Najczęściej zadawane pytania

  Baza wiedzy – typowe pytania i odpowiedzi na temat nawierzchni podłogowych WARCO 

  W tym dziale znajdą Państwo szczegółowe i rzetelne odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące nawierzchni podłogowych WARCO. Proszę wpisać słowo kluczowe w polu wyszukiwania lub przeglądać tematy i pytania.

  Jeżeli nie znajdą Państwo tutaj odpowiedzi, prosimy o kontakt z działem technicznym WARCO mailowo, telefonicznie lub poprzez praktyczny formularz kontaktowy.

  Codzienne użytkowanie

  Czy trawa lub chwasty rosną w szczelinach pomiędzy płytami WARCO?

  W płytach z kołkami montażowymi trawa lub chwasty mogą rosnąć w fugach. Wynika to z faktu, że aż do warstwy nośnej istnieje ciągła, pionowa szczelina. Można temu zapobiec, sklejając płyty na krawędziach podczas montażu i zamykając w ten sposób fugę.

  W przypadku płyt z systemem łączenia na pióro-wpust, z formowanym lub ukrytym zamkiem, w fugach z reguły nie będą rosły chwasty, pod warunkiem, że płyty są używane i odpowiednio konserwowane. Z jednej strony przestrzeń w fudze jest zbyt wąska, aby cokolwiek tam rosło, z drugiej strony w przypadku tych płyt nie ma ciągłej szczeliny, aż do warstwy nośnej.

  Czy glony lub mchy porastają nawierzchnię podłogową WARCO?

  Guma sama w sobie nie stanowi podstawy do przetrwania glonów lub mchów, po prostu dlatego, że guma nie uwalnia niezbędnych dla roślin minerałów i nie mogą się one tam zakorzenić. Pod tym względem glony i mchy zazwyczaj nie osiadają na produktach wykonanych z granulatu gumowego. Jeśli jednak w płytach znajduje się piasek, ziemia doniczkowa lub jej pozostałości, wówczas mchy i glony mogą się naturalnie na nich zadomowić.

  Aby zapobiec osadzaniu się mchu i glonów na nawierzchniach podłogowych WARCO, płyty muszą być utrzymywane w czystości tak samo jak każda inna podłoga.

  Czy mrówki budują gniazda pod nawierzchniami podłogowymi WARCO?

  Nie. Mrówki w ogrodzie budują swoje gniazda, gdzie są chronione przed warunkami atmosferycznymi, a zwłaszcza przed wilgocią, tj. pod płytami kamiennymi, pod płytami betonowymi z betonu płukanego lub pod betonowym fundamentem. Woda deszczowa spływając przez wodoprzepuszczalne płyty WARCO zalewa gniazda mrówek. Dlatego też nawierzchnie podłogowe WARCO są nieatrakcyjne dla mrówek, a mrówki nie budują pod nimi gniazd.

  Czy można ustawić grilla na płytach WARCO?

  WARCO produkuje nawierzchnie podłogowe z granulatu gumowego w klasach materiałów budowlanych o normalnej lub niskiej palności. Produkty wykonane z SBR są zazwyczaj łatwopalne, a produkty wykonane z EPDM lub z górną warstwą EPDM są z reguły trudnopalne. Klasa reakcji na ogień jest podana w opisie produktu w sklepie, pod właściwościami każdego produktu.

  W domach prywatnych, nie powinno być problemu z obsługą grilla gazowego lub węglowego na nawierzchni podłogowej WARCO. Jeśli na płyty spadnie mały kawałek tlącego się węgla drzewnego, nie spowoduje to zapalenia powierzchni. Oczywiście, nie oznacza to, że można rozpalić ognisko na płytach lub że przewrócony grill może się spokojnie wypalić. Nie jest to prawdą.

  Jeśli grillują Państwo z taką samą starannością jak na podłodze z drewnianych desek, nic nie powinno stać na przeszkodzie radości grillowania. Jak zwykle, w pobliżu zawsze należy mieć wiadro napełnione wodą do ugaszenia ognia w razie potrzeby.

  Czy można malować linie znakowania (na placu zabaw lub parkingu) na płytach WARCO?

  Dostępne w handlu, trwale elastyczne farby znakujące przeznaczone do stosowania na syntetycznych nawierzchniach sportowych mogą być również stosowane na nawierzchniach podłogowych WARCO. Nadaje się do tego również trwale elastyczna farba do znakowania parkingów.

  Aby uniknąć postrzępionych linii na otwartych, porowatych powierzchniach niektórych płyt WARCO, prace powinny być wykonane ze szczególną starannością i czystością, a płyty muszą być dobrze oklejone. Wskazane jest, aby najpierw przeprowadzić test na pozostałych płytach lub ścinkach i zdobyć doświadczenie przed rozpoczęciem właściwego znakowania.

  Czym jest spowodowane zapadanie się płyt na środku?

  Mówimy o tworzeniu się koryta lub formowaniu misy z płyt z granulatu gumowego łączonego poliuretanem, jeżeli płyty te, ułożone zazwyczaj na podłożu żwirowym, piaskowym lub tłuczniowym, zapadają się na środku, a ich narożniki zakrzywiają się lekko ku górze. Płyta przybiera więc kształt misy lub głębokiego talerza.

  Powodem pęknięcia lub powstania zagłębienia prawie zawsze jest nieprawidłowe ułożenie płyt (bezpośrednio na podbudowie z piasku, żwiru lub tłucznia). W przypadku tanich płyt (nie od WARCO), inne możliwe przyczyny obejmują niekorzystną (nie równoważącą naprężeń lub niestabilną) konstrukcję płyty i/lub wadliwą produkcję z różnymi strefami zagęszczenia w obrębie płyty.

  Aby zapobiec tworzeniu się koryta na płytach produkowanych przez WARCO, WARCO zdecydowanie odradza układanie nieprzeznaczonych do tego celu płyt (tj. z zaznaczonym drenażem na spodzie) bezpośrednio na podłożu z piasku, żwiru lub tłucznia. Tym samym zaleca się układanie płyt na plastikowych kratkach stabilizujących grunt (wypełnionych piaskiem, żwirem lub pospółką).

  Czyszczenie

  Jak czyścić nawierzchnię podłogową WARCO zainstalowaną na zewnątrz?

  Przy wystarczającej ilości opadów deszczu, wodoprzepuszczalne nawierzchnie podłogowe WARCO są po prostu myte przez wodę deszczową bez żadnej ingerencji człowieka. Drobne cząstki brudu, takie jak osiadły pył lub cząstki unoszące się w powietrzu, znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

  Ale nawet przy większych zabrudzeniach, czyszczenie i pielęgnacja nawierzchni podłogowych WARCO zainstalowanych na zewnątrz jest bardzo prosta. Czyszczenie przy użyciu standardowej myjki wysokociśnieniowej jest szczególnie szybkie i dogłębne. Umożliwia również bezproblemowe usunięcie nieprzyjemnych resztek tj. psie odchody czy resztki karmy.

  Typowe narzędzia domowe, takie jak miotła (najlepiej gumowa), ściągacz do podłóg, odkurzacz lub mop są idealne do regularnego czyszczenia nawierzchni.

  W przypadku silnych zabrudzeń, neutralne środki czyszczące na bazie octu lub cytrusów oraz (w przypadku płyt wykonanych z EPDM) środki czyszczące zawierające chlor mogą ułatwić pracę.

  Jak czyścić nawierzchnię podłogową WARCO zainstalowaną wewnątrz?

  W zależności od rodzaju i miejsca użytkowania, jak również właściwości nawierzchni podłogowej WARCO, mogą być stosowane różne metody czyszczenia.

  W prywatnych gospodarstwach domowych do regularnego sprzątania najlepiej nadaje się miotła (najlepiej gumowa), ściągacz do podłóg, odkurzacz lub mop. W razie potrzeby, neutralne środki czyszczące na bazie octu lub cytrusów oraz (w przypadku płyt wykonanych z EPDM) również produkty zawierające chlor mogą ułatwić pracę.

  W sektorze komercyjnym oraz w przypadku dużych powierzchni można stosować maszyny czyszczące do podłóg, których parametry czyszczenia są dostosowane do posadzki z granulatu gumowego.

  W stajniach i z wodoprzepuszczalnymi płytami WARCO w halach z odpowiednim odprowadzaniem wody z podłogi, standardowa myjka wysokociśnieniowa ułatwia pracę i zapewnia dogłębną czystość porowatej nawierzchni.

  Podczas czyszczenia na mokro wodoprzepuszczalnych nawierzchni podłogowych WARCO w budynkach należy zwrócić uwagę, aby podczas czyszczenia nie powstały pod płytami stojące kałuże spowodowane użyciem zbyt dużej ilości wody do czyszczenia.

  Usuwanie odpadów

  Jak można utylizować produkty z granulatu gumowego?

  Resztki pociętych produktów można wyrzucić do kosza na odpady zmieszane w gospodarstwie domowym. Na składowisku odpadów produkty z granulatu gumowego zachowują się w sposób neutralny; w procesie spalania odpadów są one pożądanym paliwem, ponieważ są bogate w energię. Większe ilości płyt mogą być dostarczone do najbliższego centrum recyklingu.

  Po zakończeniu ich regularnego użytkowania, płyty z granulatu gumowego często mogą być używane jako maty ochronne do prac budowlanych.

  Z reguły zużyte i niezanieczyszczone produkty z produkcji WARCO mogą być zwrócone na adres wskazany przez WARCO z dostawą klienta (WARCO nie zwraca kosztów dostawy). Dostawa musi być uzgodniona z wyprzedzeniem.

  Praktyczne wskazówki:

  Zamów próbkę 22 307 13 97 Pytania?