Najczęściej zadawane pytania

  Baza wiedzy – typowe pytania i odpowiedzi na temat nawierzchni podłogowych WARCO 

  W tym dziale znajdą Państwo szczegółowe i rzetelne odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące nawierzchni podłogowych WARCO. Proszę wpisać słowo kluczowe w polu wyszukiwania lub przeglądać tematy i pytania.

  Jeżeli nie znajdą Państwo tutaj odpowiedzi, prosimy o kontakt z działem technicznym WARCO mailowo, telefonicznie lub poprzez praktyczny formularz kontaktowy.

  Wiedza fachowa

  Czy WARCO instaluje również dostarczone produkty?

  Układanie i instalacja wykładzin podłogowych WARCO jest tak prosta, że wielu klientów wykonuje tę pracę samodzielnie. Rozwiązaniem alternatywnym jest to, że wszędzie są fachowcy, którzy chętnie instalują wykładziny podłogowe WARCO. WARCO, jako producent, nie wysyła własnego ekipy montażowej.

  Czy płyty WARCO można samemu zainstalować?

  Tak, oczywiście. W zasadzie, to jest najczęstsze rozwiązanie. Zdecydowana większość klientów, i dotyczy to osób prywatnych, instytucji samorządowych, jak również klientów biznesowych, instaluje dostarczoną podłogę WARCO samodzielnie lub przy pomocy własnego personelu.

  Montaż płyt WARCO jest prosty i może być prawidłowo wykonany bez specjalnego wcześniejszego przeszkolenia. Tylko montaż elastycznych krawężników, które są osadzone w betonowym fundamencie z tylną podporą, wymaga nieco bardziej zaawansowanych prac. Jednakże, układanie płyt WARCO na odpowiednim podłożu, a także przycinanie elementów na wymiar nie stanowi żadnego szczególnego wyzwania.

  Czy są instalatorzy i fachowcy rekomendowani lub sprawdzeni przez WARCO?

  Jest wielu fachowców, którzy już zainstalowali lub regularnie używają produktów WARCO. Jednakże, nie istnieje żaden stosunek umowny pomiędzy WARCO a konkretnymi rzemieślnikami lub instalatorami. Nie ma również statusu partnera kontraktowego, ponieważ instalacja jest tak prosta i bezproblemowa, że każdy majsterkowicz lub fachowiec może wykonać tę pracę.

  Z doświadczenia rzemieślnicy tacy jak dekarze, cieśle, stolarze, ślusarze, hutnicy, ogrodnicy, architekci krajobrazu, inżynierowie budownictwa, konstruktorzy dróg i ścieżek, konserwatorzy, ekipy remontowe czy posadzkarze są bardzo dobrze przygotowani do układania produktów WARCO.

  Niechętnie jednak rekomendujemy glazurników, ponieważ zazwyczaj skłonni są do klejenia wszystkich materiałów.

  Przygotowanie | Przed ułożeniem

  Instalacja wewnątrz. Co należy wziąć pod uwagę?

  Właściwości konkretnej nawierzchni podłogowej WARCO mogą być precyzyjnie dopasowane do wymagań zamierzonej lokalizacji poprzez dostosowanie parametrów produkcji. Nie ma znaczenia, na przykład, jaka jest wymagana przepuszczalność wody (lub wodoszczelność), izolacja akustyczna, klasa palności, izolacja termiczna, wysokość ochrony przed upadkiem itp. Istotne właściwości dla każdego typu konstrukcji są określone w opisie produktu. W zasadzie do zamierzonego użytku należy jedynie wybrać produkt, który jest zalecany przez WARCO do tego celu. Jako doświadczony producent wyrobów z granulatu gumowego, WARCO ma doskonałą wiedzę fachową w ocenie, który produkt jest odpowiedni dla planowanego zastosowania.

  Jeśli nawierzchnia podłogowa WARCO będzie narażona na ciągłe namaczanie, np. w stajni, krytym basenie lub myjni samochodowej, podłoga musi w każdym przypadku być wodoprzepuszczalna.

  Przed układaniem lub instalacją produktów WARCO należy zawsze zapoznać się i przestrzegać instrukcji montażu odpowiedniej dla danego podłoża, wybranego produktu oraz systemu montażowego.

  Pozostałości środka antyadhezyjnego z procesu produkcyjnego (szare mydło) mogą być nadal obecne na powierzchni produktów. Jeśli to możliwe (i sensowne), pozostałości te należy zmyć przed ułożeniem płyt. Ciepła woda jest bardziej odpowiednia niż zimna. Pomocna też może być myjka ciśnieniowa lub szczotka. Jeśli podłoga może być czyszczona dopiero po instalacji, można to zrobić przy pomocy wilgotnego mopa lub odpowiedniego elektrycznego urządzenia czyszczącego.

  Instalacja na zewnątrz. Co należy wziąć pod uwagę?

  Podłogi WARCO są dostępne w ponad 100 różnych typach. I nie ma dwóch takich samych. W zależności od sposobu ustawienia parametrów produkcji, pewne właściwości nawierzchni mogą być zaprojektowane zgodnie z życzeniem. Dotyczy to w szczególności takich właściwości jak przepuszczalność wody, izolacja akustyczna, klasa palności, izolacja termiczna, ochrona przed upadkiem lub elastyczność. Pozwala to na dokładne dostosowanie produktu do profilu wymagań odpowiedniego do jego zastosowania. Jako doświadczony producent wyrobów z granulatu gumowego, WARCO posiada wyjątkową wiedzę specjalistyczną. Wystarczy zatem wybrać odpowiedni produkt do swojego projektu, zgodnie z zalecaniami WARCO.

  Produkt wykonany z granulatu gumowego, tj. nawierzchnia podłogowa lub obrzeże, który jest stosowany na zewnątrz i dlatego jest narażony na działanie wiatru i pogody, powinien być w każdym przypadku wodoprzepuszczalny. Produkty nieprzepuszczające wody nie nadają się do stosowania na zewnątrz.

  Temperatura, w której nawierzchnia podłogowa WARCO jest instalowana na zewnątrz jest szczególnie ważna. Optymalna temperatura instalacji znajduje się w górnym środku między temperaturą minimalną a maksymalną, występującą w miejscu instalacji. W Europie Środkowej optymalna temperatura instalacji wynosi ok. 17°C. Należy upewnić się, że temperatura płyt pozostaje taka sama przez cały czas trwania procesu instalacji, tzn. że płyty nie są zimne rano, gdy rozpoczyna się montaż i znacznie cieplejsze w południe (w słońcu).

  Przed złożeniem zamówienia, prosimy zapoznać się z instrukcjami, które WARCO przewiduje dla instalacji lub układania konkretnego produktu, konkretnego systemu montażowego i konkretnego podłoża. Prawidłowy montaż jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia standardowej żywotności powierzchni.

  Czy temperatura odgrywa jakąś rolę podczas instalacji produktów WARCO?

  Tak, temperatura odgrywa główną rolę przy układaniu lub instalowaniu elementów wykonanych z granulatu gumowego, zwłaszcza na zewnątrz. Guma podlega rozszerzalności cieplnej. W Europie Środkowej temperatury na zewnątrz wahają się w ciągu roku od -30 °C do +45 °C. Produkt leżący na słońcu może osiągnąć nawet znacznie wyższe temperatury. W ciągu roku element z granulatu gumowego musi więc wytrzymać zakres temperatur do 90 °C. W budynkach ten zakres temperatur jest znacznie niższy i wynosi maksymalnie do 30 °C.

  W celu długotrwałego utrzymania atrakcyjnego wzoru ułożenia, temperatura podczas układania elementów z granulatu gumowego powinna mieścić się w górnej średniej pomiędzy temperaturą minimalną a maksymalną, zwykle występującą w miejscu instalacji. Dla Europy Środkowej oznacza to temperaturę instalacji wynoszącą około 17°C.

  Bardzo ważne jest również, aby elementy z granulatu gumowego były układane w stosunkowo stałej temperaturze. Dzięki temu instalowane w ciągu całego dnia elementy nie będą chłodniejsze ani cieplejsze rano niż w południe lub wieczorem.

  Dlaczego nie powinno układać się płyt bezpośrednio z palety?

  Dla zastosowań o wysokich wymaganiach projektowych, nie zaleca się układania płytek WARCO bezpośrednio z dostarczonej palety. Bardziej korzystne i zalecane jest zdjęcie ich z palety na jeden lub więcej dni przed montażem, rozłożenie na płasko i posortowanie.

  Ze względu na specyfikę elementów z granulatu gumowego nie mają one całkowicie jednolitego wyglądu. Wzór kolorystyczny i struktura granulatu mogą się zatem w pewnym stopniu różnić. Często jest to ledwo zauważalne i nie należy postrzegać tego jako błąd. Tak jak w przypadku parkietu, właśnie ten brak jednolitości nadaje produktom naturalny wygląd.

  Jeśli pożądany jest bardzo jednorodny lub kontrolowany wzór układania, przed instalacją płyty należy posortować według ich wyglądu, a następnie ułożyć je w wybranym miejscu.

  Zdjęcie produktów WARCO z palety przed instalacją ma również inne zalety. Na przykład, płyty pakowane w dolnej części palety są odciążane od ciężaru składowanych na nich płyt i mogą się powrócić do standardowych wymiarów. Ponadto nowe płyty powinny mieć równomierną wentylację i powinnym móc dostosować się do siebie i do otoczenia pod względem temperatury i wilgotności.

  Zasadniczo, powierzchnia płyt powinna być wyczyszczona przed montażem w celu usunięcia wszelkich pozostałości środków antyadhezyjnych (szare mydło).

  Cięcie. Jak ciąć elementy wykonane z granulatu gumowego?

  Przy cięciu na wymiar, produkty z granulatu gumowego zachowują się podobnie do drewna. Za pomocą standardowej piły do drewna można z łatwością wykonywać precyzyjne i wymiarowe cięcia bezpośrednio na miejscu instalacji. Do prostych cięć nadaje się stabilna ręczna piła tarczowa lub stołowa, w każdym przypadku z ogranicznikiem lub prowadnicą. Do zaokrąglonych linii lub wycięć najlepiej używać wyrzynarki lub piły szablastej.

  Do wszystkich typów pił należy używać brzeszczotu o grubych zębach, o tej samej grubości jak w przypadku deski bukowej. Alternatywnie można użyć brzeszczotu wyrzynarki do cięcia gumy.

  Piły lub tarcze do cięcia metalu lub kamienia nie nadają się do przycinania gumowych płyt WARCO, podobnie jak tarcze tnące i piły wysokoobrotowe.

  W przypadku cienkich płyt i wystarczającego doświadczenia, cięcia wzdłuż szyny prowadzącej można wykonywać również ostrym nożem. Nóż przeciągany jest kilkakrotnie z umiarkowanym naciskiem wzdłuż szyny prowadzącej i z każdym nacięciem wnika głębiej w płytę, aż do jego całkowitego przecięcia.

  W przypadku produktów szczególnie masywnych i o dużych gabarytach można zastosować również piłę łańcuchową.

  Czy nawierzchnie podłogowe WARCO mogą być cięte nożem?

  Tak, można łatwo ciąć płyty WARCO nożem. Najlepiej jest używać bardzo ostrego noża ze stabilną rękojeścią i solidnym ostrzem. Aby uzyskać precyzyjną linię cięcia, należy poprowadzić nóż wzdłuż listwy, najlepiej metalowej.

  Należy przeciągać nóż wzdłuż listwy kilkoma szybkimi cięciami, z których każde powinno przebiegać na całej długości cięcia, za każdym razem wnikając nieco głębiej w płytę, aż do całkowitego jej przecięcia.

  Oczywiście, podczas pracy z ostrym nożem należy zachować szczególną ostrożność, w szczególności palce dłoni trzymającej listwę są narażone na zwiększone ryzyko urazów.

  Obrzeża. Kiedy powierzchnia powinna być ogrodzona?

  Czy powierzchnia powinna być wyposażona w obrzeża zależy od różnych okoliczności, tj. rodzaju zastosowania, podbudowy , lokalnych warunków, jak również wybranego połączenia pomiędzy płytami WARCO, tj. systemu montażowego.

  Oczywiście nie są konieczne dodatkowe krawężniki po bokach powierzchni z istniejącą lub planowaną barierą (np. ściana, krawężnik, mur), która zapobiega dryfowaniu nawierzchni płyt.

  W przeciwnym razie, ważne jest, aby przestrzegać następujących zasady:

  Jeśli na istniejącej, związanej warstwie nośnej tylko część powierzchni jest pokryta nawierzchnią WARCO o grubości co najmniej 20 mm, np. w przypadku wysepki zabaw na asfaltowym placu szkolnym lub strefy wolnych ciężarów w hali CrossFit, wtedy krawędzie, które są otwarte na odkrytą powierzchnię powinny zostać ograniczone antypoślizgowymi krawężnikami klinowymi (element krawędziowy w kształcie klina) o odpowiedniej wysokości. Pozwala to nie tylko uniknąć ryzyka potknięcia się, ale również zwiększa atrakcyjność powierzchni.

  Jeżeli ze względu na rodzaj użytkowania lub warunki panujące w miejscu montażu, istnieje ryzyko że płyty, zainstalowane na podbudowie niezwiązanej, mogą zostać oderwane, wówczas obszar ten powinien posiadać dodatkowe obrzeża. W przypadku nawierzchni podłogowych WARCO z formowanym lub ukrytym zamkiem, system montażowy z reguły trzyma płyty razem tak mocno, że dodatkowe obrzeża nie są konieczne. W przypadku pióro-wpustu, połączenie między płytami nie jest tak mocne, ale nawet tutaj rzadko potrzebne są dodatkowe obrzeża.

  W przypadku elastycznych kostek, płyt z kołkami montażowymi lub płyt bez systemu montażowego, odpowiednia krawędź wykończeniowa (istniejąca lub przeznaczona do montażu) powinna w każdym przypadku uniemożliwiać rozsuwanie się elementów podłogowych. WARCO produkuje elementy obrzeży wykonane z granulatu gumowego, takie jak elastyczne krawężniki, krawężniki w kształcie stopnia schodów, krawężniki z łączeniem palisadowym lub palisady.

  Jeśli nawierzchnia podłogowa WARCO jest trwale połączona z podbudową w przypadku specjalnych zastosowań (np. pokrycie schodów), dodatkowe obrzeża nie są konieczne.

  Jeśli nie są Państwo pewni, czy zastosowanie obrzeży jest sensowne lub konieczne w Państwa przypadku, zachęcamy do kontaktu z doradcą technicznym WARCO. Zdjęcia przedstawiające aktualną sytuację pomagają konsultantowi w przygotowaniu odpowiedniej propozycji.

  Od którego miejsca rozpocząć układanie płyt?

  Zależy to zawsze od rodzaju i położenia powierzchni, która strategia układania jest najlepsza w danych okolicznościach. Zasadniczo, istnieje kilka możliwości:

  Układanie od punktu centralnego

  Po pierwsze, konieczne jest znalezienie dokładnego środka powierzchni. W tym celu należy rozciągnąć sznurek z prawego tylnego do lewego przedniego narożnika oraz drugi sznurek od lewego tylnego do prawego przedniego narożnika powierzchni. W miejscu przecięcia się sznurków umieszcza się płytę i ją wyrównuje. Zaczynając od tej płyty, należy układać płyty we wszystkich czterech kierunkach, tzn. do przodu, do tyłu, na prawo i na lewo, tak aby tworzyć krzyż dwóch rzędów płyt. W razie potrzeby rzędy są ponownie wyrównane, aby uzyskać atrakcyjną wizualnie linię. Następnie, jeśli jest potrzeba, wykonuje się cięcia płyt brzegowych. Idealnie byłoby, gdyby jedna płyta była cięta symetrycznie, tak aby pierwsza część służyła jako element rozpoczynający, a druga jako element końcowy rzędu płyt. Następnie reszta powierzchni jest pokrywana symetrycznie przez płyty zaczynając od środka, a na końcu, krawędź (w razie potrzeby) jest formowana z obciętych fragmentów lub połówek płyt.

  Zaletą tej strategii układania jest to, że tworzy ona atrakcyjny wizualnie wzór instalacji z symetrycznymi krawędziami, a drobne błędy montażowe nie kumulują się na całej powierzchni, ale co najwyżej na jej połowie.

  Układanie od narożnika

  Najpierw, należy wybrać narożnik powierzchni, który jest szczególnie odpowiedni jako punkt wyjścia do instalacji. Dobrym punktem wyjścia dla tarasu przed domem jest np. narożnik utworzony przez dwie ściany domu. Począwszy od pierwszej płyty, następne są układane na dłuższym boku. W razie potrzeby obcięty fragment płyty z jednego rzędu może być wykorzystany w innym pasującym miejscu. Następnie płyty są układane rząd po rzędzie, aż do całkowitego pokrycia powierzchni; w razie potrzeby wykonuje się cięcia na miejscu instalacji.

  Ta strategia układania jest bardzo łatwa do wdrożenia. Szczególnie nadaje się do miejsc, w których płyty boczne nie składają się z obciętych fragmentów, lecz z całych płyt. Jeśli płyty końcowe (z dwóch stron) mają być montowane jako przycięte na wymiar, asymetryczna konstrukcja krawędzi sprawia, że wzór układania jest nieregularny i mniej atrakcyjny. Błędy montażowe sumują się na całej powierzchni.

  Układanie od środka jednego boku

  W pierwszej kolejności należy określić środek boku, od którego ma się rozpocząć układanie. W tym miejscu umieszczana jest pierwsza płyta, a następnie kolejne płyty układane są z przodu, z prawej i lewej strony. W razie potrzeby, obrzeża po prawej i lewej stronie są wykonane z fragmentów płyt. Zaczynając od środkowego rzędu, który jest skierowany do przodu, rzędy są układane aż do zakończenia powierzchni. W razie potrzeby, płyty końcowe są przycinane na wymiar.

  Ta strategia układania jest szczególnie odpowiednia dla powierzchni nie prostokątnych, tj. okrągłe balkony, trapezowe place zabaw lub wielokątne tarasy. Wzór instalacji i konstrukcja krawędzi są atrakcyjne wizualnie dzięki wyrównaniu do środka boku.

  Klejenie. Czy nawierzchnie podłogowe WARCO muszą być klejone?

  Z reguły nawierzchnie podłogowe WARCO nie muszą i nie powinny być przyklejane do podłoża. Istnieją jednak wyjątki:

  • Antypoślizgowe krawężniki klinowe w postaci rampy, płyty boczne lub płyty narożne (z jednym lub dwoma ściętymi bokami w kształcie klina) są zazwyczaj instalowane na podbudowie związanej j i jeśli są zastosowane w jednym miejscu na stałe, powinny być przyklejone do podłoża.
  • Płyty stosowane do pokrycia schodów powinny być zawsze przyklejane do stopni schodów.
  • Niewielkie elementy uzupełniające lub elementy wykończeniowe, które są zainstalowane po odsłoniętej stronie powierzchni i nie mogą być bezpiecznie trzymane przez system montażowy lub które mogą się odłączyć w wyniku użytkowania, powinny być przyklejone do sąsiednich produktów.
  • Płyty instalowane w miejscach publicznych, zagrożonych wandalizmem, powinny być przyklejone do siebie lub do podbudowy, tak aby utrudnić ich niepożądane usunięcie.
  • W przypadku płyt z systemem łączenia na pióro-wpust lub z ukrytym zamkiem, w razie potrzeby kilka tygodni po montażu, róg płyty spoczywający na sąsiednich płytach można przymocować do płyt znajdujących się poniżej za pomocą 3-5 punktów kleju.
  • W przypadku płyt z łączeniem przy użyciu kołków montażowych, klejenie płyt na krawędziach stabilizuje nawierzchnię.
  • W przypadku płyt z łączeniem przy użyciu kołków montażowych, klejenie płyt na krawędziach stabilizuje nawierzchnię. W zastosowaniach, w których ze względu na niewielki rozmiar powierzchni lub zastosowanie istnieje ryzyko, że płyty nie pozostaną bezpiecznie na swoim miejscu, wskazane może być ich sklejenie pomiędzy lub przyklejenie do podłoża.

  Jeśli nie są Państwo pewni, czy klejenie ma sens w przypadku Państwa projektu oraz wybranych produktów, warto po prostu skonsultować to z ekspertami WARCO.

  Jakiej ilości kleju potrzebuję?

  Nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie ile kleju poliuretanowego OP 83 jest konieczne do połączenia produktów WARCO. Zawsze zależy to od sytuacji montażowej na miejscu instalacji, tzn. od produktu WARCO oraz od warstwy bazowej lub powierzchni, do której ma być przyklejony.

  Podczas klejenia produktów WARCO do siebie nawzajem lub do podłoża, generalnie zakłada się, że klejenie nie jest ciągłe, ale raczej punktowe. Dlatego krople kleju wielkości ziarna grochu lub orzecha laskowego są umieszczane na jednej z dwóch powierzchni, które mają być sklejone.

  Im bardziej płaska i gładka jest powierzchnia klejonych elementów, tym mniej kleju jest potrzebne. Z drugiej strony, szorstkie i porowate powierzchnie wymagają większej ilości kleju w celu uzyskania trwałego wiązania. Przyjmując użycie jednego mililitra kleju na kroplę, jedna tubka OP 83 wystarcza na 310 punktów kleju.

  Systemy montażowe

  Czy istnieją płyty końcowe, tzn. płyty z jednym lub dwoma prostymi bokami bez systemu montażowego?

  Nie, WARCO nie produkuje płyt z łączeniem typu pióro-wpust, z formowanym lub ukrytym zamkiem, w którym system montażowy nie jest zintegrowany z jedną lub dwoma stronami, a płyta ma prostą krawędź.

  Kwestia płyt końcowych jest od czasu do czasu podnoszona w WARCO. Jednak po dokładniejszym rozważeniu okazuje się, że takie płyty końcowe mogą być stosowane tylko w bardzo rzadkich przypadkach i że ich użycie jest na ogół mniej korzystne niż płyt, które mogą być dopasowane poprzez cięcie na miejscu instalacji.

  W przypadku prawie każdego montażu, wymiary płyty powinny być dostosowane do wymiarów powierzchni, co oznacza, że na krawędziach powierzchni należy wykonać jedynie nacięcie. Jest to dokładnie to samo, co ma miejsce przy układaniu płytek lub paneli podłogowych. Płyty końcowe z prostymi bokami nie przynoszą tu żadnych korzyści.

  Często zdarza się jednak, że odcięty kawałek płyty z jednego rzędu może być ponownie wykorzystany w innym miejscu. Oczywiście działa to tylko wtedy, gdy system montażowy jest również wbudowany w krawędź tej płyty. Z obciętą płytą z prostym bokiem, nie można już nic zrobić. W praktyce stosowanie płyt końcowych doprowadziłoby zatem do powstania większej ilości odpadów niż w przypadku stosowania płyt standardowych.

  Płyty końcowe mają sens tylko wtedy, gdy wielkość powierzchni jest dokładnie dopasowana do wielkości płyty, uwzględniając również tolerancje wymiarowe płyt. W praktyce, prawie nigdy tak nie jest. Dlatego bardziej ekonomiczne jest stosowanie płyt pełnowymiarowych i rezygnacja z płyt końcowych.

  Jak działa system montażowy z kołkami montażowymi?

  W przypadku systemu mocowania z kołkami montażowymi, dwa lub więcej elementów z granulatu gumowego połączone są ze sobą za pomocą cylindrycznie ukształtowanych łączników z tworzywa sztucznego, w niektórych przypadkach posiadających powierzchnią rowkowaną. Przy układaniu produktów z granulatu gumowego kołki są wkładane do fabrycznie wydrążonych otworów w elemencie. Następnie drugi produkt jest wsuwany w odpowiednio ustawione otwory. Płyty, które są połączone ze sobą za pomocą kołków montażowych powinny być ułożone z pół-przesunięciem rzędów względem siebie (przesunięcie o pół płyty). W ten sposób płyta nie jest połączona z sąsiednimi płytami, lecz z dwoma (przesuniętymi o połowę długości) z poprzedniego lub następnego rzędu.

  Kołki montażowe nie tworzą połączenia kształtowego ani siłowego, ale w pewnym stopniu zapobiegają przesuwaniu się elementów na boki względem siebie. Nie zapobiegają one odsuwaniu się rzędów płyt od siebie, ponieważ system ten, opierający się na docisku poszczególnych elementów, jest na to zdecydowanie za słaby. Łączniki nie są również w stanie skompensować wpływu zmian objętości elementów z granulatu gumowego spowodowanych warunkami atmosferycznymi lub temperaturą.

  Jeżeli płyty ułożone z kołkami nie są dodatkowo sklejone na krawędziach (klejenie tworzy połączenie siłowe), należy spodziewać się powstania otwartych szczelin w powierzchni.

  Jak dobrze łączą kołki montażowe?

  Plastikowe kołki montażowe, używane do łączenia niektórych produktów z granulatu gumowego, są czasami nazywane łącznikami. Termin ten oznacza jednak mocniejsze i ściślejsze powiązanie niż to, które w rzeczywistości tworzą.

  Wynika to z faktu, że kołki montażowe nie tworzą stabilnego połączenia pomiędzy płytami. Kołki nie oferują żadnego podparcia dla naprężeń rozciągających, dlatego też płyty można po prostu rozsuwać lub przesuwać. Ponadto kołki montażowe nie są odporne na zwykłą zmianę objętości płyt (pęcznienie i kurczenie się). W rezultacie, prędzej czy później, między płytami mogą powstać szerokie szczeliny, w których pojawi się roślinność.

  W pewnym stopniu kołki montażowe mogą zapobiegać przesuwaniu się płyt na boki względem siebie. Patrząc całościowo, gdy płyty są prawidłowo zainstalowane w półprzesunięciu, kołki warunkowo mocują płyty z jednego rzędu, ale nie stabilizują samych rzędów.

  Jeżeli na powierzchni, na której układane są płyty z łącznikami, występuje zwiększony wymóg stabilności, sensowne jest sklejenie płyt pomiędzy na ich bocznych krawędziach. Klejenie zapewnia trwałe i stabilne połączenie.

  Jak działa system montażowy na pióro-wpust?

  Krawędzie każdej płyty z systemem pióro-wpust mają kształt stopniowego wrębu, więc boki płyt nie są proste, wyprofilowane, ale mają kształt stopnia schodowego. Stopień jest prawidłowo ustawiony po dwóch stronach płyty, tzn. prowadzi od dołu do góry płyty. Z pozostałych dwóch stron stopień schodów jest odwrócony do góry nogami, tzn. górna część płyty wystaje poza jej dolną część.

  Po ułożeniu razem, kawałek każdej z płyt spoczywa na krawędziach dwóch sąsiadujących płyt, a na pozostałych dwóch stronach, kawałki sąsiadujących płyt spoczywają na płycie. Oznacza to, że od górnej strony płyty do warstwy spodniej nie ma żadnego otwartego połączenia; jest ono zamknięte. Przez szczelinę nie widać podłoża, a z warstwy podłoża do szczeliny nie wrastają żadne chwasty. W celu zapewnienia połączenia pomiędzy ułożonymi płytami, we wrębie stopnia frezuje się wpust i pióro. Pióro wystaje z wysięgu górnej części, a wpust jest utworzony w wystającej spodniej części. Po ułożeniu płytek, pióro i wpust zazębiają się tworząc solidne połączenie.

  Płyty na pióro-wpust są fabrycznie przystosowane do montażu z połączeniem krzyżowym, tj. szachownicy. Mogą być one jednak również układane z przesunięciem o połowę płyty lub nieregularnym. W tym przypadku, w określonych miejscach systemu pióro-wpust, kawałek gumy musi zostać wycięty nożem.

  W celu poprawienia spójności płyt w przypadku stosowania na zewnątrz oraz skompensowania naprężeń, przydatne może być naniesienie od 3 do 5 kropli kleju poliuretanowego na spodnią stronę brzegu płyty spoczywającej na sąsiednich płytach kilka tygodni po ułożeniu, w celu stworzenia trwałego elastycznego połączenia pomiędzy ułożonymi płytami.

  W trudnych sytuacjach układania lub w miejscach narażonych na akty wandalizmu użyteczne może być przyklejenie płytek na pióro i wpust do podłoża lub do siebie nawzajem.

  Kiedy należy wykonać klejenie płyt na pióro-wpust?

  W przypadku układania na zewnątrz oraz przy sezonowo dużych różnicach temperatur i naprzemiennym występowaniu okresów deszczu i suszy, wskazane może być przyklejenie płytek w rogu kilka tygodni po ułożeniu płytek z systemem pióro-wpust, tj. po osadzeniu się płytek.

  Wzmacnia to połączenie między płytami i poprawia ich wygląd zewnętrzny. W szczególności klejenie pomaga zapobiegać naprężeniom, które mogą występować w płytach w wyniku działania czynników atmosferycznych.

  W rogu (po obu stronach), każda płytka jest lekko podniesiona. W tym obszarze oraz kilka centymetrów na prawo i lewo od rogu, w rowku płyty bazowej nakładane są krople kleju wielkości ziarna grochu. Podniesiony róg jest ponownie obniżony, a sklejanie odbywa się przez dociskanie krawędzi płytek nad punktami kleju. Klejenie może być przeprowadzone szybko i bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na powierzchnię.

  Powierzchnie przeznaczone do klejenia muszą być suche, czyste, oczyszczone z kurzu, oleju i brudu. Do klejenia zaleca się użycie kleju poliuretanowego OP oferowanego przez WARCO (nr produktu 1949).

  Niniejsza instrukcja klejenia ma zastosowanie niezależnie od sytuacji użytkowania lub instalacji, dla których WARCO generalnie zaleca klejenie.

  Jak działa system montażowy z zamkiem formowanym?

  Krawędzie płyty z systemem mocowania na zamek nie są proste, ale swoim wyglądem przypominają krawędź znaczka pocztowego, z tą różnicą, że znaczek ma zęby końcowe, podczas gdy zęby płyty WARCO wyglądają jak jaskółcze ogony lub zęby puzzli. Zęby na krawędziach sąsiadujących ze sobą płyt po prostu się zazębiają, jak zamek błyskawiczny, łącząc poszczególne płyty w jedną spójną nawierzchnię.

  Najbardziej stabilne i trwałe połączenie pomiędzy płytami z granulatu gumowego wykonuje się za pomocą tego systemu łączenia. Jest ono również jednakowo mocne ze wszystkich stron płyty i rozciąga się na całej jej wysokości.

  Zęby są tak precyzyjnie uformowane, że dopasowują się do siebie bez widocznej szczeliny i bez pozostawienia otwartych połączeń. W przypadku układania na zewnątrz, praktycznie niewidoczne fugi zapobiegają wzrostowi chwastów. Przy prawidłowym montażu i użytkowaniu, żadne zanieczyszczenia nie przedostają się między płyty i pod ich powierzchnię.

  Płyty z systemem montażu na zamek formowany produkowane są w dwóch formach: w jednej formie krawędzie zębów są ścięte lub fazowane, w drugiej formie zęby są zaostrzane i cięte pod kątem prostym. Ze względu na ostre cięcie, poszczególne płyty (i zęby) są ledwo lub w ogóle nie widoczne na powierzchni.

  Kolorystyka płyty ma znaczący wpływ na widoczność poszczególnych płyt lub zębów na powierzchni. Struktura płyty jest znacznie bardziej widoczna w przypadku płyt jednobarwnych niż w przypadku płyt wielobarwnych, stworzonych z granulek o różnych kolorach.

  Zasadniczo, płytki z systemem na zamek formowany nie są klejone do siebie ani do podłoża. W niektórych przypadkach klejenie może być przydatne w przypadku stosowania małych obciętych kawałków lub gdy istnieje ryzyko wandalizmu.

  Jak działa system montażowy z zamkiem ukrytym?

  Po ułożeniu, tzn. patrząc na gotową powierzchnię, płyty z systemem mocowania na zamek ukryty mają klasyczny, kwadratowy kształt z prostymi krawędziami. Na powierzchni nie ma spoin sięgających warstwy podłoża, płyty leżą bardzo blisko siebie. Podłoże jest całkowicie pokryte, co uniemożliwia wzrost i rozwój chwastów.

  W przypadku tego typu płyt, system montażowy na zamek jest niewidocznie osadzony pod górną częścią płyty. Po dwóch stronach płyty widoczne są odkryte paski z zębami, a po dwóch pozostałych stronach miejsca na zęby są wytłoczone w spodniej warstwie płyty. Zęby zamka kształtem przypominają jaskółczy ogon lub puzzle, które po zainstalowaniu po prostu zamykają się jak zamek błyskawiczny, tworząc stabilną i zwartą nawierzchnię.

  Połączenie płyt z ukrytym zamkiem jest szczególnie mocne i trwałe. Czasami jednak, w celu zniwelowania naprężeń związanych z czynnikami atmosferycznymi w przypadku płyt ułożonych na zewnątrz, sensowne może być przymocowanie rogu płyty spoczywającej na sąsiednich płytach 3-5 kroplami elastycznego kleju poliuretanowego do płyty znajdującej się pod spodem kilka tygodni po ułożeniu płyt. Jeśli istnieje ryzyko wandalizmu, płyty mogą być również trwale przyklejone do podłoża lub między sobą.

  Podłoże | Podbudowa

  Jak należy postępować, jeśli na balkonie lub tarasie na dachu jest podłoże żwirowe?

  Zdarza się, że na balkonie lub płaskim dachu znajduje się wypełnienie tłuczniem lub żwirem, które zostało położone w celu zabezpieczenia hydroizolacji dachu lub zostało użyte jako wyrównana podbudowa dla płyt betonowych lub z betonu płukanego ułożonych na wierzchu. Problem z tłuczniem lub żwirem polega na tym, że nie mogą być one zainstalowane w sposób gwarantujący stałą pozycję, ale jak każdy materiał sypki, mogą przesuwać się wraz z upływem czasu. Dlatego też, ułożone na niej płyty betonowe lub z betonu płukanego po pewnym okresie nie są już równe, lecz pochylone i przekrzywione.

  Jeśli płyty WARCO mają być układane na tym balkonie lub na dachu płaskim, istnieje kilka możliwości wykonania podbudowy:

  • Układanie płyt WARCO na istniejących płytach betonowych lub z betonu płukanego, których ułożenie zostało skorygowane, jeśli to konieczne, tj. całkowicie lub częściowo ponownie ułożone, w zależności od potrzeb.
  • Usunięcie istniejących płyt betonowych, zainstalowanie plastikowych kratek stabilizujących grunt wypełnionych następnie żwirem (warunkiem jest minimalna możliwa grubość warstwy co najmniej 6 cm dla wypełnienia i kratki) i ułożenie płyt WARCO na plastikowych kratkach wypełnionych żwirem.
  • Jeśli mają Państwo wątpliwości co do wykonania prac przygotowawczych na balkonie czy tarasie na płaskim dachu, prosimy o przesłanie do specjalistów WARCO pocztą elektroniczną zapytania wraz ze zdjęciami lub planem powierzchni. W krótkim czasie otrzymają Państwo wiadomość zwrotną z fachowymi poradami.

  Jeśli mają Państwo wątpliwości co do wykonania prac przygotowawczych na balkonie czy tarasie na płaskim dachu, prosimy o przesłanie do specjalistów WARCO pocztą elektroniczną zapytania wraz ze zdjęciami lub planem powierzchni. W krótkim czasie otrzymają Państwo wiadomość zwrotną z fachowymi poradami.

  Co oznacza termin „podbudowa”?

  Termin „podbudowa” pochodzi zasadniczo z dziedziny budowy dróg. W ogólnej konstrukcji drogi lub jezdni, tzn. w przekroju, odnosi się ona do całości obszaru oraz materiałów i warstw w niej ułożonych, które znajdują się pod warstwą ścieralną, tzn. pod powierzchnią drogi lub chodnika.

  W WARCO termin ten jest używany dla materiałów i warstw, które leżą pod płytami WARCO, tj. równa, nośna i stabilna powierzchnia, na której ułożone są nawierzchnie podłogowe WARCO.

  Ogólnie rzecz biorąc, wyróżnia się podbudowy związane i niezwiązane. Mówiąc prościej, podbudowa związana składa się z jednego elementu (np. płyty betonowej), natomiast podbudowa niezwiązana składa się z wielu elementów, które nie są ze sobą trwale związane (np. żwir). WARCO dodaje kolejną kategorię i dzieli podstawowe podbudowy na 3 grupy :

  Podbudowy niezwiązane:

  Podbudowy w kształcie siatki:

  Podbudowy związane:

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na podłożu naturalnym lub gruncie rodzimym?

  Nie ma możliwości układania płyt lub kostek bezpośrednio na glebie lub naturalnym podłożu, tj. na łąkach lub trawnikach, na placach zabaw lub boiskach piłkarskich, które są wydeptane, w ogrodzie, na terenach zielonych lub na wykopie, na piaszczystej ziemi lub w piaskownicy. We wszystkich tych miejscach przed położeniem należy najpierw przygotować trwale stabilne podłoże.

  Zasadniczo podbudowa pod płytami lub elastyczną kostką musi być wystarczająco stabilna, aby w sposób trwały i bez odkształceń czy osiadania wytrzymywać planowane obciążenia wynikające z późniejszego użytkowania. Obciążenie na dziedzińcach lub strefach dla pieszych (w obu przypadkach z ruchem samochodów ciężarowych) jest oczywiście znacznie większe niż na placu zabaw lub tarasie w ogrodzie.

  Decydujące znaczenie ma jednak nie tylko planowane obciążenie, ale także stan istniejącego podłoża. Ziemia lub naturalny grunt wymagają mocniejszej podbudowy niż gleba z niewielką zawartością domieszek. Optymalna struktura i grubość warstw pod powierzchnią płyty jest więc zawsze zależna od lokalnych warunków i musi być do nich dostosowana.

  Dlatego też istniejąca, uprawna lub usypana ziemia musi zostać częściowo usunięta (wykopana), aby utworzyć odpowiednią warstwę podbudowy.

  Plastikowe kratki stabilizujące grunt okazały się być trwale stabilną i niedrogą podbudową, zarówno dla powierzchni prywatnych, jak i publicznych. W zależności od rodzaju gruntu, kraty układa się na podłożu ze żwiru, piasku lub tylko na kruszonym kamieniu.

  Ze względów ekonomicznych lub ekologicznych nie ma sensu uszczelnianie podłoża betonem lub asfaltem, tzn. wylewanie związanej podbudowy.

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na piasku lub żwirze?

  Płyty WARCO nigdy nie powinny być układane bezpośrednio na piasku lub żwirze. Elastyczna kostka z granulatu gumowego może być układana na piasku o stabilnej warstwie nośnej, podobnie jak betonowa kostka brukowa.

  W przypadku gruzu, piasku i żwiru nie mogą one być ułożone i zagęszczone w stabilnej pozycji. Materiał ten zawsze pozostaje pływający, jak każdy wie z własnego doświadczenia spacerując po piaszczystej plaży lub żwirowej ścieżce. Dlatego płyty WARCO z ustrukturyzowaną stroną spodnią z czasem zapadłyby się w piasek lub żwir, a wolne przestrzenie na spodzie płyty zostałyby nimi wypełnione. Ponadto piasek lub żwir przemieszczałby się od środka płyty do jej krawędzi.

  Zastosowanie plastikowych kratek stabilizujących grunt jako warstwy podkładowej pod nawierzchnie podłogowe WARCO jest trwałym i stabilnym rozwiązaniem. Szczególnie korzystne jest to, że montaż plastikowych kratek stabilizujących grunt zwykle wymaga jedynie niewielkich robót ziemnych i w większości sytuacji można zrezygnować z dodatkowej warstwy podkładowej z zagęszczonego tłucznia.

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na podbudowie żwirowo-tłuczniowej?

  Tylko kilka płyt WARCO nadaje się tak naprawdę do układania na podbudowie żwirowo-tłuczniowej. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze, żwir nie może być umieszczony i zagęszczony w stabilnej pozycji, zawsze pozostaje ruchomy (znają Państwo chrupiący dźwięk podczas chodzenia po żwirowej ścieżce) i z czasem przesuwa się pod płytami, od środka płyty w kierunku krawędzi. W płytach WARCO z mocno ustrukturyzowaną spodnią stroną, żwir z czasem wchodzi w wolne przestrzenie na spodzie płyt, powodując ich zapadanie się na podsypce żwirowej.

  W konwencjonalnej strukturze, warstwa podstawowa składa się z zagęszczonego tłucznia. Aby uzyskać równe podłoże dla warstwy wierzchniej, na pokruszoną i wygładzoną warstwę kruszonego kamienia nakłada się żwir. W wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli warstwa podstawowa podsypki tłuczniowej nie została starannie wykonana, warstwa kruszonego kamienia jest zbyt gruba, co ma negatywny wpływ na stabilność warstwy wierzchniej. Jeśli elastyczne płyty lub kostki WARCO odpowiednie do układania na żwirze są układane na podsypce żwirowej, to podsypka ta powinna mieć grubość od 2 do maksymalnie 5 mm.

  Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż układanie płyt WARCO bezpośrednio na podłożu żwirowym, jest ich instalacja na plastikowych kratkach stabilizujących grunt wypełnionych żwirem.

  Dlaczego plastikowe kratki stabilizujące grunt są najlepszą podbudową?

  WARCO zaleca użycie kratek stabilizujących grunt o strukturze plastra miodu jako najlepszej możliwej i najbardziej ekonomicznej podbudowy, w przypadku gdy płyty WARCO mają być ułożone na stałe i w stabilny sposób na naturalnym podłożu, tj. na łące, na trawniku, na placu zabaw lub na padoku.

  W porównaniu z konwencjonalnym podłożem żwirowym plastikowe kratki stabilizujące mają same zalety:

  • W wielu przypadkach można zrezygnować z podbudowy żwirowej.
  • Wysiłek potrzebny do wykonania prac ziemnych jest często znacznie zredukowany, a wykopów jest znacznie mniej.
  • Mechaniczne zagęszczanie w wielu przypadkach nie jest konieczne.
  • Nawierzchnie podłogowe WARCO są bardziej stabilne, bez ryzyka zawalenia się powierzchni.

  Dla wszystkich nawierzchni podłogowych, włącznie z płytami WARCO, podbudowa musi być wystarczająco stabilna, aby trwale wytrzymywać obciążenia występujące podczas użytkowania i aby utrzymać je bez zniekształceń lub osiadania. Wiadomo, że obciążenie na tarasie jest mniejsze niż na podjeździe.

  Oprócz przewidywanego obciążenia powierzchni, ważną rolę odgrywa również podłoże, czyli rodzaj i stan istniejącego gruntu. W przypadku gleby mniej stabilnej (nasypanej lub niezbyt zwartej), podbudowa musi być grubsza niż w przypadku gleby bardziej związanej, tzn. o niewielkiej zawartości drobnych ziaren.

  Odpowiednia struktura podbudowy pod płytami zależy więc zawsze od lokalnych warunków. W przypadku stosowania plastikowych kratek stabilizujących grunt możliwe są trzy warianty układania:

  Układanie bezpośrednio na istniejącym podłożu

  Jeśli lokalne warunki są wyjątkowo dobre, a obciążenie powierzchniowe jest niskie, wystarczy usunąć wierzchnią warstwę gleby (4 cm dla kratek stabilizujących + wysokość płyt WARCO), starannie ułożyć warstwę podkładową i umieścić w niej kratki stabilizujące. Następnie kratki należy wypełnić drobnym żwirem lub piaskiem (do górnej krawędzi, ale nie dalej niż na zewnątrz). Na koniec, nawierzchnię podłogową WARCO wystarczy ułożyć bezpośrednio na kratkach stabilizujących.

  Układanie na podłożu żwirowym bez dodatkowej warstwy podkładowej

  Jeżeli warunki lokalne są dobre, a powierzchnia jest narażona na małe i średnie obciążenia, kratkę stabilizującą można umieścić na podłożu żwirowym. Aby to zrobić, najpierw należy usunąć górną warstwę gleby (2 do 5 cm dla warstwy żwiru + 4 cm dla krat stabilizujących + wysokość płyt WARCO) i starannie ułożyć warstwę podkładową. Warstwa żwiru jest ułożona, dobrze ubita i wyrównana. Plastikowe kratki są nakładane na górną warstwę żwiru i wypełniane aż do górnej krawędzi, ale nie poza nią. Na koniec, nawierzchnia podłogowa WARCO jest układana bezpośrednio na kratkach stabilizujących.

  Układanie na podłożu z żwiru i kruszonego kamienia

  W niekorzystnych warunkach lokalnych, gdy wymagana jest ochrona przed mrozem lub gdy obszar jest narażony na duże obciążenia (np. ruch pojazdów mechanicznych), należy zainstalować konwencjonalną warstwę podkładu żwirowego. W zależności od warunków lokalnych, grubość tej warstwy powinna wynosić od 10 do 40 cm po mechanicznym zagęszczeniu. Przy wykopach należy zatem uwzględnić następujące grubości warstw: 10 do 40 cm tłuczeń + 3 do 5 cm żwir + 4 cm kratka stabilizująca + płyty WARCO. Po wykonaniu wykopu, na podłożu układa się warstwę podkładową, na której starannie układa się warstwę żwiru i dobrze zagęszcza mechanicznie. Warstwa drenażowa o grubości od 3 do 5 cm jest wyrównywana tłuczniem. Następnie, na górnej warstwie tłucznia, układa się kratki plastikowe i wypełnia je do górnej krawędzi, ale nie poza nią. Na koniec układana jest nawierzchnia podłogowa WARCO.

  Największymi zaletami plastikowych kratek stabilizujących grunt jest to, że:

  • tworzą one spójną i stabilną warstwę o nośności 120 t/m²,
  • cała ich powierzchnia jest dobrze przepuszczalna dla wody i otwarta na infiltrację,
  • żwir jest solidnie zamocowany w kratkach i nie może się unosić ani poruszać,
  • nawierzchnia podłogowa WARCO na wiele lat pozostaje trwała, dobrze ułożona i bez ryzyka zniszczenia.
  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na betonie, asfalcie, płytkach lub kafelkach?

  Generalnie, nawierzchnie podłogowe WARCO mogą być układane na betonie, jastrychu, asfalcie, płytkach lub kafelkach bez wcześniejszego przygotowania.

  W przypadku obszarów zewnętrznych narażonych na działanie czynników atmosferycznych i naturalnych opadów deszczu, miejsc zadaszonych oraz w budynkach intensywnie spryskiwanych lub czyszczonych wodą (np. kryty basen, myjnia samochodowa, sauna, stajnia, szklarnia), przepływająca woda powinna mieć możliwość odpowiedniego odpływu. Dlatego też powierzchnia powinna mieć nachylenie 1-2% w kierunku odpływu lub infiltracji. Nie ma znaczenia, gdzie zostanie umieszczony odpływ, ani czy woda po prostu spływa przez otwartą krawędź terenu (jak w przypadku otwartego balkonu). Może to być również kilka przeciwstawnych nachyleń na powierzchni (np. od wszystkich krawędzi do środka), co nie ma znaczenia przy układaniu odpowiednich płyt WARCO.

  Nawierzchnie podłogowe WARCO są przepuszczalne dla wody i posiadają wyraźny drenaż na spodniej stronie, co pozwala na szybkie odprowadzenie wody przesiąkającej przez płyty. W zależności od intensywności zwilżania, woda spływa całkowicie lub częściowo pod płytami WARCO oraz po ich powierzchni.

  Jeśli istniejąca powierzchnia jest uszkodzona i wymaga ponownego uszczelnienia, jak to często ma miejsce w przypadku pękniętego betonu lub płytek, to przed ułożeniem płyt WARCO, można ją szybko i niedrogo trwale uszczelnić za pomocą ALLESDICHT od WARCO. Drobne pęknięcia i odpryski są wypełniane przez ALLESDICHT, który jest lepki podczas aplikacji. Dodatkowo jest on przyjazny dla środowiska, nie zawiera rozpuszczalników i można go rozcieńczać wodą. Po wyschnięciu tworzy nieprzepuszczalną, mostkującą rysy gumową powłokę o ogromnej elastyczności i rozciągliwości. Nakłada się go w dwóch warstwach za pomocą szpachelki, pędzla lub wałka malarskiego. Większe powierzchnie mogą być również spryskiwane bezpowietrznym rozpylaczem (Airless). ALLESDICHT dobrze przylega do betonu, jastrychu, asfaltu, płytek i glazury. Płyty WARCO układane są bezpośrednio na wyschniętej hydroizolacji ALLESDICHT.

  Nawierzchnia podłogowa WARCO nie powinna znajdować się stale w wodzie. Jest jednak jeden wyjątek, a mianowicie kiedy jest ona zanurzona na stałe, np. w wannie lub basenie Kneippa. Na innych powierzchniach należy sprawdzić, czy woda całkowicie spływa lub czy nie formują się kałuże (głębsze niż 2 mm). Jeśli powierzchnia jest wyboista, mogą tworzyć się kałuże. Wgniecenia te powinny być wypełnione przed instalacją nawierzchni podłogowej WARCO. Szczególnie odpowiednia do tego celu jest wodoszczelna i odporna na gnicie papa dachowa. Można ją przyciąć na odpowiedni wymiar i dopasować do kształtu wgniecenia, a także układać w kilku warstwach. Klejenie papy dachowej zwykle nie jest konieczne.

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na kostkach brukowych, płytach chodnikowych lub płytach betonowych?

  Z reguły nawierzchnie podłogowe WARCO mogą być łatwo układane, bez wcześniejszego przygotowania, na istniejącej powierzchni wykonanej z kostek brukowych, płyt chodnikowych lub betonowych. To, czy dana powierzchnia nadaje się do bezpośredniej instalacji, zależy od dwóch warunków:

  Jeżeli powierzchnia jest narażona na działanie czynników atmosferycznych lub jeżeli woda musi po niej wielokrotnie spływać (np. w stajni), wówczas powinna być ułożona ze spadkiem (co najmniej 2%) w kierunku odpływu lub obszaru infiltracji. Możliwe jest również, że sama nawierzchnia płyt lub kostki brukowe jest otwarta na infiltrację, tzn. w taki sposób, że woda przedostaje się do podłoża przez fugi lub beton. Ostatecznie, po deszczu, na istniejącej powierzchni nie powinny pozostawać na stałe żadne kałuże.

  Po drugie, struktura istniejącej powierzchni powinna być nienaruszona, tzn. płyty lub kostka brukowa nie mogą być zapadnięte, krzywe lub połamane.

  Jeśli te dwa czynniki są spełnione, odpowiednia nawierzchnia podłogowa WARCO może być ułożona bezpośrednio na istniejącej powierzchni, bez żadnych wcześniejszych prac przygotowawczych. Nawierzchnia podłogowa WARCO jest wodoprzepuszczalna na całej swojej powierzchni, więc woda przecieka przez płyty z granulatu gramowego na istniejącą podbudowę z kostki brukowej, płyt chodnikowych lub betonowych.

  Jeśli warunki wymagane do bezpośredniego układania nawierzchni podłogowych WARCO na istniejącej powierzchni nie są spełnione, należy zdecydować, czy uszkodzone obszary mogą być naprawione tj. czy istniejąca podłoga może być prawidłowo odtworzona na miejscu jako przyszłe podłoże dla nawierzchni WARCO albo czy stara nawierzchnia lub płyty powinny być całkowicie usunięte, a nowa nawierzchnia podłogowa WARCO zostanie ułożona na istniejącej, poprzedniej podbudowie betonowej, która może wymagać ponownej obróbki. Przy podejmowaniu decyzji należy zawsze brać pod uwagę wysokość konstrukcyjną obecnej i przyszłej nawierzchni.

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na papach dachowych, foliach dachowych i membranach bitumicznych?

  Nawierzchnie WARCO prawie zawsze mogą być układane bezpośrednio na hydroizolacji balkonu, tarasu, płaskiego dachu lub wiaty garażowej. Często powierzchnie te zostały uszczelnione papą, membraną bitumiczną lub folią z tworzywa sztucznego.

  Jeżeli istniejąca hydroizolacja jest wadliwa, wymaga renowacji lub odnowienia, zaleca się, aby przed ułożeniem płyt WARCO trwale uszczelnić powierzchnię za pomocą produktu ALLESDICHT. Po wyschnięciu tworzy on wysoce elastyczną, absolutnie wodoodporną, mostkującą szczeliny powłokę gumową o ogromnej zdolności rozszerzania. Przyjazny dla środowiska, rozcieńczony wodą ALLESDICHT jest łatwo nakładany w 2 warstwach szpachlą, pędzlem, wałkiem malarskim lub bezpowietrznym rozpylaczem (Airless). ALLESDICHT przylega do prawie każdego rodzaju podłoża. Nawierzchnia podłogowa WARCO może być układana bezpośrednio na nim.

  W przypadku powierzchni uszczelnionych foliami, papami dachowymi lub membranami bitumicznymi należy sprawdzić i w razie potrzeby skorygować trzy istotne kwestie:

  Drenaż wody:

  Na powierzchniach narażonych na działanie czynników atmosferycznych woda powinna mieć możliwość swobodnego i łatwego odpływu. Z tego powodu powierzchnie są zazwyczaj układane ze spadkiem w kierunku odpływu lub krawędzi. Nachylenie wynoszące 1-2% jest zazwyczaj wystarczające do bezproblemowego odwadniania. Nie ma znaczenia, czy odpływ jest zainstalowany na powierzchni, na krawędzi czy pośrodku, czy też woda po prostu odpływa (jak na otwartym balkonie) przez krawędź do odpływu. Może również występować na powierzchni (np. na dużym tarasie dachowym) kilka spadków (np. z krawędzi do środka), co nie jest tak ważne przy zastosowaniu odpowiednich płyt WARCO.

  Nawierzchnie podłogowe WARCO, które można zamoczyć są zawsze przepuszczalne dla wody i mają pod spodem zintegrowany system odprowadzania wody. W zależności od intensywności namoczenia, woda spływa całkowicie pod płytkami przez kanały drenażowe lub częściowo na powierzchnię płyt.

  Kałuże:

  Papy dachowe układa się zawsze z zakładką, tak że na krawędziach przylegające do siebie arkusze zawsze zachodzą na siebie na kilka centymetrów. Dlatego też powierzchnia uszczelniona papami dachowymi nie jest zazwyczaj idealnie płaska, ale lekko pofałdowana, z symetrycznymi wypukłościami i wgłębieniami. Na powierzchniach, które były wielokrotnie naprawiane, można również znaleźć nieregularne wybrzuszenia i wgniecenia.

  Na tego typu powierzchni należy sprawdzić, czy po deszczu tworzą się na nich kałuże. Aby to zrobić, wystarczy wylać na powierzchnię wiadro wody. Kałuże, tj. wgłębienia, z których woda nie spływa, ale pozostaje na miejscu, powinny być wypełnione przyciętymi na wymiar kawałkami papy dachowej lub membrany hydroizolacyjnej, przed lub podczas instalacji płyt WARCO. W razie potrzeby można również położyć kilka warstw jedna na drugiej; materiał ten zazwyczaj nie wymaga klejenia. Jest to po prostu kwestia wypełnienia wybojów, czyli wypierania stojącej wody. Papa dachowa jest w tym przypadku szczególnie skuteczna; materiał nie unosi się pod płytami WARCO, nie gnije i jest bardzo łatwy w obróbce.

  Folia plastikowa zawierająca plastyfikatory:

  Folie stosowane do uszczelniania dachów płaskich, tarasów dachowych, balkonów i podobnych powierzchni mogą być wykonane z różnych materiałów. Są to albo tworzywa sztuczne (np. PCW), które zostały uelastycznione plastyfikatorami, albo kauczuk syntetyczny (np. EPDM), który nie zawiera plastyfikatorów. W przypadku folii zawierających plastyfikatory, pomiędzy folią a naweirzchnią podłogową WARCO powinna być umieszczona warstwa oddzielająca z poliestru lub włókna szklanego. Zapobiega to migracji plastyfikatorów z folii do nawierzchni podłogowej. W przypadku folii bez plastyfikatorów, płyty WARCO mogą być układane bezpośrednio na folii.

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na płytach lub kostce brukowej z kamienia naturalnego?

  Płyty lub kostki brukowe z kamienia naturalnego o stosunkowo równej powierzchni, tzn. z łupanego, piłowanego lub polerowanego marmuru, granitu, piaskowca, trawertynu, łupka lub błękitnoszarego piaskowca, generalnie są idealne do układania odpowiednich nawierzchni podłogowych WARCO bezpośrednio na nich, bez wcześniejszych prac przygotowawczych. Przy czym nawet na naturalnej kamiennej powierzchni z nierówną nawierzchnią, np. zaokrąglonych chodnikach, wysiłek związany z układaniem płyt WARCO jest minimalny.

  Jeżeli powierzchnia przeznaczona do renowacji znajduje się na zewnątrz, tzn. jest narażona na działanie czynników atmosferycznych, lub jeżeli znajduje się wewnątrz budynku ale jest regularnie lub intensywnie spryskiwana lub myta wodą, wówczas należy sprawdzić, czy istniejący odpływ jest wystarczający. Powierzchnia powinna być zaprojektowana tak, aby woda przesączała się pod spód pomiędzy płytami lub kostkami brukowymi, albo powinna posiadać nachylenie co najmniej 1-2% w kierunku odpływu lub obszaru infiltracji. To czy odwodnienie odpowiednio działa można łatwo sprawdzić wylewając jedno lub kilka wiader wody na powierzchni.

  Nawierzchnie podłogowe WARCO o dobrej przepuszczalności wody, które są przeznaczone do użytku zewnętrznego, tj. do stałego moczenia, posiadają system kanałów drenażowych na spodzie. W zależności od ilości wody, część spływa po powierzchni płyt WARCO, ale generalnie w większości przesącza się przez wodoprzepuszczalną nawierzchnię podłogową WARCO, a następnie spływa do podłoża lub przez kanały drenażowe wzdłuż spadku do odpływu.

  Jeśli istniejąca podłoga z kamienia naturalnego jest bardzo nierówna, nie powinna być usunięta, ale raczej zachowana i użyta jako warstwa podkładowa dla nawierzchni podłogowej WARCO, nierówności powinny być wyrównane, tzn. wypełnione. Nie zaleca się zasypywania powierzchni piaskiem, żwirem lub tłuczniem, ponieważ te sypkie materiały nie są stabilne w położeniu, a z czasem zaczynają dryfować. Wybór odpowiedniego i rozsądnego materiału wypełniającego zależy wyłącznie od lokalnych warunków.

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na płytach z betonu płukanego?

  Płyty z betonu płukanego są generalnie bardzo dobre jako podłoże pod nawierzchnie podłogowe WARCO. W latach 70-tych bardzo modne było pokrywanie tarasów, tarasów dachowych, balkonów czy ścieżek płytami z betonu płukanego ułożonymi na podłożu z piasku czy żwiru. Obecnie powierzchnie te są zniszczone i nieatrakcyjne oraz wymagają renowacji lub przebudowy. Z nawierzchniami podłogowymi WARCO, jest to zwykle proste i szybkie.

  Jeśli płyty z betonu płukanego są nadal leżą prawidłowo, tzn. tworzą równą powierzchnię, wystarczy ułożyć na nich odpowiednie płyty WARCO. Nie ma potrzeby dalszej pracy. Nawierzchnia podłogowa WARCO jest przepuszczalna dla wody na całej swojej powierzchni, dlatego woda przesącza się na płyty z betonu płukanego i spływa przez ich złącza oraz istniejący drenaż.

  Płyty z betonu płukanego prawie zawsze były układane na piasku lub żwirze. Często zdarza się, że sypki materiał podłoża zostaje z czasem wypłukany lub rozsuwa się, przez co istniejąca nawierzchnia z płyt betonowych nie jest już równa. W tym przypadku należy zdecydować, czy konieczne jest usunięcie istniejącej powierzchni z płyt, czy też należy skorygować ułożenie rozsuniętych płyt z betonu płukanego. Oczywiście przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę wysokość konstrukcyjną istniejącej i przyszłej nawierzchni.

  W przypadku usunięcia starej nawierzchni z betonu płukanego należy przestrzegać wskazówek montażowych dotyczących wskazanego podłoża. Jeśli płyty z betonu płukanego pozostają na miejscu, można po prostu ułożyć na nich wybrane płyty WARCO.

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na panelach kompozytowych, płytach Multiplex, płytach MDF lub blachach metalowych?

  Blacha aluminiowa, stal ocynkowana ogniowo lub stal nierdzewna, jak również płyty kompozytowe, płyty Multiplex (sklejka), płyty MDF, płyty warstwowe itp. są często stosowane jako panele podłogowe w budowie konstrukcji statycznych i ruchomych. Płyty te często znajdują zastosowanie przy budowie balkonów lub balkonach dodatkowych, w konstrukcji pojazdów z przyczepami i pojazdów użytkowych, w konstrukcji podestów, scen, platform lub płyt osłonowych.

  Wszystkie te płyty lub panele mają idealnie płaską powierzchnię, w wersji gładkiej, szorstkiej lub żebrowanej, więc odpowiednia nawierzchnia podłogowa WARCO może być położona bezpośrednio na nich bez dalszego przygotowania i, jeśli to konieczne, przyklejona. Nawierzchnia podłogowa WARCO jest antypoślizgowa i zapewnia izolację akustyczną i termiczną.

  W przypadku stosowania na zewnątrz, np. na balkonie na słupach, woda deszczowa musi mieć możliwość spływu na płytę podkładową (jak zawsze).

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na kratkach?

  Nawierzchnie podłogowe WARCO mogą być układane na każdej dostępnej kratce, która jest używana jako balkon, chodnik, schody, mostek, podest lub droga ewakuacyjna. W tym przypadku, grubość i struktura spodniej części płyty WARCO, która może być zastosowana, zależy przede wszystkim od rozmiaru oczek kraty i obciążenia powierzchni. Im większy rozmiar oczek kraty i obciążenie powierzchniowe, tym grubsza powinna być płyta WARCO i tym większa powinna być powierzchnia styku z podłożem płyty WARCO (tj. mniej zagłębień w dolnej części płyty).

  Nawierzchnia podłogowa WARCO nigdy nie powinna być przykręcana do kraty, ale w zależności od lokalnych warunków, może być układana tylko na wierzchu i ustabilizowana za pomocą obramowania (również nieciągłego) lub przez przyklejenie klejem poliuretanowym WARCO.

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na blasze na rąbek stojący?

  Wielokrotnie pojawia się chęć wykorzystania pokrycia dachowego wykonanego z blachy na rąbek stojący jako tarasu. Wynika to z faktu, że dach na rąbek stojący może być prawidłowo zamontowany przy nachyleniu zaledwie 3%, a nachylenie to jest wystarczające na taras. Z płytami WARCO możesz stworzyć prawdziwą podłogę tarasową bez uszkadzania blachy.

  Z reguły wysokość rąbka blachy wynosi 25-30 mm. Arkusze są ułożone symetrycznie i równomiernie, z zawsze takim samym odstępem między wręgami. Nawierzchnia podłogowa WARCO ułożona na tym dachu musi być co najmniej 10 mm wyższa niż najwyższa wysokość na złączu blach. Dlatego jako ogólną zasadę należy wybrać płyty WARCO o grubości 40 mm.

  Podłoga WARCO jest instalowana na dachu z blachy w taki sposób, że rowek o odpowiedniej szerokości i głębokości (wysokość od rąbka stojącego) jest wyfrezowany w dolnej części płyty, gdzie znajduje się rąbek stojący pod podłogą WARCO. Do tej pracy idealnie nadaje się stołowa piła tarczowa z odpowiednim brzeszczotem o grubych zębach. Po montażu, płyta WARCO spoczywa na dachu z blachy, rąbek stojący zatrzaskuje się we wyfrezowanym rowku płyty. Nawierzchnia podłogowa jest nie tylko utrzymywana na miejscu przez zintegrowany system montażu, ale jest również mocowana za pomocą złączy. Powstała w ten sposób połączona podłoga jest szczególnie stabilna.

  Jeśli istniejący dach z blachy jest uszkodzony, należy go całkowicie lub częściowo wyremontować, tzn. uszczelnić na nowo. Można to zrobić przede wszystkim za pomocą ALLESDICHT, płynnym środkiem hydroizolacyjnym na bazie mączki gumowej, który po wyschnięciu tworzy odporną na pęknięcia, wodoodporną powłokę gumową o wysokiej elastyczności i rozciągliwości.

  Jak układać nawierzchnię podłogową WARCO na drewnianych deskach, parkiecie, laminacie lub deskach kompozytowych?

  Chodniki, ścieżki, tarasy i podesty wykonane z drewna, plastiku lub kompozytu drewna, które są wystawione na działanie czynników atmosferycznych na zewnątrz, mogą być pokryte nawierzchnią podłogową WARCO tak samo łatwo jak parkiet lub podłoga laminowana zainstalowana wewnątrz budynku.

  Generalnie istnieją dwa powody, dla których nawierzchnie podłogowe WARCO są stosowane na parkiecie lub laminacie w budynkach: albo istniejący, wrażliwy, czasami muzealny parkiet musi być chroniony przed mechanicznymi uszkodzeniami, które mogą wystąpić podczas określonego użytkowania (np. zajęć fitness, imprez, zawodów sportowych dla psów, wystaw, wydarzeń w halach wielofunkcyjnych) lub podczas prac budowlanych. W tym przypadku, maty WARCO służą jako solidna, estetyczna i stabilna nawierzchnia chroniąca podłogę. Często zdarza się również, że istniejący parkiet lub podłoga laminowana nie nadaje się do zamierzonego wykorzystania pomieszczenia, np. jeżeli podłoga powinna zapewniać ochronę przed poślizgiem i upadkiem (np. w salach zabaw, siłowniach lub miejscach do podnoszenia ciężarów). WARCO oferuje odpowiednie nawierzchnie podłogowe dla każdego z tych wymagań.

  W większości przypadków, płyty WARCO są po prostu układane na istniejącym parkiecie lub podłodze laminowanej. W niektórych przypadkach może być wskazane, aby najpierw położyć membranę lub folię na parkiecie, aby chronić go przed wilgocią w przypadku, gdy maty WARCO zostaną zamoczone.

  W przypadku stosowania na zewnątrz, tj. na deskach lub panelach tarasowych, należy najpierw sprawdzić, czy konstrukcja nośna oraz deski są nadal nośne. W szczególności drewno może zostać poważnie uszkodzone przez naturalne warunki atmosferyczne. Na drewnie kompozytowym często występują deformacje i wybrzuszenia. Uszkodzone lub niestabilne elementy powinny zostać wymienione lub naprawione.

  Odpowiednio dobrana nawierzchnia podłogowa WARCO może być układana bezpośrednio na stabilnych i ogólnie równych podłogach z desek. W przypadku konstrukcji drewnianych narażonych na działanie czynników atmosferycznych, wskazane może być zabezpieczenie istniejących desek drewnianych przed wodą deszczową na całej powierzchni lub pojedynczo za pomocą otwartej na dyfuzję, ale wodoszczelnej membrany. Należy się upewnić, że odprowadzanie wody z powierzchni nie jest utrudnione przez membranę.

  Woda | Drenaż | Nierówności

  Czy wodoprzepuszczalne podłoże powinno posiadać spadek?

  Nie, z reguły wodoprzepuszczalna warstwa podstawowa jest budowana bez spadku, ponieważ woda deszczowa może w sposób naturalny przenikać do podłoża przez warstwę podstawową. Rozwiązanie to jest nie tylko znacznie tańsze niż sztuczny drenaż z kanalizacją deszczową, ale także chroni środowisko jako powierzchnię otwartą na infiltrację.

  Na powierzchniach, które są regularnie lub intensywnie narażone na wilgoć, powinny być instalowane tylko i wyłącznie wodoprzepuszczalne nawierzchnie podłogowe WARCO. Gwarantuje to, że woda, która wejdzie w kontakt z płytami, przesiąknie przez nie i zostanie odprowadzona do wodoprzepuszczalnej warstwy spodniej.

  W przypadku ekstremalnie dużych ilości wody, np. silnych opadów deszczu, i częściowo otwartej powierzchni, część wody, która przekracza wartość przepuszczalności nawierzchni podłogowej WARCO będzie spływać po powierzchni płyt WARCO pod wpływem ciśnienia wody.

  Czy nieprzepuszczalne dla wody podłoże powinno posiadać spadek do odprowadzania wody?

  Powierzchnia zewnętrzna (tzn. narażona na działanie czynników atmosferycznych), powierzchnia zadaszona lub w budynku, która jest regularnie narażona na wysoką wilgotność, ale jednocześnie wodoszczelna (np. beton, asfalt, uszczelnienie dachu itp.), która ma być pokryta płytami WARCO, powinna zawsze mieć wystarczający spadek do odprowadzania wody, zazwyczaj 1-2%. Woda musi być w stanie spływać w sposób ciągły do jednego lub kilku punktów odpływowych lub obszaru infiltracji.

  Jeśli duże kałuże pozostają na stałe na powierzchni, oznacza to, że nie jest ona równa, ale że występują nierówności w podbudowie (tzn. w warstwie spodniej dla płyt WARCO). Te wgniecenia powinny być wypełnione, przed lub podczas instalacji nawierzchni podłogowej WARCO, odpowiednim materiałem, np. kawałkami papy, które mogą być układane w kilku warstwach jedna na drugiej. Piasek, żwir i tłuczeń nie nadają się do wypełnienia.

  Oczywiście woda i wilgoć nie stanowią na ogół problemu dla nawierzchni podłogowej wykonanej z granulatu gumowego. Należy jednak unikać sytuacji, w której część powierzchni płyty znajduje się w wodzie, a pozostała część jest sucha. Dzieje się tak, ponieważ nawet guma może wchłonąć niewielką ilość wody, jeśli pozostaje w wodzie przez dłuższy czas, zwiększając jej objętość nawet o 2%. Jeśli tylko spodnia część płyty znajduje się w wodzie, może to powodować naprężenia w płycie i zakłócenia w układzie instalacji. Należy zatem unikać kałuż w warstwie spodniej.

  Jak usunąć kałuże (wodę stojącą) z podbudowy?

  Nawierzchnie podłogowe lub obrzeża wykonane z granulatu gumowego są naturalnie odporne na wodę. Można ich używać nawet pod wodą. Jednak na nieprzepuszczalnym podłożu (typu beton, papa, folia hydroizolacyjna, płytki, ALLESDICHT) pokrytym nawierzchnią podłogową WARCO, należy unikać długostojących kałuż.

  Kałuże, tj. wgniecenia w warstwie spodniej, mogą być łatwo wypełnione przy instalacji płyt WARCO. Pod żadnym pozorem nie wolno do tego używać piasku, żwiru lub tłucznia. Te sypkie materiały nie mogą być stosowane w stabilnej pozycji, ponieważ z czasem przemieszczają się.

  Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na trwałe zniwelowanie wgnieceń jest wypełnienie ich przyciętymi na wymiar kawałkami papy, które są umieszczane w zagłębieniu bez przyklejania, nawet w kilku warstwach. Sukces takiej konstrukcji można sprawdzić za pomocą długiej, prostej listwy, poziomicy lub metalowej szyny.

  Zaletą papy dachowej jest to, że nie gnije. Jest łatwa w obróbce, pozostaje stabilna, a ułożona w kilku warstwach nadaje się również do wypełniania głębszych wgnieceń.

  Jak zniwelować nierówności w podłożu niezwiązanym?

  Nierówności w prawidłowo ułożonej, niezwiązanej podbudowie wyrównuje się zwykle za pomocą piasku lub żwiru. Nie oznacza to jednak, że nawierzchnie podłogowe WARCO mogą być układane bezpośrednio na podłożu z żwiru lub piasku. W tym przypadku należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi podbudowy z piasku, żwiru lub tłucznia.

  Jak zniwelować nierówności w betonie, asfalcie, płytach, itp.?

  Elastyczna nawierzchnia podłogowa WARCO dostosowuje się do niewielkich nierówności w warstwie spodniej. Im sztywniejsza jest płyta WARCO, tym mniejsze są możliwości jej adaptacji. Oczywiście adaptacja do podłoża jest odzwierciedlona w gotowej powierzchni. Nawierzchnie podłogowe WARCO wypełniają wąskie pęknięcia, spoiny i złamania w podbudowie, dostosowując się do pewnego stopnia do podłoża, ale nie kompensują nierówności w warstwie nośnej.

  Jeśli powierzchnia jest regularnie narażona na działanie deszczu lub zwykłej wody i pozostaje ona w postaci kałuż na istniejącej powierzchni tzn. przyszłym podłożu dla nawierzchni podłogowej WARCO, to te nierówności muszą być wyrównane przed położeniem płyt WARCO.

  Piasek, żwir lub tłuczeń nie są odpowiednie do wypełniania kałuż; materiały sypkie nie są stabilne w pozycji i z czasem będą się przesuwać pod płytami WARCO. W zależności od rodzaju powierzchni i wielkości uszkodzonych miejsc, można je wyrównać za pomocą masy szpachlowej lub po prostu układając kilka warstw papy dociętej na wymiar. Celem jest wypełnienie głębszych obszarów powierzchni, tak aby woda nie mogła już tam pozostawać. Przy pomocy listwy lub poziomicy umieszczonej na powierzchni można łatwo sprawdzić jej równość.

  Jak zniwelować nierówności w papach dachowych lub foliach hydroizolacyjnych?

  Po ulewnych deszczach woda często pozostaje na płaskiej powierzchni dachu lub balkonu, która jest uszczelniona papą dachową lub folią hydroizolacyjną. Nachylenie powierzchni jest wystarczające, ale nadal tworzą się kałuże. Może to wynikać z faktu, że zachodzenie na siebie poszczególnych arkuszy pokrycia dachowego (na krawędziach zachodzą na siebie w dwóch warstwach) utrudnia odprowadzanie wody. Możliwe jest również, że w konstrukcji hydroizolacyjnej dachu powstały wgniecenia, w których gromadzi się teraz woda.

  Kałuże lub wgłębienia najlepiej wypełnić odpowiednio przyciętymi kawałkami papy, membrany bitumicznej lub folii hydroizolacyjnej. Celem i zadaniem jest wypełnienie ubytków, a tym samym pozbycie się wody. Kilka warstw hydroizolacji dachowej można układać jedną na drugiej. Umieszczona na powierzchni listwa ułatwia sprawdzenie, gdzie jeszcze trzeba wypełnić ubytki i gdzie powierzchnia jest już wystarczająco wyrównana. Zazwyczaj nie jest konieczne sklejanie wyciętych kawałków, jeśli nawierzchnia podłogowa WARCO jest układana szybko, zapobiegając w ten sposób ześlizgiwaniu się tych kawałków.

  Zastosowanie papy dachowej do wypełniania ubytków w uszczelnieniu dachu jest bardzo skuteczne; materiał nie gnije, jest łatwy do obróbki i nie przesuwa się pod płytami WARCO.

  Co należy zrobić ze studzienkami i kanałami odpływowymi na powierzchni?

  Często zdarza się, że obszar nie jest odwadniany poza swoje krawędzie, ale przez studzienki, kanały lub rynny wbudowane w powierzchnię. Jest to typowe dla większych powierzchni, dla płaskich dachów, podwórek szkolnych lub parkingów asfaltowych bądź wykonanych z kostki brukowej oraz całkowicie zamkniętych balkonów. Jednak studzienki czy rynny można znaleźć również w piwnicach, warsztatach, garażach podziemnych czy w stajniach koni.

  Podczas układania podłogi WARCO na takiej powierzchni, nie wolno blokować odpływu. W zależności od stopnia przepuszczalności i ilości wody, woda będzie przenikać przez płyty WARCO w całości lub w części i spływać pod płytami wzdłuż spadku do odpływu lub rynny. Woda, która nie może przesiąknąć przez płyty z granulatu, np. podczas silnych opadów deszczu, spływa po płytach WARCO (podążając wzdłuż spadku).

  Z tego właśnie powodu, odpływ musi być dostępny zarówno na istniejącej podbudowie (tj. powierzchni jak przed ułożeniem płyta granulatu gumowego), jak i nowo powstałej powierzchni z płyt WARCO. Pozwoli to uniknąć ryzyka potknięcia się.

  W przypadku małych powierzchni wystarczy wywiercić kilka przelotowych otworów o średnicy ok. 10 mm wiertłem do drewna w powierzchni płyty WARCO położonej nad odpływem. W przypadku większych lub intensywnie użytkowanych obszarów, a także przy montażu nad kanałami odwadniającymi, zalecane jest zainstalowanie odpowiedniej kratki w obszarze wpustu, która jest zrównana z górną krawędzią płyt WARCO. W ten prosty sposób można zapewnić skuteczne odprowadzanie wody i bezpieczeństwo obszaru.

  Jak mogę zabezpieczyć delikatną podłogę wewnętrzną przed zamoczeniem (woda do mycia, rozlany napój, mocz) płytami przepuszczającymi wodę?

  Delikatna podłoga, która ma być pokryta płytami WARCO może być chroniona przed przesiąkaniem cieczy poprzez nieprzepuszczalną warstwę oddzielającą pomiędzy podłogą a nawierzchnią podłogową WARCO. Rodzaj stosowanej warstwy oddzielającej zależy głównie od miejsca instalacji, rodzaju użytkowania i przewidywanej intensywności nasiąkania.

  Jeśli, na przykład, maty ochronne WARCO są używane do ochrony zabytkowego parkietu budynku przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas prac renowacyjnych, powinna być użyta membrana otwarta na dyfuzję. Podobne podejście można zastosować w siłowni z drewnianą podłogą. Jeżeli podłoga, która ma być chroniona, jest wykonana z kamienia naturalnego, płytek, szkła lub metalu, można zastosować folie osłonowe i przykleić je szczelnie taśmą płócienną.

  Uszczelnienie powierzchni

  Jakim materiałem należy uszczelnić powierzchnię?

  Istnieją różne metody uszczelniania istniejącej powierzchni, czy jest to płyta betonowa, płytki, blacha lub płyta Multiplex (sklejka), przed położeniem nawierzchni WARCO, tj. w celu ochrony przed działaniem cieczy:


  Papa dachowa (papa bitumiczna)

  • Papy dostępne są w rolkach o szerokości ok. 1 m;
  • Arkusze papy przyklejane są do powierzchni, która ma zostać uszczelniona, z zakładką wynoszącą co najmniej 10%;
  • Zalecana jest instalacja wielowarstwowa;
  • Klejenie odbywa się poprzez ogrzewanie (palnik gazowy lub materiał samoprzylepny);
  • Wykonanie połączeń jest żmudne;
  • Duży nakład pracy i czasu, zwykle wykonywane przez wyspecjalizowaną ekipę,
  • Brak płaskiej powierzchni z powodu nakładania się warstw;
  • Krótka żywotność materiału;
  • Papa nie jest otwarta na dyfuzję;
  • Podłoga WARCO układana jest bezpośrednio na nawierzchni z papy.


  Folia hydroizolacyjna (membrana dachowa)

  • Membrany dostępne są w rolkach o szerokości do 15 m;
  • Pasy klejone są na zakładkę lub w jednym kawałku (szerokość paska odpowiada powierzchni);
  • Zalecana jest instalacja wielowarstwowa;
  • Klejenie odbywa się na zimno;
  • Wykonanie połączeń jest żmudne;
  • Duży nakład pracy i czasu, zwykle wykonywane przez wyspecjalizowaną ekipę;
  • Przy układaniu wąskich, nakładających się na siebie pasów, nie ma możliwości utworzenia płaskiej powierzchni;
  • Długa żywotność materiału;
  • Dostępnych jest kilka wariantów materiałów: PCW i FPO (z plastyfikatorem) lub EPDM (bez plastyfikatora);
  • Membrany dachowe z EPDM są otwarte na dyfuzję;
  • W przypadku PCW i FPO, warstwa oddzielająca (poliester lub włókno szklane) musi być umieszczona pomiędzy folią uszczelniającą a wykładziną podłogową WARCO.


  Hydroizolacja elastyczna - gumowa powłoka ALLESDICHT WARCO 

  • Środek dostarczany jest w wiaderkach, dostępne różne pojemności;
  • Nakłada się 2 lub 3 warstwy na powierzchnię przeznaczoną do uszczelnienia; grubość wyschniętej warstwy ≥ 2 mm;
  • Bezproblemowe wykonywanie połączeń;
  • Wysoka wytrzymałość, można po niej chodzić;
  • Niskie nakłady pracy i czasu; możliwość zastosowania na dużej powierzchni;
  • Dobre wypełnienie pęknięć i elastyczność wyschniętej gumowej powłoki do 200%;
  • Podłoga WARCO układana jest bezpośrednio na nawierzchni.


  W wielu przypadkach uszczelnianie powierzchni za pomocą ALLESDICHT WARCO jest najbezpieczniejszą, najtańszą i najprostszą metodą. Alternatywnie zaleca się również stosowanie przyciętej na wymiar membrany uszczelniającej z EPDM. Hydroizolacja papą dachową jest metodą o długiej tradycji, ale obecnie jest trochę przestarzała i niewystarczająca.

  Ile środka uszczelniającego ALLESDICHT WARCO potrzebuję, aby pokryć moją powierzchnię?

  Grubość suchej warstwy ALLESDICHT WARCO powinna wynosić co najmniej 2 mm. Aby uzyskać suchą warstwę o grubości 2 mm, należy zastosować 3 mm świeżego materiału. Przy nakładaniu grubość jednej warstwy nie powinna przekraczać 1,5 mm. Dlatego, aby zapewnić dobre uszczelnienie, należy zastosować co najmniej dwie warstwy ALLESDICHT, każdą o grubości 1,5 mm. Oczywiście możliwe jest również nałożenie trzech warstw o grubości co najmniej 1 mm. Zużycie ALLESDICHT WARCO wynosi ok. 3,3 kg/m².

  Jak prawidłowo stosować ALLESDICHT WARCO?

  ALLESDICHT powinien być używany tylko przy suchej pogodzie, nigdy w przypadku mrozu, deszczu lub śniegu i nie przy temperaturach powietrza i podłoża poniżej 5°C. Aplikacja hydroizolacji jest możliwa w temperaturze od 5°C do 30°C, idealny zakres wynosi od 15°C do 25°C. Po aplikacji powłoki należy ją zabezpieczyć przed wilgocią, rosą i deszczem. Używane narzędzia można łatwo czyścić wodą.

  ALLESDICHT może być stosowany do betonu, blachy, bitumu, drewna, tworzyw sztucznych lub innych materiałów nośnych. Należy upewnić się, że podłoże jest wolne od otwartych szczelin i pęknięć, a także kurzu, oleju i smaru. Otwarte szczeliny lub pęknięcia należy uszczelniać odpowiednim materiałem. ALLESDICHT może być również używany do pokrywania profilowanych powierzchni. Podkład gruntujący nie jest absolutnie konieczny, jednak jest zalecany do podłoży porowatych. W tym przypadku wystarczający jest standardowy i dostępny na rynku środek gruntujący.

  ALLESDICHT powinien być dobrze wymieszany przed aplikacją. Następnie produkt można nakładać za pomocą szpachli, packi lub pędzla. Do przykrywania dużych powierzchni (≥ 100 m²) ALLESDICHT może być również nakładany metodą natryskową (np. natrysku bezpowietrznego Airless). Do tego celu należy użyć odpowiedniego urządzenia do obsługi środków o wysokiej lepkości. Podczas aplikacji należy zapewnić równomierną warstwę, której grubość nie powinna przekraczać 1,5 mm na jedną mokrą warstwę. Zapobiega to spływaniu materiału i ewentualnym pęknięciom skurczowym. 
ALLESDICHT należy nakładać w dwóch lub trzech warstwach w zależności od podłoża, warunków otoczenia (np. nachylenia dachu, strefy klimatycznej, naprężenia) i wymagań konstrukcyjnych. Druga lub kolejne warstwy mogą być nakładane, gdy poprzednia warstwa utworzyła folię i po dotknięciu materiał nie wchodzi w kontakt.

  Szczególną uwagę należy zwrócić na staranne wykonanie połączeń i przepustów. Aby uszczelnić miejsce styku między dwoma powierzchniami (w rogu), należy wypełnić je kilkakrotnie, tworząc łuk. Należy chronić tę konstrukcję przed wpływem czynników zewnętrznych podczas procesu suszenia przez co najmniej 48 godzin. Ogólnie rzecz biorąc, w wyżej wymienionych obszarach należy zastosować wkładkę materiałową lub taśmę uszczelniającą szczeliny, składającą się ze strefy uszczelnienia i materiału nośnego. W tym przypadku zaleca się ręczne nakładanie ALLESDICHT WARCO, aby całkowicie nasączyć zatopiony materiał i nałożyć poszczególne warstwy "świeże na świeże".

  Każda nawierzchnia pokryta WARCO ALLESDICHT powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po całkowitym wyschnięciu, materiał może być poddany normalnym obciążeniom i można po nim chodzić. Hydroizolacja jest odporna na deszcz po 8 godzinach schnięcia.

  Schody

  Stopnie schodów. Jak prawidłowo pokryć schody?

  Schody składają się z kilku stopni. Stopień schodów składa się z bieżnika, części poziomej, na którą się wchodzi oraz części pionowej. W przypadku konstrukcji otwartych brakuje zintegrowanych pionów.

  Zależy to od rodzaju schodów, do których dane pokrycie schodów WARCO najlepiej się nadaje. Dla schodów bez pionów i z gładką powierzchnią, cienkie pokrycie schodów jest często najlepszym rozwiązaniem.

  Dla stopni schodów wykonanych z kraty, nawierzchnia podłogowa WARCO musi być wystarczająco gruba, aby pewnie i sztywno opierać się na kratce (zalecane są płyty o grubości co najmniej 30 mm).

  Jeżeli stopnie schodów nie są całkowicie wypoziomowane (np. wykonane z płyt z betonu płukanego), a schody znajdują się na zewnątrz, należy wybrać wodoprzepuszczalne pokrycie schodów.

  Zarówno stopień, jak i pion mogą być pokryte nawierzchnią na schody WARCO, jeśli materiał schodów jest odpowiedni. Najpierw przykrywa się dolny stopień schodów, następnie pierwszy (najniższy) pion, następnie kolejny stopień i tak dalej aż do stopnia górnego. Pokrycie jednego stopnia zbiega się z pokryciem dolnego pionu. Przednia krawędź stopnia powinna być zabezpieczona przed nadmiernym zużyciem za pomocą przyklejonego (metalowego lub plastikowego) profilu czołowego stopnia. Profil noska schodowego pokrywa również krawędź cięcia pokrycia schodów WARCO.

  Z reguły pokrycie schodów produkowane w formie płyt jest przycinane na odpowiedni wymiar, tak jak w przypadku podłogi laminowanej, a następnie klejone w przewidzianym do tego miejscu. W zasadzie, pokrycie schodów WARCO jest tylko klejone, ale nigdy nie powinno być wkręcane, przybijane lub zaciskane.

  Praktyczne wskazówki:

  Zamów próbkę 22 307 13 97 Pytania?