Baza wiedzy – typowe pytania i odpowiedzi na temat nawierzchni podłogowych WARCO
W tym dziale znajdą Państwo szczegółowe i rzetelne odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące nawierzchni podłogowych WARCO. Proszę wpisać słowo kluczowe w polu wyszukiwania lub przeglądać tematy i pytania.
Jeżeli nie znajdą Państwo tutaj odpowiedzi, prosimy o kontakt z działem technicznym WARCO mailowo, telefonicznie lub poprzez praktyczny formularz kontaktowy.
Przedstawiciel | Pośrednik | Ekspozycja
Istnieje kilka sposobów, aby obejrzeć na żywo produkty WARCO. W całej Europie znajdują się obiekty referencyjne, tj. miejsca publiczne, gdzie produkty WARCO zostały zainstalowane i są używane. Zazwyczaj obiekty referencyjne są ogólnodostępne. Na stronie internetowej WARCO znajduję się adresy wraz z informacjami o produktach, które zostały tam użyte.
Jednakże, można również zamówić próbki produktów i próbki kolorów bezpośrednio od WARCO. Próbki te dadzą Państwu obiektywne wrażenie czy wybrany produkt jest odpowiedni dla Państwa zastosowania.
Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Galerii WARCO w Neustadt an der Weinstraße, gdzie można znaleźć wystawę produktów WARCO oraz je przetestować. Dodatkowo, w Galerii WARCO znajdą Państwo wysoko wykwalifikowanych doradców technicznych, którzy z przyjemnością pomogą Państwu w wyborze odpowiednich produktów.
Produkty WARCO można zamówić w prawie każdym sklepie z materiałami budowlanymi i do majsterkowania. Ale żaden z marketów budowlanych ani sprzedawców materiałów budowlanych nie posiada własnych ekspozycji produktów WARCO. Różnorodność produktów wytwarzanych przez WARCO jest bardzo duża, istnieje powiem kilka tysięcy różnych artykułów.
Ogromna ilość różnych artykułów jest również powodem, dla którego większość produktów WARCO jest wykonywana na zamówienie i nie są one niedostępne w magazynie. Ponadto każdy klient oczekuje świeżych i nowych produktów.
Mogą Państwo jednak zamówić bezpłatne próbki produktów i kolorów w WARCO i w ten sposób uzyskać z pierwszej ręki obiektywne informacje o produkcie. Istnieją również obiekty referencyjne w całej Europie, tzn. publicznie dostępne miejsca, gdzie można obejrzeć konkretną nawierzchnię WARCO, która jest tam zainstalowana i używana. Bez żadnych zobowiązań.
Nie, WARCO nie zatrudnia przedstawicieli handlowych ani agentów terenowych. Jednakże, porady wysoko wykwalifikowanych ekspertów, z którymi można się skontaktować przez telefon, e-mail lub osobiście w Galerii WARCO, dostarczą Państwu obiektywnych odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące produktów WARCO oraz ich zastosowania.
W przypadku bardziej skomplikowanych problemów lub pytań, mogą Państwo wysłać nam zdjęcia swojego projektu pocztą elektroniczną. Szczegółowe zdjęcia są zazwyczaj wystarczające do przeprowadzenia konsultacji z ekspertem w celu oceny sytuacji.
Nie, WARCO nie oferuje usług w terenie. Do pomiaru powierzchni zwykle wystarczają standardowe metody domowe. Przy pomocy szkicu, który najlepiej jest wykonać na kartce papieru w kratkę, można łatwo określić wymaganą ilość nawierzchni podłogowej i ewentualnych obrzeży WARCO.
W przypadku wszystkich pytań dotyczących nawierzchni podłogowych WARCO i ich zastosowania, nasi doradcy techniczni pomogą Państwu w kompetentny i przyjazny sposób, telefonicznie, mailowo lub osobiście w Galerii WARCO w Neustadt an der Weinstraße. Oczywiście zdjęcia ilustrujące Państwa powierzchnię można również przesłać drogą mailową do naszego serwisu doradztwa technicznego.
Galeria WARCO w Neustadt an der Weinstraße jest przede wszystkim centrum wystawowym i doradczym, tzn. miejscem, gdzie różne produkty WARCO można obejrzeć i bezpośrednio porównać. Oczywiście, kolory są również prezentowane na dużą skalę.
W Galerii WARCO znajdą Państwo wykwalifikowanych konsultantów, którzy dostarczą Państwu obiektywnych i szczegółowych informacji na temat wszystkich aspektów nawierzchni podłogowych WARCO i ich zastosowania.
WARCO zaopatruje osoby prywatne, jak również klientów komercyjnych i instytucje samorządowe. WARCO jest znane z tego, że nasze produkty są instalowane w wielu miejscach publicznych w Europie. Te ogólnodostępne obiekty to przede wszystkim place zabaw, obiekty sportowe lub centra fitness, ale także lokale gastronomiczne lub handlowe. Nie udostępniamy adresów klientów prywatnych.
Położenie tych miejsc jest zaznaczone na mapie pinezką. Na liście referencyjnej podany jest również rok dostawy oraz nazwa dostarczonego produktu. Można więc spojrzeć na obiekt w Państwa okolicy, gdzie produkty WARCO zostały zainstalowane.
Jednakże, WARCO nie ponosi żadnej odpowiedzialności za aktualność tych informacji.
WARCO nie prowadzi sprzedaży magazynowej, ani nie posiada punktu sprzedaży w fabryce, gdzie można od ręki kupić płyty. Nie byłoby to możliwe przy tysiącach różnych artykułów produkowanych przez WARCO, z których pewna minimalna ilość powinna być zawsze dostępna w punkcie sprzedaży.
Istnieje jednak możliwość samodzielnego odbioru zamówionego i wyprodukowanego już towaru w dziale spedycji w Landsberg (pomiędzy miastami Halle i Lipsk) w Niemczech.
Projektowanie | Planowanie | Pomiar
WARCO z przyjemnością prześle Państwu próbki produktów lub kolorów. Próbka produktu to ok. 10 × 10 cm przekrój płyty, zwykle wykonany z granulatu SBR, w kształcie odpowiednim dla Państwa projektu. Próbka produktu pozwala na poznanie istotnych cech wybranego produktu. W niektórych przypadkach WARCO istnieje możliwość bezpłatnej wysyłki próbki dwóch lub trzech różnych produktów.
Próbka kolorystyczna to specjalnie wykonany i wycięty element w formacie około 10 × 10 × 0,7 cm, na którym widać efekt i kolorystykę wzoru kolorystycznego w oryginale. Próbki koloru nie należy mylić z próbką produktu. Próbka kolorystyczna nie jest również płytą, która może być przyklejona do innej (płyta nośna), ale produktem, który jest wytwarzany specjalnie i wyłącznie w celu prezentacji koloru.
Próbka materiału to kawałek, zwykle o wymiarach ok. 10 × 10 cm, wycięty z całego produktu. Do produkcji próbek materiałowych, poszczególne produkty są pobierane z normalnej produkcji, a następnie cięte na mniejsze próbki materiału.
W indywidualnym teście materiałowym laik nie jest w stanie określić różnicy we właściwościach fizycznych granulatu oponiarskiego i granulatu EPDM. Z tego powodu, WARCO zazwyczaj używa wariantu produktu składającego się z granulatu oponiarskiego i bezbarwnego spoiwa jako próbki materiału.
Z drugiej strony, kolorowe próbki są specjalnie wyprodukowanymi płytkami, które przedstawiają wzór kolorystyczny i są cięte na praktyczne próbki o wymiarach 10 × 10 cm. Właściwości fizyczne, tj. gęstość, przepuszczalność wody, elastyczność itp. próbek kolorowych nie muszą koniecznie odpowiadać właściwościom produktu będącego przedmiotem zainteresowania. Próbka koloru daje jedynie realistyczne odwzorowanie koloru (w granicach tolerancji), zbliżone do palety kolorów RAL lub wzornika kolorów w salonie samochodowym.
Tak, WARCO oferuje również płyty w formacie 1000 × 1000 × 7 mm, z których wycinane są próbki kolorów i mogą być one również zakupione jako kompletne płyty. Należy jednak zwrócić uwagę, że te płyty zastosowane jako nawierzchnie podłogowe są odpowiednie tylko w pewnych warunkach i że WARCO nie zaleca ich stosowania jako takich, a jedynie w wyjątkowych przypadkach.
Tak, dla większości produktów produkowanych przez WARCO nie ma wymaganej minimalnej ilości zamówienia. Dlatego prawie we wszystkich przypadkach można w sklepie zamówić dowolną ilość produktów.
W przypadku kolorów monochromatycznych, tj. produktów jednobarwnych składających się z granulatu SBR i kolorowego spoiwa lub pełnokolorowego EPDM, nie jest możliwe indywidualne projektowanie kolorów. WARCO jest zależne od palety kolorów oferowanej przez dostawców spoiw lub granulatu EPDM.
W przypadku produktów, których powierzchnia składa się z wielobarwnego wzoru granulatu EPDM o różnych kolorach, możliwe jest wykonanie indywidualnego wzoru kolorystycznego. Aby umożliwić ekonomicznie opłacalną produkcję, należy osiągnąć pewne minimalne ilości, które zależą od danego produktu. Należy jednak założyć, że indywidualny projekt kolorystyczny może być zrealizowany tylko w ilości produkcyjnej powyżej 3000 kg.
Nie. Próbki produktów lub kolorów wysyłane przez WARCO są zawsze cięte na wymiar ok. 10 x 10 cm. Jeśli potrzebują Państwo kompletnych produktów, można je kupić w naszym sklepie internetowym. Prawie każdy produkt jest dostępny jako pojedynczy egzemplarz, jest tylko kilka produktów z większą minimalną ilością zamówienia.
Podczas remontu balkonu, tarasu, tarasu na dachu lub pergoli, ale także stajni lub basenu, często pojawia się pytanie, jak prawidłowo uszczelnić powierzchnię przed położeniem nowej posadzki, aby zapobiec przedostawaniu się wody do budynku. Drugą znacznie łatwiejszą i bezpieczniejszą opcją jest uszczelnianie powierzchni za pomocą ALLESDICHT od WARCO tj. lepkiej gumowej powłoki uszczelniającej. Hydroizolacja ALLESDICHT jest po prostu nakładana w 2 lub 3 warstwach na powierzchnię przeznaczoną do uszczelnienia i po wyschnięciu tworzy wysoce elastyczną, odporną na pęknięcia i wytrzymałą gumową warstwę, która jest trwale związana z podłożem. Dodatkowo nie ma problemu z czyszczeniem kanałów i przyłączy leżących na powierzchni wykonanej z ALLESDICHT.
Polecamy dwa warianty - pierwszą opcję stanowi hydroizolacja przy użyciu membran dachowych, najlepiej wykonanych z EPDM. Membrany te są dostępne w różnych, nawet dużych, formatach. Często możliwe jest pokrycie powierzchni pojedynczą warstwą hydroizolacyjną przyciętą do indywidualnych potrzeb. Membrana jest umieszczana na powierzchni jak arkusz i mocowana. Dopasowana do całości folia hydroizolacyjna ma tę wielką zaletę, że nie ma zgrzewów ani zakładek, jak to ma miejsce w przypadku uszczelnienia wykonanego za pomocą papy bitumicznej. Aplikacja jest łatwiejsza, szybsza i bezpieczniejsza.
Drugą znacznie łatwiejszą i bezpieczniejszą opcją jest uszczelnianie powierzchni za pomocą ALLESDICHT od WARCO tj. lepkiej gumowej powłoki uszczelniającej. Hydroizolacja ALLESDICHT jest po prostu nakładana w 2 lub 3 warstwach na powierzchnię przeznaczoną do uszczelnienia i po wyschnięciu tworzy wysoce elastyczną, odporną na pęknięcia i wytrzymałą gumową warstwę, która jest trwale związana z podłożem. Dodatkowo nie ma problemu z czyszczeniem kanałów i przyłączy leżących na powierzchni wykonanej z ALLESDICHT.
To, czy spoiny nawierzchni podłogowej WARCO są widoczne lub wyraźnie się odznaczają, zależy od rodzaju konstrukcji i wybranego wzoru kolorystycznego.
Podstawową zasadą jest to, że produkty o prostych, fazowanych (ściętych) krawędziach mają widoczny wzór fugi na powierzchni, tak jak w przypadku tradycyjnych płytek (nierektyfikowanych). Jednak w zaawansowanych systemach łączenia typu pióro-wpust lub zamek formowany nie ma ciągłych spoin od góry do dołu płyt. Systemy montażowe utrzymują płyty razem i zapobiegają powstawaniu szczelin.
W przypadku płytek z łączeniem na zamek i kolorowym wzorem składającym się z kilku granulatów gumowych w różnych kolorach, spoiny są praktycznie niewidoczne - spoina, która zazwyczaj jest postrzegana jako cień, rozmywa się w kolorowym wzorze. W przypadku płyt z łączeniem na zamek wycinany miejsce łączenia się płyt jest praktycznie niewidoczne, zwłaszcza w wielobarwnych wzorach składających się z kilku granulatów gumowych o różnych kolorach. W tych przypadkach mówimy o bezspoinowym wzorze instalacji.
W przypadku produktów monochromatycznych, w zależności od rodzaju montażu, spoiny są wyraźnie lub słabo widoczne.
Płyty, maty i kafelki tej samej wielkości mogą być układane w różnych wzorach:
- Prosty, tj. szachownica, czyli układanie z fugą krzyżową (płyty w poszczególnych rzędach stykają się ze sobą),
- Skośny, tj. karo, jako specjalna forma układania krzyżowego, powierzchnia płyty jest obrócona o 45° do prostej krawędzi,
- Półprzesunięcie, tj. przesunięcie o 1/2, układa się jak cegły (każdy rząd jest przesunięty dokładnie o połowę długości poprzedniej płyty),
- Przesunięcie, tj. mijanka (dowolne przesunięcie jednego rzędu w stosunku do poprzedniego, typowe dla montażu podłóg z paneli i desek).
Schemat instalacji, który może być użyty zależy od typu nawierzchni podłogowej WARCO:
- Podłogi bez systemu instalacji na krawędziach mogą być układane w dowolnym wzorze.
- Płyty z kołkami montażowymi są zawsze układane z półprzesunięciem.
- Płyty z systemem pióro-wpust mogą być układane z fugą krzyżową, po przekątnej, z półprzesunięciem lub z przesunięciem. Podczas układania z przesunięciem lub półprzesunięciem należy wyciąć w odpowiednim miejscu kawałek płyty.
- Płyty z zamkiem (również z zamkiem wycinanym) układane są w szachownicę lub karo. Wielkoformatowe maty z zamkiem formowanym lub zamkiem wycinanym mogą być również ułożone w jednym rzędzie.
Nawierzchnie podłogowe WARCO, które są wyposażone w system montażu na krawędziach, mogą być układane według różnych wzorów. Wybór wzoru ułożenia nie wpływa na stabilność układanej powierzchni. Decydującym czynnikiem jest zawsze system montażu i prawidłowy montaż płyt na odpowiedniej podbudowie.
Nie. Nie zaleca się cięcia płyt w zakładzie produkcyjnym na wymiary określone przez klienta. Podobnie jak w przypadku parkietu, paneli lub płytek, płyty WARCO są cięte bezpośrednio podczas instalacji i zgodnie z istniejącą sytuacją montażową. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że dana powierzchnia zostanie optymalnie pokryta.
Z reguły nie ma potrzeby stosowania obrzeża, gdy instaluje się płyty WARCO na balkonie lub tarasie. Rampa krawężnikowa, czyli antypoślizgowy krawężnik klinowy zapobiegający potknięciom, tzn. pochylnia, która jest stosowana, gdy trzeba pokonać stopień, tzn. mały stopień o wysokości do 10 cm, aby go wypoziomować lub usunąć przeszkodę.
W przypadku balkonu lub tarasu, klin może być przydatny przy drzwiach wejściowych, aby zabezpieczyć próg przed potknięciem się o niego.
Typowym zastosowaniem rampy krawężnikowej jest plac zabaw, który jest ułożony jako półwysep lub wyspa na dużej asfaltowej lub betonowej powierzchni, na przykład na podwórku szkolnym. Aby zapobiec potknięciom dzieci podczas przemieszczania się z twardej powierzchni na plac zabaw, jest on otoczony klinowymi elementami brzegowymi.
Gumowy krawężnik jest dostępny w kształcie obrzeża lub stopnia schodów. Stosuje się go do tworzenia ścieżek i ogrodzenia brukowanych nawierzchni na niezwiązanym podłożu. Jest to konieczne, gdy kostka brukowa lub płyty z kołkami montażowymi są układane na niezwiązanej warstwie nośnej.
Elastyczne obrzeża stosuje się również do oddzielenia od siebie obszarów, na przykład do ogrodzenia boiska, ale również do wydzielenia boiska do siatkówki plażowej.
Krawężnik gumowy jest zawsze montowany pionowo w betonowym fundamencie z tylną podporą w podłożu, przy czym co najmniej 65% krawężnika znajduje się w podłożu. Krawężnik jest elastyczny, co pozwala na tworzenie prostych lub zakrzywionych krawędzi.
Prosty plan instalacji jest zawsze zalecany i pomaga uniknąć błędów w rozmieszczeniu nawierzchni oraz w zamówieniu płyt i dodatkowych elementów. W tym celu należy narysować obszar zgodny ze skalą na papierze milimetrowym lub na papierze w kratkę w skali 1:100, gdzie 1 cm na papierze odpowiada 1 m rzeczywistej powierzchni.
Plan instalacji jest prostym i praktycznym sposobem na znalezienie najbardziej ekonomicznej strategii instalacji, tzn. pokrycia obszaru z jak najmniejszą ilością odpadów. Plan jest również przydatny do sprawdzenia efektu wybranej kombinacji przy układaniu wzorów płyt o różnych kolorach.
Za pomocą planu instalacji można łatwo określić rzeczywiste zapotrzebowanie materiałowe, poprzez zliczanie kratek. Można również zobaczyć, jak uczynić cięcie ekonomicznym, tak aby wykorzystać obcięte fragmenty płyt w innym miejscu.
Przed złożeniem zamówienia należy jak najdokładniej określić rzeczywiste zapotrzebowanie na płyty i ewentualne akcesoria. Wymiary nominalne są podane dla każdego produktu WARCO; dodatkowo proszę zwrócić uwagę na tolerancje produkcyjne i materiałowe.
Wymiary podane w sklepie lub w ofertach są wymiarami użytkowymi, tzn. wymiarami produktu, na których należy się opierać przy obliczaniu wymagań. W karcie technicznej produktu rozmiar użytkowy nazywany jest wymiarem. Dodatkowo, można w niej również znaleźć format wysyłki. W przypadku niektórych produktów (np. płyt na zamek lub z systemem pióro-wpust) format wysyłki jest większy niż odpowiednie wymiary, ponieważ płyty zazębiają się podczas układania.
Przy powierzchni prostokątnej, obliczenie zapotrzebowania jest stosunkowo proste:
Liczba całkowita (długość powierzchni w cm / długość użytkowa płyty w cm) x liczba całkowita (szerokość powierzchni w cm / szerokość użytkowa płyty w cm).
Dla powierzchni 940 cm x 300 cm z płytami o wymiarach użytkowych 50 x 50 cm, potrzeba:
liczba całkowita (940 / 50) x liczba całkowita (300 / 50) = 19 x 6 = 114 płyt
tak więc:
9,4 m x 3 m -> 9,5 x 3 m = 28,5 m2 = 114 płyt
W przypadku powierzchni trapezowych, trójkątnych lub o zakrzywionych bokach zaleca się przygotowanie planu instalacji, tj. rysunku powierzchni w odpowiedniej skali na papierze milimetrowym lub w kratkę, z narysowanymi płytami oraz policzeniem ich niezbędnej liczby. Na rysunku można również łatwo sprawdzić, czy obcięte fragmenty płyt z jednego rzędu mogą być wykorzystane w innym miejscu.
W zależności od wielkości, kształtu i przeznaczenia powierzchni, oprócz aktualnych wymagań montażowych, należy zawsze zamówić kilka płyt więcej, tak aby w przypadku wystąpienia błędów podczas instalacji lub uszkodzenia płyt podczas użytkowania powierzchni, zawsze mieć pod ręką odpowiednią ilość na wymianę.
Nie. Oczywiście, guma zachowuje się pod pewnymi względami podobnie jak drewno, tzn. podlega zmianom objętości w zależności od warunków atmosferycznych. Jednak w przeciwieństwie do drewna, te zmiany objętości są w dużej mierze absorbowane przez płyty z granulatu gumowego, pod warunkiem że są one prawidłowo ułożone i używane.
W praktyce oznacza to, że podczas montażu nie pozostawia się szczeliny dylatacyjnej, a płyty są układane na równi krawędzią do krawędzi. Należy jednak przestrzegać ogólnych instrukcji montażu, w szczególności tych dotyczących optymalnej temperatury podczas układania.
Nawierzchnia podłogowa WARCO jest elastyczna, zatem płyty są giętkie. Oczywiście stopień elastyczności zależy od grubości płyt i ich gęstości, czyli ciśnienia prasowania, z jakim zostały wyprodukowane. Cienkie płyty są w zasadzie bardziej elastyczne i lepiej się dostosowują do powierzchni niż grube płyty.
Wszystkie płyty WARCO dostosowują się do nierównych powierzchni w różnym stopniu. Pęknięcia, szczeliny i wgniecenia są mostkowane, a ubytki wypełniane.
Dobrym przykładem jest układanie płyt tarasowych o grubości 30 mm na tarasie na dachu uszczelnionym papą bitumiczną, która jest układana na zakładkę w celu zapewnienia dobrej hydroizolacji. W obszarze zakładkowym dwie warstwy papy bitumicznej układa się jedna na drugiej, tworząc wyraźnie widoczny i lekko uniesiony pas. Cała powierzchnia dachu jest lekko pofałdowana. Płyty tarasowe WARCO o grubości 30 mm dopasowują się do powierzchni; zakładki papy bitumicznej są widoczne na powierzchni, chyba że kompensacja wysokości jest przeprowadzana pod płytami.
Oczywiście, zdolność adaptacji płyt do podłoża jest wielką zaletą, ponieważ w przeciwieństwie do płyt betonowych, płyty WARCO są stabilne i nie chwieją się, nawet na lekko nierównej powierzchni.
Z reguły poniższe tolerancje wymiarowe mają zastosowanie do nowych, dokładnie wysuszonych elementów (formowanych) z granulatu gumowego, mierzonych w temperaturze 20°C i wilgotności względnej od 40 do 60%:
Długość ± 2%
Szerokość ± 2%
Wysokość ± 2%, dla płyt ± 2 mm
Materiał | Właściwości
Produkty WARCO składają się w około 90% z granulatu gumowego i 10% spoiwa. Są to zatem produkty wykonane z granulatu gumowego wiązanego poliuretanem (w skrócie PU), jako środkiem wiążącym.
Granulat gumowy lub granulowana guma to termin używany dla nieregularnie ukształtowanych cząstek gumy, które powstają w wyniku siekania lub mielenia większych elementów gumowych. Maksymalna długość krawędzi granulatu gumowego, tj. pojedynczej granulki, może wynosić do 5 mm.
Receptura konkretnego produktu zawsze opiera się na specyficznej frakcji granulatu gumowego, np. granulatu gumowego o długości krawędzi od co najmniej 1 mm do maksymalnie 3 mm. Krzywa przesiewania zastosowanych granulatów, tj. udział większych i mniejszych granulatów w całkowitej ilości, jest jednym z czynników decydujących o właściwościach gotowego produktu.
Oczywiście istnieje nie tylko jeden rodzaj gumy, ale podobnie jak w przypadku np. metalu, różne rodzaje gum. WARCO głównie używa dwóch rodzajów gumy, mianowicie czarnego granulatu SBR, który jest otrzymywany z recyklingu opon samochodowych oraz pełnokolorowego granulatu EPDM, który jest produkowany specjalnie dla WARCO w celu produkcji nawierzchni podłogowych.
Produkcję wyrobów formowanych z granulatu gumowego można porównać do wypiekania gofrów. Ciasto jest mieszane, następnie umieszczane w gofrownicy i wypiekane pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze w celu uzyskania gotowego wafla.
W WARCO, ciasto składa się z granulatu gumowego i spoiwa poliuretanowego. Do wyrobów z SBR stosuje się spoiwo bezbarwne lub barwione, aby uzyskać elementy czarne lub jednokolorowe. Do wyrobów składających się z granulatów w różnych kolorach stosuje się bezbarwne spoiwo.
Granulat gumowy, tj. guma pocięta i zmielona na małe, nieregularnie ukształtowane granulki, może składać się z różnych rodzajów gumy, takich jak SBR, EPDM lub TPE. Krzywa przesiewania granulatu gumowego, czyli udział różnych frakcji (zakresów wielkości granulek) jest jednym z czynników decydujących o właściwościach gotowego produktu. Krzywa przesiewania odgrywa zatem zasadniczą rolę w dostosowaniu parametrów produkcji.
Oprócz krzywej przesiewowej decydujące znaczenie dla produkcji produktów o pożądanych specyficznych właściwościach ma również nacisk form do wypiekania (i wynikająca z niego gęstość produktu końcowego) oraz kształt elementu, w szczególności wytłaczanie strony spodniej.
Aby zapobiec przywieraniu gotowego elementu do formy, na jej powierzchnie kontaktowe nakłada się środek antyadhezyjny, podobny do masła w gofrownicy, zanim surowiec tj. granulat gumowy oraz spoiwo poliuretanowe, zostaną w niej umieszczone.
W temperaturze około 80° C, elementy pozostają w formie przez 10 do 30 minut, aż do momentu ich wyjęcia. Po zakończeniu procesu wypiekania wyroby formowane z granulatu potrzebują jeszcze kilka dni, aby ostatecznie stwardnieć. Dlatego też elementy pozostają do utwardzenia w pomieszczeniu produkcyjnym przez pewien czas, aż do momentu ich zapakowania i wysłania.
SBR (kauczuk butadienowo-styrenowy) został opracowany w 1929 r. i był pierwszym komercyjnie opłacalnym kauczukiem syntetycznym. Podczas II wojny światowej SBR stał się znany jako Buna i pomógł uniezależnić Niemcy od importu kauczuku naturalnego.
Obecnie około 2/3 całkowitej produkcji SBR jest przetwarzane na opony. Innymi typowymi produktami wytwarzanymi z SBR są: taśmy przenośnikowe, węże, uszczelki, podeszwy butów, wykładziny podłogowe i artykuły gospodarstwa domowego. W produktach WARCO, które składają się całkowicie lub częściowo z kauczuku SBR, używana jest granulowana guma z recyklingu opon. Produkty te są zatem ekonomiczne i ekologiczne, a ich recykling pozwala na oszczędność zasobów.
Odporność na warunki atmosferyczne kauczuku butadienowo-styrenowego jest lepsza niż naturalnego, ale znacznie niższa niż kauczuku etylenowo-propylenowego. SBR jest odporny termicznie oraz w dużym stopniu na kwasy i zasady, alkohole, wodę i płyny hamulcowe. Z drugiej strony, węglowodory alifatyczne, aromatyczne i chlorowane, a także benzyna, oleje mineralne i smary powodują pęcznienie SBR i tym samym zmniejszają jego wytrzymałość i elastyczność.
Właściwości mechaniczne
- Przełamywanie napięcia: 100.00 do 800.00%
- Gęstość: 1000.00 do 1500.00 kg/m3
- Moduł sprężystości: 0.300 do 30.00 N/mm2
- Wytrzymałość mechaniczna: 7.00 do 25.00 N/mm2
- Wytrzymałość na rozciąganie: 3,5 MPa
- Wydłużenie przy zerwaniu: 450%
Właściwości termiczne
- Temperatura pracy ciągłej: -30,00 do 70,00°C
- Przewodność cieplna / przewodzenie ciepła: 0.100 do 0.300 W/mK
W 1963 r. w zakładzie chemicznym w Hüls rozpoczęto produkcję na dużą skalę kauczuku EPDM (kauczuku etylenowo-propylenowo-dienowego). W rzeczywistości jednak EPDM nie jest jednym materiałem, lecz całą grupą elastomerów składających się z monomerów etylenu (etenu), propylenu (propenu) i dienu. Rzeczywiste właściwości wariantu EPDM (polimeru) zależą od proporcji trzech składników monomeru, stopnia ich usieciowania oraz rodzaju składowej dienu. W praktyce oznacza to, że polimer EPDM (w określonych granicach) może być precyzyjnie dostosowany do wymagań zamierzonego zastosowania. Klienci WARCO również czerpią z tego korzyści, ponieważ granulat EPDM przetwarzany przez WARCO jest specjalnie produkowany do użycia w nawierzchniach podłogowych.
EPDM można znaleźć w codziennym życiu w wysokiej jakości foliach do hydroizolacji dachów płaskich i budynków lub do budowy stawów czy uszczelniania składowisk odpadów. EPDM jest również stosowany do produkcji gumowych uszczelek do okien, drzwi lub tylnych klap pojazdów.
EPDM charakteryzuje się doskonałą odpornością na ozon, promieniowanie UV oraz dobrą odpornością na starzenie. EPDM jest szczególnie odporny na naprężenia termiczne (-60 °C do +160 °C), pozostając bardzo elastyczny nawet w niskich temperaturach. EPDM, podobnie jak SBR, nie jest odporny na oleje, smary i benzynę. Dodatkowo, EPDM ma bardzo dobre właściwości elektroizolacyjne.
Oczywiście, przedmiot wykonany z gumy pachnie gumą. Podobnie jak deska bukowa pachnie drewnem, a skórzana tapicerka pachnie jak skóra.
Z nawierzchniami podłogowymi WARCO wykonanymi z granulatu gumowego, rozwój zapachu (w stałych, zewnętrznych warunkach) zmniejsza się w sposób ciągły od momentu produkcji. Można to porównać z zapachem nowego samochodu.
Szybkość zaniku zapachu zależy w dużym stopniu od czynników zewnętrznych i warunków w miejscu użytkowania. Im cieplejsza jest nawierzchnia podłogowa WARCO, tym zapach jest intensywniejszy i tym szybciej się on ulatnia. Można to porównać do garnka wypełnionego wodą postawionego na gorącym piecu. Im silniejsze jest ogrzewanie, tym więcej pary wodnej powstaje i tym szybciej garnek staje się pusty. Przy mniejszym dopływie ciepła, powstaje znacznie mniej pary wodnej (na jednostkę czasu), w konsekwencji wyparowanie wody z naczynia trwa znacznie dłużej.
Od wielu lat WARCO dostarcza dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni podłogowych każdego roku użytkownikom prywatnym, komercyjnym i instytucjom samorządowym, którzy używają ich wewnątrz (np. w klubach fitness, siłowniach, halach CrossFit) lub na zewnątrz (np. na balkonach i tarasach). Łatwo jest zrozumieć, że produkty WARCO nie byłyby tak popularne na rynku, gdyby ich uciążliwość zapachowa była intensywna i długotrwała.
Oczywiście, percepcja zapachu jest bardzo indywidualna, tak więc to, co przeszkadza jednej osobie, może być przyjemne dla drugiej lub nie jest w ogóle odczuwalne przez trzecią. W niezwykle rzadkich przypadkach i w szczególnych sytuacjach montażowych może się jednak zdarzyć, że zapach będzie odczuwalny dłużej niż się spodziewano. Niemniej jednak negatywny jego wpływ na zdrowie jest całkowicie wykluczony.
Tak, ponieważ ogrzewanie podłogowe jest zawsze ogrzewaniem niskotemperaturowym, nawierzchnia podłogowa WARCO może być zainstalowana na podłodze z wbudowanym ogrzewaniem podłogowym bez żadnych problemów. Należy jednak pamiętać, że każda nawierzchnia podłogowa WARCO izoluje termicznie, a efekt izolacji jest przede wszystkim zależny od wybranej grubości płyty. Ogrzewanie podłogowe będzie więc bardziej powolne w swoim działaniu, ponieważ ciepło musi dodatkowo przeniknąć przez płyty z granulatu gumowego.
Tak jak nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny na pytanie o żywotność eksploatacyjną samochodu, tak nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny na pytanie o okres użytkowania podłogi. To czy nawierzchnie podłogowe WARCO zużywają się po krótkim okresie czasu, czy też mogą być używane bez ograniczeń przez kilkadziesiąt lat zależy od wielu czynników.
Oto kilka czynników, które bezpośrednio wpływają na żywotność nawierzchni podłogowych WARCO:
- wybór właściwego produktu do zamierzonego zastosowania,
- montaż zgodnie z zaleceniami dotyczącymi instalacji,
- materiał, z którego wykonana jest podłoga WARCO (SBR, EPDM, TPE itp.),
- intensywność użytkowania (np. prywatnego lub komercyjnego),
- czynniki zewnętrzne oddziałujące na produkt (np. warunki atmosferyczne, ruch kołowy itp.).
W celu ułatwienia wyboru odpowiedniej nawierzchni podłogowej, każdy produkt WARCO posiada arkusz informacyjny, w którym oceniane są odpowiednie właściwości. Na przykład, można zobaczyć, jak dany produkt sprawdza się pod względem odporności na promieniowanie UV, trwałości koloru czy odporności na ścieranie. Im lepiej produkt jest dopasowany do miejsca zastosowania i instalacji, tym dłuższa jest jego żywotność.
W opisie każdego produktu WARCO znajduje się kilka wartości porównawczych (tj. stabilność UV, trwałość koloru, odporność na ścieranie), które odnoszą się bezpośrednio do trwałości użytkowej.
Proces starzenia się produktów WARCO zależy od materiału, tzn. rodzaju granulatu gumowego oraz ich zastosowania.
W przypadku produktów wykonanych z granulatu SBR, światło słoneczne odgrywa znaczącą rolę w procesie starzenia, szczególnie w przypadku produktów kolorowych. Im bardziej produkt jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, tym szybciej się starzeje. W rezultacie, proces starzenia się produktów WARCO zainstalowanych w krajach Zatoki Perskiej jest znacznie szybszy niż w przypadku produktów WARCO zainstalowanych w Europie Środkowej lub Północnej. Proces starzenia się SBR jest znany wszystkim z opon samochodowych tj. z czasem materiał traci część swojej elastyczności, staje się kruchy na powierzchni i traci do 2% swojej objętości. W Europie Środkowej zakłada się, że proces ten trwa około dwunastu lub więcej lat w przypadku płyt ułożonych na zewnątrz.
W przypadku kolorowych produktów z SBR, czarny granulat SBR jest mieszany z kolorowym spoiwem. Czarne granulki są w ten sposób zabarwione w gotowym produkcie. Ta kolorowa powłoka może zostać utracona w trakcie użytkowania. Można to zaobserwować na placu zabaw pod huśtawką: pierwotnie zabarwione płyty najpierw stają się w niektórych miejscach czarne, a finalnie całkowicie czarne.
Produkty EPDM są stosunkowo niewrażliwe na promieniowanie UV (światło słoneczne), tak więc są bardziej odporne pod tym względem niż produkty wykonane z SBR. Nie ma znaczenia, czy są one instalowane wewnątrz czy na zewnątrz. W przypadku tych produktów można założyć, że starzenie się materiału jest znacznie wolniejsze niż w przypadku SBR i może trwać przez kilkadziesiąt lat.
Ponadto, gumowy granulat EDM jest zabarwiony w całości. Same pigmenty kolorystyczne mają szczególnie wysoką jakość i dobrą stabilność. Jednakże, jak w przypadku każdego koloru, w zależności od odcienia i miejsca użytkowania, należy się spodziewać ledwo zauważalnych do umiarkowanych zmian koloru.
Tak, produkty WARCO są naprawdę trwale mrozoodporne. Zamarzająca woda w płytach i elementach wykończeniowych w żadnym wypadku nie spowoduje ich uszkodzenia ani zniszczenia.
Można to łatwo przetestować samemu, używając próbki materiału i pojemnika z wodą umieszczonego w zamrażalniku. Próbkę należy umieścić w pojemniku, wypełnić go całkowicie lub częściowo wodą i umieścić w zamrażarce. Woda zamarznie, nawet w próbce materiału, ale próbka nie ulegnie zniszczeniu. Następnie należy rozmrozić próbkę. Test można wykonywać wielokrotnie, według uznania. Wynik jest zawsze ten sam: próbka materiału nie ulega uszkodzeniu lub zniszczeniu podczas procesów mrożenia lub rozmrażania.
Powód tego jest bardzo prosty. Z produktami WARCO przepuszczającymi wodę, woda może przeniknąć do elementu z granulatu gumowego, przepływać przez niego, ale w niekorzystnych warunkach może również w nim zamarznąć. Podczas zamarzania następuje rozszerzanie; objętość lodu jest około 1/11 większa od objętości tej samej ilości wody. Rozszerzenie to jest częściowo absorbowane przez elastyczny granulat gumowy, a częściowo zwiększa się objętość całego elementu. Jednak elastyczne połączenia wykonane z poliuretanu pomiędzy poszczególnymi granulkami gumy pozostają stabilne.
W przeciwieństwie do wielu innych podłóg, nawierzchnie WARCO z reguły nie są klejone podczas instalacji, ale po prostu układane na powierzchni, tzn. jako podłoga pływająca. Ponieważ nawierzchnia podłogowa WARCO nie jest trwale związana z podłożem (np. betonem, jastrychem, itp.), nie może się kruszyć. Jest to duża zaleta w porównaniu z klejonymi płytkami, kafelkami lub płytami z kamienia naturalnego.
To czy po nawierzchniach WARCO można jeździć pojazdem silnikowym, samochodem lub ciężarówką zależy od parametrów produktu. Istnieją bowiem nawierzchnie podłogowe WARCO, po których mogą przejeżdżać nawet samochody ciężarowe (np. elastyczne kostki BEHATON podwójne zazębianie) i produkty, po których nie można jeździć (np. płyty amortyzujące o grubości 100 mm).
Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że im mniej wyraźna jest siatka drenażowa na spodzie płyty i im większa gęstość płyty, tym większe jest prawdopodobieństwo, że podłoga będzie nadawała się do jazdy. Możliwość jeżdżenia po produkcie można odczytać w opisie produktu z wartości odniesienia - wytrzymałość na nacisk. Im jest wyższa, tym bardziej podłoga WARCO jest odporna na obciążenia powierzchniowe.
Z reguły, meble i sprzęty nie pozostawiają śladów na nawierzchniach podłogowych WARCO użytkowanych zgodnie z ich przeznaczeniem tj. na płytach tarasowych, balkonowych, matach fitness lub podłogach na stoiskach targowych.
Oczywiście, ciężar przedmiotów musi być zawsze odpowiednio proporcjonalny w stosunku do powierzchni nośnej nóg sprzętów, tak aby obciążenie punktowe nie było zbyt duże. Dobrą miarą porównawczą jest but na wysokim obcasie, który może mieć powierzchnię nośną znacznie mniejszą niż jeden centymetr kwadratowy i który czasami może być obciążony wagą 70 kilogramów lub większą. Zaprojektowane w tym celu wykładziny podłogowe WARCO mogą wytrzymać to obciążenie bez żadnych problemów.
Im większa jest powierzchnia nośna, czyli podstawa, i im lepiej rozłożone jest obciążenie, tym mniejsze jest ryzyko wciśnięcia obiektu w podłogę. Zasadniczo jednak, guma ma niezwykle wysoką odporność. Wytrzymałość na nacisk każdej nawierzchni podłogowej WARCO jest wymieniona w opisie produktu w sklepie internetowym. Im większa wytrzymałość na nacisk, tym większe może być obciążenie punktowe i powierzchniowe.
Czasami bardziej, czasami mniej wyraźne wgłębienia, które widać na spodzie prawie wszystkich płyt WARCO, są podstawowymi elementami konstrukcyjnymi i funkcyjnymi, które spełniają różne zadania w zależności od zastosowania produktów:
Odpływ
Przy zastosowaniu na zewnątrz, woda deszczowa przepływa przez wodoprzepuszczalne płyty WARCO, a następnie albo pod płytami do podłoża, albo w przypadku nieprzepuszczalnego podłoża (asfalt, beton, hydroizolacja itp.) przez szczeliny w płytach WARCO, które działają jak kanały drenażowe, wzdłuż spadku.
Ochrona w razie upadku
Działanie amortyzujące płyt chroniących przed upadkiem opiera się nie tylko na właściwościach sprężystych gumy, ale także na właściwościach tłumiących struktury wgłębień znajdujących się w spodniej części płyty, która tutaj działają jak amortyzatory i pochłaniają energię uderzenia poprzez sprężanie.
Kompensacja naprężeń
Czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura lub wilgotność, mogą powodować naprężenia w płycie wykonanej z granulatu gumowego. Wgłębienia w spodniej części płyty zapobiegają tym naprężeniom i zmniejszają je, przyczyniając się tym samym znacząco do stabilności ułożenia.
Tłumienie drgań
Dobre właściwości tłumiące drgania płyt z granulatu gumowego są dodatkowo wzmocnione dzięki wgłębieniom w ich spodniej części, redukującym powierzchnię styku z podłożem. Spodnia część płyt dźwiękoizolacyjnych, ustawiona w kierunku źródła dźwięku i składająca się z piramidalnych struktur, ma wyjątkowo wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku.
Obniżenie wagi
Ponieważ objętość materiału jest redukowana przez wgłębienia, zużywa się mniej materiału i zmniejsza się waga płyty.
Zależy to przede wszystkim od osobistego postrzegania ciepła, od tego, czy czujemy się komfortowo w określonej temperaturze, czy też postrzegamy ją jako zbyt gorącą lub zbyt zimną. Sytuacja na plaży jest dobrze znana: jedna osoba chodzi boso po ciepłym piasku i czuje się dobrze, druga natomiast wkłada buty, w przeciwnym razie ma wrażenie, że piasek pali jej stopy.
Oczywiście, absorpcję ciepła można również mierzyć obiektywnie. W fizyce istnieje wartość pojemności cieplnej, która opisuje zależność pomiędzy dostarczanym ciepłem a wzrostem temperatury, jaki powoduje. W przypadku gumy wartość ta wynosi 1,6 kJ/(kg-K), a więc prawie tyle samo, co w przypadku typowego materiału izolacyjnego tj. styropian (polistyren) z 1,5 kJ/(kg-K). Dla marmuru natomiast wartość ta wynosi tylko 0,8 kJ/(kg-K), więc do podniesienia temperatury o 1°K marmuru wystarczy znacznie mniejsza ilość ciepła niż dla gumy.
Inną ważną wartością jest przewodność cieplna λ. Im wyższa wartość, tym lepiej materiał przewodzi ciepło i tym szybciej i głębiej nagrzewa się np. nawierzchnia podłogowa. Przewodność cieplna dla gumy wynosi 0,16 W/(m-K), dla styropianu (polistyrenu) 0,03 W/(m-K) (doskonały izolator), ale dla marmuru jest to już 2,8 W/(m-K).
Ciepło przedmiotu (np. nawierzchni podłogowej) wystawionego na działanie słońca zależy m.in. od materiału, z którego jest wykonany, jego koloru, natężenia promieniowania słonecznego oraz sposobu, w jaki ciepło to jest odprowadzane. W przypadku produktów WARCO, wartości te są bardzo korzystne dla użytkownika. Dlatego płyty WARCO nagrzewają się tylko powierzchownie i umiarkowanie w słońcu; stosunkowo niewiele ciepła przenika do ich wnętrza.
W upalny letni dzień nawierzchnia podłogowa jest zatem chłodniejsza na powierzchni niż inne pokrycia podłogowe, a przede wszystkim nie wydziela nieprzyjemnego ciepła przez wiele godzin po zachodzie słońca lub zacienieniu powierzchni, jak to ma miejsce w przypadku płytek ceramicznych, kamienia naturalnego lub drewna kompozytowego.
Hałas strukturalny to dźwięk (tj. słyszalne lub odczuwalne wibracje), który rozprzestrzenia się przez element stały, np. budynek. Hałas uderzeniowy jest formą dźwięku strukturalnego. Hałas uderzeniowy to dźwięk powodowany przez czynności domowe, ruch osób i zwierząt na podłodze lub hałas przenoszony na podłogę przez urządzenia gospodarstwa domowego (np. pralki, odkurzacze, walizki na kółkach, pudła basowe).
Hałas strukturalny i uderzeniowy może być tłumiony poprzez zapobieganie rozprzestrzenianiu się fal dźwiękowych (wibracji). Izolacja może być wykonana bezpośrednio przy źródle dźwięku. Jeśli np. chodzi się po parkiecie w butach z elastycznymi gumowymi podeszwami, podeszwy te zapobiegają powstawaniu hałasu uderzeniowego i chodzi się cicho. Izolację można jednak osiągnąć również poprzez zapobieganie dalszemu przenoszeniu drgań na konstrukcję, tzn. poprzez całkowite oddzielenie podłogi od reszty konstrukcji poprzez umieszczenie jej na warstwie tłumiącej drgania. Następnie na parkiecie można chodzić w butach na wysokich obcasach, bez słyszalnego dźwięku stukania w pozostałej części budynku.
W uproszczeniu można powiedzieć, że wibracje są lepiej tłumione przez element izolacyjny wykonany z granulatu gumowego, tj. nawierzchnię podłogową, podkład lub łożysko maszyny,
- im grubszy element,
- im bardziej wyrazista struktura uformowana na dolnej części elementu,
- im mniejsza gęstość elementu.
Oczywiście, element musi być wystarczająco stabilny, aby wytrzymać przenoszone obciążenia.
Podstawową zasadą jest to, że elementy izolacyjne wykonane z granulatu gumowego, dobrane w zależności od zastosowania, oferują najlepszą możliwą izolację od hałasu uderzeniowego i strukturalnego. Do tego stopnia, że hałas z centrum fitness w budynku mieszkalnym może być całkowicie wyeliminowany dzięki zastosowaniu odpowiedniej nawierzchni WARCO. Balkony budynków mieszkalnych są również skutecznie wygłuszane za pomocą płyt balkonowych WARCO.
W opisie każdego produktu WARCO, tłumienie drgań, dźwięków strukturalnych i odgłosu kroków są podane jako wartość porównawcza.
W zależności od gęstości, grubości i struktury, element wykonany z granulatu gumowego oferuje odpowiednią izolację termiczną, która jest wyraźnie odczuwalna w codziennym użytkowaniu. Nawierzchni podłogowej wykonanej z granulatu gumowego nie należy jednak mylić z materiałem o wysokiej izolacyjności. Nie zastępuje on bowiem zalecanej izolacji cieplnej na dachu płaskim lub balkonie, lecz przyczynia się do jej poprawy.
Odpowiednio dobrana nawierzchnia z granulatu gumowego w nieogrzewanym pomieszczeniu, pod zewnętrznym stoiskiem sprzedażowym, na balkonie lub tarasie, w warsztacie lub sali gimnastycznej, zapewnia odczuwalną izolację termiczną, która jest szczególnie przyjemna podczas chodzenia boso lub podczas siedzenia i zabawy na podłodze.
Klienci z Hiszpanii i Włoch również wielokrotnie podkreślają, że pokoje pod płaskimi dachami nagrzewają się znacznie mniej latem i w pełnym słońcu po ułożeniu na płaskim dachu nawierzchni WARCO o grubości co najmniej 30 mm.
Izolacja cieplna może być mierzona obiektywnie i jest wyrażona jako przewodność cieplna λ . Im niższa wartość, tym lepsza izolacja materiału. Przewodność cieplna dla gumy wynosi 0,16 W/(m-K), dla styropianu (polistyrenu) 0,03 W/(m-K), a dla marmuru 2,8 W/(m-K). Rzeczywista wartość λ wykładzin podłogowych WARCO zawsze zależy od ich gęstości, grubości i struktury. W rzeczywistości osiągane są wartości pomiędzy 0,15 a 0,07.
Dobrym wskaźnikiem rzeczywistej izolacji cieplnej jest wartość porównawcza podana dla każdego produktu WARCO w opisie właściwości.
Stopień przepuszczalności wody produktu wykonanego z granulatu gumowego wiązanego poliuretanem, od wysoce przepuszczalnego do nieprzepuszczalnego dla cieczy, zależy głównie od gęstości fizycznej (Rho).
Produkt WARCO składa się z granulatu gumowego, tj. nieregularnie ukształtowanych cząstek gumy, które są dobrze wymieszane ze spoiwem poliuretanowym, a następnie zapiekane w formach w celu utworzenia gotowego elementu. Gęstość fizyczna produktu końcowego zależy od ciśnienia sprężania (i zastosowanej gumy). Gęstość ta może być regulowana w recepturze produktu w bardzo szerokim zakresie, od około 500 kg/m³ do około 1400 kg/m³, w zależności od potrzeb.
W przypadku prasowania pod niskim ciśnieniem poszczególne granulaty pozostają luźne względem siebie i nie rozprzestrzeniają się na całej powierzchni. Oprócz dużej liczby przestrzeni powietrza, produkt zawiera również mikrokanały, które przechodzą przez cały produkt i może przez nie przepływać woda. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia podłogowa WARCO pozwala na przepuszczenie od 40 do 60 litrów wody na metr kwadratowy na godzinę. Podłoga jest otwarta na infiltrację.
Jeśli prasowanie odbywa się pod wysokim ciśnieniem, granulki gotowego produktu znajdują się blisko siebie, bez szczelin między nimi. W tym produkcie jest niewiele przestrzeni powietrznych lub nie ma ich wcale. Woda zatem nie może przepływać przez produkt.
Jeśli w pełni wodoszczelna nawierzchnia podłogowa ma być zainstalowana wewnątrz, krawędzie płyt hydroizolacyjnych WARCO muszą być uszczelnione poprzez przyklejenie ich klejem poliuretanowym podczas instalacji. Praktyczną alternatywą jest ułożenie płytek wodoodpornych WARCO na jeszcze wilgotnej warstwie WARCO ALLESDICHT. W ten sposób, bez większego wysiłku i z wysokim stopniem bezpieczeństwa, uzyskuje się pełnopowierzchniową hydroizolację.
W opisie każdego produktu WARCO, stopień przepuszczalności wody jest podany jako wartość porównawcza.
Oczywiście stopień, w jakim produkty WARCO są narażone na działanie wody chlorowanej zależy od zawartości chloru w wodzie, intensywności kontaktu pomiędzy materiałem a wodą chlorowaną (od krótkotrwałego do trwałego namoczenia) i ostatecznie od składu materiałowego produktu WARCO.
Można jednak założyć, że istnieje pewna zasada:
- Wszystkie produkty WARCO mogą być czyszczone wodą, do której dodano środek czyszczący zawierający chlor w ramach dopuszczalnych limitów domowych.
- Produkty zawierające SBR nie są odpowiednie do stosowania z wodą chlorowaną.
- Produkty zawierające wyłącznie granulaty gumy EPDM mogą być trwale zanurzane w chlorowanej wodzie, dlatego też nadają się do stosowania bezpośrednio w basenie publicznym lub basenie intensywnie użytkowanym wewnętrznym lub zewnętrznym.
- Produkty z górną warstwą wykonaną z EPDM i spodnią z SBR zalecane przez WARCO do basenów (głównie zewnętrznych) mogą być czasowo zwilżane wodą chlorowaną o niskim stężeniu.
Nie. SBR i EPDM nie są odporne na działanie olejów, smarów, benzyny i oleju napędowego. Trwałe lub intensywne działanie tych substancji powoduje, że guma pęcznieje, co ostatecznie traci swoją wytrzymałość i elastyczność. Krótki kontakt jest jednak niegroźny.
Nawierzchnie podłogowe WARCO są często używane jako pokrycie podłogowe na pokazach samochodowych, ponieważ chronią wrażliwe opony przed uszkodzeniami spowodowanymi przestojami. Z reguły pojazdy te nie tracą oleju - a jeśli tak, to zaleca się umieszczenie pod nimi pojemnika zbierającego.
Jeśli nawierzchnia WARCO jest używana w warsztatach, gdzie od czasu do czasu kapie olej lub benzyna, należy je natychmiast zebrać i wyczyścić, aby zapobiec uszkodzeniu.
Produkty WARCO są głównie wykonane z kauczuku syntetycznego (SBR lub EPDM) i dlatego mają podobne właściwości do tego typu produktów. Oznacza to, że podobnie jak drewno, są one w niewielkim stopniu narażone na rozszerzalność cieplną i rozszerzalność w wyniku magazynowania wilgoci.
W praktyce oznacza to, że objętość produktów może się zmieniać w zależności od temperatury i stopnia namoczenia (stałego), tj. warunków sezonowych i pogodowych. Z reguły te wahania objętości nie są zauważalne podczas użytkowania produktów. Ma to miejsce w przypadku, gdy odpowiedni produkt został wybrany zgodnie z przeznaczeniem i został zainstalowany zgodnie z zaleceniami dotyczącymi instalacji i montażu. Są one absorbowane przez płytę lub element.
Dla każdej grupy kolorów istnieje pewna tolerancja, tzn. zakres zmian, w którym rzeczywisty wygląd koloru może różnić się od wartości idealnej. W związku z tym możliwe jest, że kolejne produkty mogą mieć ten sam wygląd kolorystyczny, co produkty wcześniej dostarczone, ale mogą również wystąpić pewne rozbieżności w wyglądzie kolorystycznym.
Ponadto należy zwrócić uwagę, że nowe produkty mogą różnić się wyglądem od produktów używanych, co ma miejsce w przypadku wielu innych rzeczy używanych w codziennym użyciu.
Oczywiście, produkty WARCO nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, pod warunkiem, że są używane prawidłowo. Produkty z warstwą wierzchnią wykonaną z EPDM spełniają jeszcze ostrzejsze wymagania niż produkty wykonane w całości z SBR.
Produkty WARCO nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji do gleby lub wód gruntowych, jeśli są używane prawidłowo. Dlatego można je również bez wahania instalować na istniejącym gruncie lub układać na niezwiązanej warstwie podłoża.
Istnieją zastosowania, w których elementy z granulatu gumowego WARCO są używane do wzmocnienia krawędzi lub nasypów. W takich przypadkach występuje stały kontakt z płynącą lub stojącą wodą i naturalną glebą. Wszystko to nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Co jest bardzo ważne dla WARCO.
Normy | Certyfikaty
Norma EN 1177 dokładnie wskazuje, w jaki sposób określa się krytyczną wysokość upadku nawierzchni amortyzującej używanej na zewnętrznych i wewnętrznych placach zabaw, w ramach indywidualnych badań lub certyfikacji produktu. EN 1177 jest zatem opisem znormalizowanej procedury pomiarowej mającej na celu umożliwienie porównania różnych produktów służących do ochrony przed upadkiem z wysokości.
W ostatnich latach standardy testowania były wielokrotnie zmieniane; każdej zmianie towarzyszyło zaostrzenie wytycznych dotyczących tych standardów. W chwili publikacji aktualnym wydaniem jest norma DIN EN 1177: 2018-03, zastępująca dotychczasową normę DIN EN 1177 Korekta 1: 2008-12. Tak więc przy wyborze nawierzchni absorbującej wstrząsy, niezależnie od tego, czy jest to nawierzchnia syntetyczna, maty chroniące przed upadkiem z wysokości, żwir zabezpieczający przed upadkiem z wysokości, ściółka z kory czy wióry drzewne, należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że informacje o wysokości krytycznej upadku zostały określone zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi badań.
Norma EN 1177 wyraźnie wskazuje również, że amortyzacja niektórych sypkich materiałów gruntowych (np. piasku, drewna) zależy w dużym stopniu od wilgotności. Ponadto zwraca się uwagę na fakt, że na zachowanie się naturalnego podłoża i warstwy spodniej duży wpływ ma temperatura, wilgotność i inne czynniki. W związku z tym badanie przedstawia jedynie krytyczną wysokość upadku w czasie przeprowadzania badania oraz warunki panujące w tym czasie.