Komfortowe nawierzchnie podłogowe - Plac zabaw
Amortyzujące i  bezobsługowe.

Płyty i maty amortyzujące na place zabaw

Maty amortyzujące WARCO - istotne zalety w skrócie

Dla wszystkich placów zabaw - zarówno publicznych, jak i prywatnych - ogólne i specjalne wytyczne bezpieczeństwa zostały określone w sposób wiążący w normie EN 1176. Jeden z najważniejszych punktów brzmi- plac zabaw musi być wyposażony w nawierzchnię absorbującą uderzenia, której krytyczna wysokość upadku została przetestowana zgodnie z normą EN 1177. Maty amortyzujące WARCO są właśnie takim podłożem do zabawy i skutecznie spełniają swoją rolę.

Maty na place zabaw WARCO są niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem - polecane nie tylko dla miejskich placów zabaw dla dzieci, jak i placów w hotelach, restauracjach lub klubach sportowych, ponieważ są niedrogie i łatwe w montażu, a przede wszystkim trwałe, co pozwala cieszyć się nimi przez lata.

Maty z granulatu gumowego WARCO są trwałe, łatwe w utrzymaniu i nie wymagają konserwacji. Podłoga ta nie gnije i jest wandaloodporna. Jest również antypoślizgowa, odporna na warunki atmosferyczne i mróz. Oznacza to, że plac zabaw może być używany o każdej porze roku i przy każdej pogodzie, również w deszczowe dni.

Maty amortyzujące WARCO pochłaniają dźwięki uderzeniowe i odgłosy toczenia, co znacznie redukuje hałas związany z radosną zabawą dzieci.

Płyty amortyzujące WARCO - certyfikowana wysokość upadku zgodnie z normą EN 1177:2018

Wysokość upadku, jaką zapewnia nawierzchnia amortyzująca, zależy bezpośrednio od parametrów urządzeń na placu zabaw. Zgodnie z normą EN 1176 dla wyposażenia placów zabaw dla dzieci dopuszczalne wysokości upadku wynoszą od 60 do 300 cm. Na podstawie wysokości upadku określana jest również strefa ochronna tzn. zasięg powierzchni uderzenia wokół urządzeń.

Dlatego zgodnie z normą EN 1177:2018, maksymalna wysokość upadku określona dla nawierzchni amortyzującej nie może być zatem mniejsza niż maksymalna wysokość upadku określona lub obliczona dla urządzeń znajdujących się na placu zabaw.

WARCO produkuje różne typy płyt chroniących przed upadkiem z wysokości, które różnią się nie tylko wysokością krytyczną upadku, ale również konstrukcją. Krytyczna wysokość upadku dla płyt WARCO została określona i certyfikowana zgodnie z normą EN 1177:2018, a certyfikowana wysokość upadku jest podana w sposób wiążący w danych technicznych każdej płyty.

Twoje bezpieczeństwo

Wybierając odpowiednią płytę amortyzującą WARCO dla Państwa projektu placu zabaw, chronią Państwo w sposób trwały bawiące się tam dzieci przed urazami spowodowanymi upadkiem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W dłuższej perspektywie chronią się Państwo przed roszczeniami odszkodowawczymi z tytułu wypadków.

Maty amortyzujące • Płyty amortyzujące • Maty do zabawy - wybór odpowiednich nawierzchni na plac zabaw 

Płyta amortyzująca od WARCO, 500 x 500 x 100 mm, krytyczna wysokość upadku do 300 cm, kolor czerwonyDla obszaru pod i wokół wieży zabaw, huśtawki lub ścianki wspinaczkowej należy wybrać klasyczną płytę amortyzującą WARCO, która zapewnia najlepszą możliwą i długotrwałą ochronę przed upadkiem z wysokich urządzeń, w zależności od wariantu do 300 cm zgodnie z normą EN 1177.

Mata amortyzująca – puzzle TZ od WARCO, 500 x 500 x 40 mm, krytyczna wysokość upadku do 110 cm, kolor Sawanna.

Do wszelkich miejsc zabaw lub na place zabaw - z lub bez urządzeń - idealnie nadaje się poręczna płyta amortyzująca - puzzle. Do wyboru 3 wysokości konstrukcyjne i 2 warianty materiałowe z wysokością upadku od 90 do 120 cm, certyfikowane zgodnie z normą EN 1177. Płyta ta skutecznie amortyzuje upadki spowodowane np. potknięciem się.

Mata do zabawy od WARCO, 500 x 500 x 18 mm, kolor Lawenda.

Mata do zabawy jest idealnie przystosowana na tarasy z miejscem do zabawy, o powierzchni do 25 m2 bez określonej wysokości upadku i na związanym podłożu. Mata do zabawy poprawia ogólne bezpieczeństwo i samopoczucie, zapewniając ochronę przed upadkiem oraz izolując od zimna i dźwięków uderzeniowych.

Mata amortyzująca FS od WARCO, 1000 x 1000 x 80 mm, krytyczna wysokość upadku do 225 cm, kolor zielony.

Wielkoformatowa mata amortyzująca WARCO jest przeznaczona przede wszystkim do stosowania na powierzchniach zadaszonych. Nadaje się do miejsc zabaw dla dzieci z wszelkimi urządzeniami do zabawy, od huśtawek po zjeżdżalnie. Mata ta jest produkowana w kilku wariantach, z krytyczną wysokością upadku do 225 cm (certyfikowana zgodnie z normą EN 1177).

Nawierzchnia na place zabaw HZ od WARCO, 1000 x 1000 x 50 mm, kolor Piaskowy beż.

Nawierzchnia na place zabaw - wielkoformatowe płyty są dostępne z klasycznym systemem montażu na zamek formowany lub (jak na zdjęciu) z zamknięciem na zamek ukryty.

Nadają się one przede wszystkim do wielofunkcyjnych placów zabaw pod dachem, gdzie jest wystarczająca certyfikowana wysokość krytyczna upadku do 100 cm.

Elastyczna kostka amortyzująca VO od WARCO, format BEHATON 200 x 165 x 43 mm, kolor Antracyt.

Dla wielkopowierzchniowych terenów zabaw (placów zabaw), miejsc komunikacyjnych (ulic, deptaków) lub chodników na terenach zielonych należy wybrać elastyczną kostkę amortyzująca WARCO z granulatu gumowego, w kształcie BEHATON. 

Maty z granulatu gumowego WARCO - trwałe i łatwe w utrzymaniu

Nawierzchnia na plac zabaw WARCO wykonana jest z gumy, a dokładniej z granulatu gumowego wiązanego poliuretanem. Jest ona szczególnie wytrzymała i nie gnije, dzięki czemu można bezpiecznie z niej korzystać przez długi czas. Dodatkowo jest odporna na warunki atmosferyczne, mróz i do pewnego stopnia na promieniowanie UV. Standardowy okres użytkowania prawidłowo ułożonej i użytkowanej nawierzchni placu zabaw z płytami z granulatu gumowego wynosi 12 lub więcej lat. Co szczególnie ważne: nawierzchnia na plac zabaw WARCO jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga prawie żadnej konserwacji.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku materiałów sypkich użytych jako zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości, tj. wiórów drewnianych, ściółki z kory, piasku lub żwiru. Luźno spiętrzony materiał jest przenoszony przez dzieci w różne miejsca, często do wnętrz naszych domów. Nieczyszczona materia gnije, brudzi się lub służy jako kocia toaleta. Kiedy jest sucho, kurzy się, gdy jest mokro, staje się błotnista.

Administrator musi często sprawdzać stan nawierzchni na placu zabaw. Brakujący materiał sypki należy uzupełnić, zgniły wymienić, a zabrudzony zregenerować. Dzieje się tak dlatego, że warstwa zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości wykonana z  materiałów sypkich spełnia swoją funkcję tylko wtedy, gdy posiada minimalną grubość warstwy określoną w normie EN 1177.

Plac zabaw bez płyt chroniących przed upadkiem WARCO - niebezpieczeństwo czyha za rogiem!

Plac zabaw dla dzieci, którego podłoże składa się z trawy lub materiałów sypkich, tj. wiórów drzewnych, ściółki z kory, żwiru lub piasku, jest z wielu powodów niekorzystny dla naszych pociech:

 • Luźno wysypany materiał, zwłaszcza piasek lub ściółka z kory, jest chętnie wykorzystywany przez psy i koty jako zwierzęca toaleta - to samo dotyczy obszaru trawiastego.
 • Bakterie i grzyby rozwijają się na gnijącym drewnie lub piasku zabrudzonym odchodami i resztkami jedzenia.
 • Małe dzieci lubią wkładać do ust żwir lub wióry z drewna, co może spowodować różnego rodzaju choroby.
 • Czyszczenie powierzchni trawy lub materiałów sypkich jest bardzo czasochłonne. Ponadto, rozbite szkło i odłamki drewna stwarzają wysokie ryzyko obrażeń.
 • Zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości, wykonane z piasku, żwiru lub wiórów drzewnych, jest często rzucane przez bawiące się dzieci. Może to spowodować obrażenia oczu lub twarzy oraz szkody materialne.
 • Materiały sypkie są roznoszone po terenie placu zabaw, brakuje ich w obszarze zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości i muszą być regularnie uzupełniane lub przesuwane.
 • Trawa jest zdeptana i przez to zaniedbana. Kiedy jest sucho, plac zabaw jest zakurzony, kiedy jest mokro, urządzenia do zabawy stoją w błocie.

Bezpieczne nawierzchnie WARCO - wartość dodana dla właściciela i wygoda użytkownika

Dla właściciela lub zarządcy placu zabaw, zakup płyt amortyzujących WARCO opłaca się na wiele sposobów.

Przed zakupem, przy planowaniu powierzchni chroniących przed upadkiem oraz wyborze najbardziej odpowiednich mat, otrzymają Państwo kompetentną i obiektywną pomoc fachowego doradcy firmy WARCO.

Inwestując w płyty WARCO korzystacie Państwo z cen producenta oraz rabatów zależnych od wartości zamówienia. Będziecie Państwo zadowoleni z bezproblemowego montażu, który możecie przeprowadzić szybko i niedrogo własnymi siłami lub przy pomocy odpowiedniego usługodawcy.

Podczas użytkowania maty na place zabaw WARCO są niewielkim obciążeniem dla Państwa budżetu, z uwagi na fakt, że nawierzchnia ma długą żywotność, jest wytrzymała i nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji i konserwacji. Dodatkowo, oferuje certyfikowaną ochronę w razie upadku.

Maty na place zabaw WARCO - komfort i bezpieczeństwo w trakcie zabawy

Plac zabaw dla dzieci wyłożony płytami WARCO może być użytkowany przez cały rok, niezależnie od pogody. Przepuszczające wodę maty z granulatu gumowego są antypoślizgowe zarówno w warunkach mokrych, jak i suchych. Po deszczu nie tworzą się kałuże, ani błoto, a nawierzchnia szybko wysycha, co zapewnia niezakłóconą i bezpieczną zabawę dla najmłodszych.

Przy niskich temperaturach zewnętrznych, płyty amortyzujące WARCO zapewniają odczuwalną izolację przed zimnem od podłoża. Dzięki temu stopy i pośladki są cieplejsze, co zwiększa komfort podczas zabawy. Maty amortyzujące redukują również hałas uderzeniowy. Oznacza to, że uciążliwy dla mieszkańców hałas spowodowany stukotem stóp i radosnym pląsaniem szczęśliwych dzieci zostaje znacznie zredukowany.

Ponadto naturalnie elastyczne maty WARCO są łagodne dla stawów dzieci.

Maty na plac zabaw WARCO - prawidłowy montaż przy niewielkim wysiłku

Maty na plac zabaw WARCO mogą być instalowane bez większego wysiłku i zbędnych nakładów długiej pracy. Do prawidłowego montażu nadaje się praktycznie każde trwale stabilne i równe podłoże. W przypadku profesjonalnie ułożonej warstwy nośnej, związanej lub z kratek, z reguły nie są konieczne żadne prace przygotowawcze.

Ale czy maty amortyzujące można ułożyć bezpośrednio na trawie? W praktyce nie jest możliwe ułożenie ich na gruncie rodzimym - w tym przypadku WARCO zaleca zastosowanie plastikowych kratek stabilizujących grunt (kratek trawnikowych), aby szybko, przy niewielkich pracach ziemnych oraz bez użycia ciężkich maszyn, ułożyć trwale stabilne podłoże.

Warstwa nośna z plastikowych kratek stabilizujących grunt jest znacznie lepsza niż konwencjonalna podbudowa ze żwiru oraz skutecznie zapobiega niepożądanemu zapadaniu się płyt na środku. W ten sposób przy niewielkim nakładzie pracy powstaje idealna, otwarta na infiltrację podbudowa o nośności 120 t/m2.

Montaż płyt amortyzujących może być przeprowadzony przez lokalnego fachowca lub Państwa pracowników. Specjalistyczna wiedza techniczna nie jest potrzebna.

Systemy montażowe WARCO - wystarczy połączyć

Systemy montażowe są zintegrowane z krawędziami płyt WARCO. Tworzą one proste, mechaniczne połączenie pomiędzy poszczególnymi płytami podczas montażu. W efekcie powstaje spójna nawierzchnia z płyt. Najbezpieczniejsze połączenie uzyskuje się dzięki zazębieniu na zamek formowany (w kształcie puzzli czy jaskółczego ogona).

Płyty na plac zabaw WARCO oferują skuteczną ochronę przed aktami wandalizmu. Można je jednak zamontować w taki sposób, aby można je było w każdej chwili zdemontować bez uszkodzenia i zamontować ponownie. Dlatego też nawierzchnie podłogowe WARCO są korzystniejsze niż bezspoinowe wylewki podłogowe.

Układanie płyt amortyzujących WARCO z kołkami montażowymi z półprzesunięciem na podbudowie z kratek stabilizujących grunt.

Plastikowe kołki montażowe łączą płyty z sąsiednich rzędów płyt, które są ułożone z półprzesunięciem  względem siebie. Połączenie to jednak nie zapobiega rozsuwaniu się płyt. 

Układanie mat amortyzujących – puzzle WARCO z zamkiem formowanym na podbudowie z plastikowych kratek stabilizujących grunt.

Uformowane zęby systemu montażowego w postaci zamka formowanego są symetrycznie rozmieszczone na wszystkich krawędziach płyty, tworząc formowane połączenie między płytami poprzez proste dociśnięcie ich do siebie. Automatycznie utworzona nawierzchnia podłogowa z płyt jest stabilna i trwała. Ten rodzaj mat często nazywany jest również puzzlami.

Układanie mat amortyzujących – puzzle WARCO z zamkiem ukrytym na podbudowie z plastikowych kratek stabilizujących grunt.

Podczas montażu, zęby systemu montażowego w postaci zamka ukrytego sięgające do połowy grubości płyty, umieszczone na dwóch jej sąsiednich bokach, pasują do precyzyjnie wytłoczonych miejsc na dwóch krawędziach kolejnej płyty. Zamek ukryty zapewnia idealne dopasowane i trwale stabilne połączenie. Na powierzchni powstaje prosty, kwadratowy wzór spoiny.

Nawierzchnie podłogowe na place zabaw WARCO - praktyczne przykłady

Plac zabaw w ogrodzie dla dzieci z huśtawką i zielono-szarymi płytami amortyzującymi upadki od WARCO.
Plac zabaw w przedszkolu

Zewnętrzny przedszkolny plac zabaw oferuje różnorodne możliwości zabawy: jedną z największych atrakcji stanowi domek do zabawy z okienkiem i ladą, ponadto dzieci mogą korzystać z tablicy do malowania kredą, piaskownicy oraz bezpiecznej powierzchni do zabawy wyłożonej płytami amortyzującymi.

Radość na przedszkolnym tarasie

Aby dzieci mogły spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, w tym samym przedszkolu zadaszony taras na dachu został zaadaptowany jako miejsce do zabawy na świeżym powietrzu. Nawierzchnia podłogowa z zielonych i szarych płyt WARCO została ułożona w tradycyjny wzór szachownicy. Taki układ z pewnością przysporzy najmłodszym wiele radości z czasu spędzonego na tarasie.

Ochrona przed upadkiem na karuzeli

Płyty amortyzujące WARCO mogą być łatwo i precyzyjnie przycinane na wymiar w miejscu instalacji. W ten sposób można łatwo stworzyć okrągłą podłogę chroniącą przed upadkiem pod karuzelą dla dzieci.

Powierzchnia do gry na płaskim dachu

Dzięki płytom WARCO, płaski dach z wypełnieniem żwirowym, wcześniej nieużywany przez gminne przedszkole, został w bardzo krótkim czasie przekształcony w zachęcający i bezpieczny taras do zabawy.

Powierzchnia amortyzująca bez obrzeży

Dzięki samozaciskowemu systemowi montażu nawierzchni amortyzującej WARCO, można stworzyć plac zabaw bez obrzeży, co znacznie zmniejsza nakład pracy.

Układanie z przesunięciem o połowę

W przypadku płyt amortyzujących z łącznikami układanych z półprzesunięciem, każda płyta jest następnie połączona z czterema sąsiednimi płytami poprzez złącza. Instalacja ta jest bardzo prosta i nie wymaga większych nakładów pracy.

Maty amortyzujące WARCO - wszystkie zalety

 • Certyfikowane ochrona przed upadkiem zgodna z normą EN 1177:2018 
 • Do stosowania przez cały rok i w każdych warunkach pogodowych
 • Wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i mróz               
 • Przepuszczające wodę, szybkoschnące                                                
 • Nie gniją, nie odpryskują                                                                           
 • Antypoślizgowe w warunkach suchych i mokrych                             
 • Przyjemnie izolują od ciepła, zimna i hałasu                                     
 • Łatwe w utrzymaniu, z efektem samoczyszczenia                             

Doradztwo specjalistyczne WARCO - pomocne i kompetentne

Jako renomowany producent płyt z granulatu gumowego, WARCO posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie nawierzchni podłogowych na place zabaw. Nasi doradcy udzielają telefonicznych i e-mailowych porad we wszystkich fazach planowania i budowy nawierzchni placów zabaw.

W celu lepszego zapoznania się z naszą ofertą, warto odwiedzić Galerię WARCO w centrum miasta Neustadt an der Weinstraße. Obok kompetentnych i doświadczonych doradców, mogą Państwo tutaj zapoznać się z wzorami kolorystycznymi oraz obejrzeć produkty WARCO w praktyce.

W sklepie internetowym WARCO znajdą Państwo wszelkiego rodzaju maty amortyzujące, płyty chroniące przed upadkiem, obrzeża i inne przydatne artykuły z granulatu gumowego.

Przejdź do sklepu

Formularz i próbka 22 307 13 97 Pytania?