Shop
Komfortowe nawierzchnie podłogowe - Konie
Mniej ściółki - więcej zdrowia

Maty do stajni, maty do boksów i maty na padok 

Kopyta końskie na czerwonej, elastycznej kostce gumowej w kształcie podwójnego T, zamontowanej na karuzeli dla koni. Wyjątkowo solidna, trwała, bezpieczna i elastyczna kostka WARCO z granulatu gumowego jest idealnym pokryciem do karuzeli dla koni.

Maty do stajni, maty do boksów i maty na padoki stanowią idealną nawierzchnię do stajni, aby zapewnić koniom odpowiednie dla gatunku środowisko. Wynika to z faktu, że gumowe maty są delikatne dla stawów koni, łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe i trwałe, a także pozwalają zaoszczędzić ściółkę i czas potrzebny na sprzątanie. Wszystko, co musisz wiedzieć o matach do stajni, znajdziesz tutaj!

 1. Wszystkie zalety w skrócie
 2. Lepsze zdrowie w naturalny sposób
 3. Korzystanie z padoku przez cały rok
 4. Kostka z granulatu gumowego - nie tylko w stajni dla koni
 5. Co jest bardziej korzystne: maty przepuszczalne czy nieprzepuszczalne dla wody?
 6. Miejsce na toaletę - higiena w boksie i na padoku
 7. Układanie i czyszczenie wodoprzepuszczalnych mat stajennych
 8. Prawidłowy montaż wodoodpornych mat w stajni
 9. Gumowe maty dla koni WARCO - to się opłaca!

Wszystkie zalety w skrócie

Trzy konie stoją na czerwonych elastycznych matach do stajni WARCO w otwartej stajni z miejscem na toaletę ze ściółką. Przepuszczające wodę, grube i izolujące od zimna maty do stajni WARCO z granulatu gumowego są idealną podłogą do otwartej stajni lub boksu dla koni.
 • Maty do stajni WARCO są wykonane z granulatu gumowego wiązanego poliuretanem i pod względem elastyczności przypominają typowe podłoże stepowe. Konie są z natury zwierzętami stepowymi i są przystosowane do twardej, suchej powierzchni. Podłoga wykonana z mat do stajni WARCO jest zatem odpowiednia dla gatunku.
 • Maty do stajni izolują od zimnej podłogi i tłumią odgłosy kroków.
 • Maty do stajni są antypoślizgowe, zapewniają ochronę przed upadkiem i są delikatne dla stawów.
 • Maty do stajni są nieszkodliwe dla zdrowia i zapewniają w stajni dobry mikroklimat o niskim zapyleniu.
 • Maty do stajni są łatwe w pielęgnacji, nie wymagają konserwacji i są odporne na warunki atmosferyczne.
 • Maty do stajni są łatwe w układaniu. Wielu klientów układa je samodzielnie.

Trwałe maty stajenne WARCO są szczególnie ekonomicznym rozwiązaniem do stajni. Instalując maty WARCO, można zaoszczędzić do 70% kosztów związanych ze ściółką i obornikiem.

Z doświadczenia dobre

„Zainstalowałem te maty w moich boksach dla koni kilka lat temu i jestem bardzo zadowolony. Mogę je tylko polecić...”

Bernhard Kössler, 3 stycznia 2020 r., Mata do stajni Pro SD 40 mm, zamówienie nr dn258997fs

Bestsellery WARCO do stajni:

Lepsze zdrowie w naturalny sposób

Dwa konie w otwartej stajni, wąchają świeżo zainstalowane czerwone maty do boksów dla koni WARCO w formacie 1 x 1 m. Antypoślizgowe, komfortowe maty do boksów dla koni WARCO są dobrze akceptowane przez konie, zarówno to w boksie, otwartej stajni czy na padoku.

Maty do stajni WARCO stanowią komfortową nawierzchnię, doskonale nadającą się do stosowania w boksach dla koni, otwartej stajni, kojcu lub w wiacie na pastwisku. Z wysokością konstrukcji 40 mm i więcej, dobrze izolują od zimnego i wilgotnego podłoża - krótko mówiąc - są idealną podłogą dla koni. Zwierzęta korzystają z naturalnego komfortu stania i leżenia. W szczególności starsze konie, dzięki tej stabilnej antypoślizgowej nawierzchni, mogą bezpiecznie i łatwo podnieść się z pozycji leżącej. Maty skutecznie zapobiegają poślizgnięciu się zarówno na suchym, jak i mokrym podłożu. W związku z tym ryzyko ugrzęźnięcia konia jest również zminimalizowane.

Lekko sprężyste maty do stajni WARCO chronią stawy, ścięgna, kopyta i cały układ mięśniowo-szkieletowy konia. Pomagają zapobiegać typowym chorobom, takim jak podrażnienia dróg oddechowych, chroniczny kaszel lub alergie na kurz. Przyczyną tych chorób jest przede wszystkim standardowa ściółka. Maty WARCO poprawiają mikroklimat w stajni, dzięki znacznemu zmniejszeniu użycia ściółki zmniejszają koncentrację zarodników grzybów i kurzu w powietrzu.

Legowiska dla koni

Wiele legowisk dla koni wykonanych z piankowych tworzyw sztucznych (np. EVA) jest nieodpowiednich dla koni i może nawet powodować trwałe uszkodzenia ścięgien i więzadeł zwierzęcia. Wynika to z faktu, że koń jest zwierzęciem biegającym po twardej powierzchni, którego anatomia jest przystosowana do twardej powierzchni i dla którego legowisko jest zbyt miękkie lub zbyt grube.

Twarde kopyto konia ma małą powierzchnię nośną i wywiera duże obciążenie punktowe na podłoże. W przypadku łosia, miękkie gumowe maty lub legowiska dla koni miałyby sens, ponieważ łoś naturalnie porusza się po miękkim, grząskim podłożu. Jest to zwierzę parzystokopytne i chodzi na rozstawionych pazurach o dużej powierzchni styku.

Korzystanie z padoku przez cały rok

Zawodniczka trenuje swojego konia w ujeżdżeniu na arenie zewnętrznej na czerwonych matach na padok WARCO. Ujeżdżalnia zewnętrzna dla koni została wyposażona w antypoślizgowe i odporne na warunki atmosferyczne maty na padok WARCO, dzięki czemu może on być używany przez cały rok.

Padok powinien być dostępny dla konia przez cały rok. Zarówno wejście, ogrodzenie, jak i podłoże muszą być bezpieczne i odpowiednie dla koni.

Na padoku koń powinien być w stanie poruszać się pewnie, nie stać w błocie, nie ślizgać się podczas spontanicznych ruchów ani nie zranić się w razie upadku. Samo podłoże powinno być odporne na warunki atmosferyczne, mróz i gnicie. W zależności od pogody, błotnista lub twarda łąka jest tak samo nieodpowiednia jak betonowa nawierzchnia lub asfalt.

Maty na padok i elastyczne kostki gumowe WARCO spełniają wymagania dotyczące nawierzchni padokowej odpowiedniej dla koni przez wiele lat, jeśli są prawidłowo użytkowane. Ponieważ właśnie po to zostały opracowane i wyprodukowane. Sprawdzają się tak dobrze, że klienci układają je na ujeżdżalniach.

Ogromne zalety

W przypadku zewnętrznego terenu wyłożonego matami na padok lub elastycznymi kostkami, nawet podczas długotrwałych opadów deszczu nie tworzy się błoto, a teren nadaje się do użytku. Co więcej, kopyta nigdy nie ulegają uszkodzeniom.

Nawierzchnie WARCO na padok:

Kostka z granulatu gumowego - nie tylko w stajni dla koni

Nowa karuzela dla koni pokryta trwałą, antypoślizgową, czerwoną elastyczną kostką gumową WARCO w kształcie BEHATON, która minimalizuje odgłos kopyt

Bardzo popularna w stajniach dla koni jest kostka brukowa w kształcie podwójnego T, często nazywana Tetką. Kostka gumowa jest prasowana pod wysokim ciśnieniem ze specjalnej mieszanki granulatu gumowego i włókien gumowych. Dzięki temu kostki gumowe są szczególnie wytrzymałe i odporne, ale nadal przepuszczają wodę.

To sprawia, że gumowa nawierzchnia WARCO jest idealna do stosowania w karuzelach dla koni, w stajennych alejkach, miejscach do pielęgnacji i mycia zwierząt oraz na wszystkich ścieżkach i chodnikach w obiekcie jeździeckim, po których jeździ się konno lub prowadzi zwierzęta.

Kostka gumowa WARCO ma takie same wymiary i taki sam kształt H jak kostka brukowa BEHATON podwójne T. Dzięki temu oba materiały mogą być bezproblemowo stosowane na jednej powierzchni. Podobnie jak w przypadku kostki BEHATON, podczas układania między poszczególnymi elementami tworzy się niezwykle stabilne połączenie. Dzieje się tak dlatego, że każdy element ma kontakt powierzchniowy z sześcioma otaczającymi go kostkami. W ten sposób powstaje stabilne połączenie mechaniczne, które uniemożliwia przesuwanie się lub przechylanie kostek brukowych i jest w stanie wytrzymać duże obciążenia dynamiczne na powierzchni.

Elastyczne kostki oraz maty we wzór kostki z granulatu gumowego:

Co jest bardziej korzystne: maty przepuszczalne czy nieprzepuszczalne dla wody?

Zdania na temat tego, czy w stajni, a zwłaszcza w boksie, lepszym wyborem są maty wodoprzepuszczalne, czy też te nieprzepuszczające wody, są podzielone. Pytanie to jest jednak źle postawione, ponieważ właściwość przepuszczalności wody jest jedynie konsekwencją decyzji podjętej na wcześniejszym etapie. Prawidłowe pytanie powinno brzmieć:

Cienkie i twarde czy grube i amortyzujące maty do stajni?

Różnice pomiędzy płytami wodoprzepuszczalnymi (grubymi i amortyzującymi) i nieprzepuszczającymi wody (cienkimi i twardymi) są wielorakie i wynikają z:

 • granulacji (wielkości ziaren) stosowanego materiału,
 • ciśnienia, z jakim płyty są prasowane podczas produkcji, oraz
 • struktury spodniej strony płyty (gładka czy tłoczona).

Z zasady, w stajni powinno się unikać moczu w formie płynnej pod każdym pozorem! Dzieje się tak dlatego, że w wyniku rozkładu niezwiązanego moczu powstaje amoniak, a niebezpieczeństwo jakie za sobą niesie amoniak w stajni jest oczywiste dla każdego właściciela konia. Z tego powodu stajnia dla koni od wieków jest wyścielana materiałem o wysokiej chłonności (tj. słomą). Ściółka wiąże i neutralizuje płynny mocz.

To samo dotyczy stosowania gumowych mat w stajni dla koni: mocz nie może pozostawać w postaci płynnej; powinien być natychmiast związany. Należy zapobiegać przedostawaniu się moczu przez gumową podłogę lub przez szczeliny między matami.

Konie niechętnie sikają na twardej podłodze, ponieważ mocz rozpryskuje się. Wie o tym każdy powożący: kiedy konie wyjeżdżają na drogi utwardzone lub asfaltowe, wstrzymują mocz do czasu, aż chęć oddania moczu stanie się zbyt silna, albo do czasu, gdy znajdą się na łące lub naturalnym podłożu, dopiero wtedy opróżniają pęcherz moczowy.

W przypadku hodowli koni to, co zostało powiedziane do tej pory, oznacza, że miękkie, chłonne podłoże, albo w stajni, albo przed stajnią, musi być dostępne dla konia przez cały czas, niezależnie od pory dnia i roku, w celu oddawania moczu. Oznacza to również, że miejsca w budynku stajni, w których koń nie powinien oddawać moczu, są zaprojektowane z dość twardą podłogą.

 • W związku z tym stajnia z cienkimi i twardymi (nieprzepuszczającymi wody) matami musi być zawsze i w całości wyłożona ściółką.
 • Stajnia, która ma nieograniczony dostęp do padoku (z naturalnym podłożem) lub wybiegu i jest pokryta grubymi i amortyzującymi (przepuszczającymi wodę) matami, nie wymaga ściółki.
 • W stajni, która jest zawsze lub tymczasowo zamknięta, na przykład w konwencjonalnym boksie dla koni, w którym ułożone są grube i amortyzujące (przepuszczające wodę) maty, nie ma ściółki, ale część powierzchni jest przeznaczona na kącik toaletowy (ze ściółką).

Oddawanie moczu w stajni

Wszystkie maty do stajni mają jedną wspólną cechę: żadna nawierzchnia stajenna wykonana z gumowych mat nie jest odpowiednia dla koni, które będą na niej bezpośrednio oddawać mocz. Nie jest to ani przyjemne dla koni, ani higieniczne, ani korzystne dla żywotności mat stajennych.

Właściwości mat do stajni w bezpośrednim porównaniu: cienkie i twarde / grube i amortyzujące.

KryteriumCienkie & twarde (nieprzepuszczalne dla wody)Grube & amortyzujące (wodoprzepuszczalne)
Tęgość (grubość)10 - 20 mm30 - 55 mm
Granulat gumowydrobnoziarnistygruboziarnisty
Gęstość fizyczna> 1.050 kg/m3< 1.000 kg/m3
Powierzchniaz zamkniętymi porami, z wytłoczeniem antypoślizgowymo otwartych porach, antypoślizgowa
Warstwa spodniapłaska lub lekko ustrukturyzowanamocno ustrukturyzowana
Wodoprzepuszczalnośćmata nieprzepuszczalna,
spoiny przepuszczalne
mata przepuszczalna na całej powierzchni
Dyfuzjaniemożliwaotwarta na dyfuzję
Izolacja termicznaniewielka, około 0,16 W/(m·K)odczuwalna, około 0,1 W/(m·K)
Izolacja akustycznaniewielkadobra do bardzo dobrej
Absorpcja wstrząsówniewielkasłaba do dobrej
Odporność na moczumiarkowanazależy od materiału, od niskiej do umiarkowanej
Instalacjaklejenie do powierzchni podłoża związanegoinstalacja pływająca na podłożu związanym lub na kratkach stabilizujących
Spoinykonieczne klejenie (uszczelnienie)bez klejenia
Ściółkaboks musi być całkowicie pokryty ściółką, mała oszczędnośćboks musi być całkowicie lub częściowo (w przypadku kącików na toaletę) pokryty ściółką, oszczędność od małej do wysokiej
Podstawowe funkcje

ochrona podłoża, komfort, izolacja akustyczna

wyrzucanie obornika (tylko z kącika na toaletę), komfort, izolacja termiczna, izolacja akustyczna

Większa grubość & amortyzacja

Z reguły zalecane są grube i amortyzujące (wodoprzepuszczalne) maty do stajni. Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj płyt znacznie lepiej izoluje od zimna podłoża, a ich elastyczność odpowiada fizjologicznym wymaganiom koni.

Miejsce na toaletę - higiena w boksie i na padoku

Trzy kucyki obwąchują nowe elastyczne, antypoślizgowe maty na padok od WARCO. W rogu wybiegu znajduje się miejsce na toaletę z trocinami.
Padok z kącikiem toaletowym

W szwajcarskim Beckenried, na asfaltowym, nie całkiem płaskim terenie, zbudowano mały padok. Wodoprzepuszczalne, o grubości 43 mm, maty do boksów dla koni zapewniają kucykom przyczepną i elastyczną podłogę.

Aby konie mogły swobodnie oddawać mocz i nie spływał on na drogę, lecz był natychmiast wiązany, w rogu padoku, od strony drogi, znajduje się obszerna toaleta.

Ten sam padok przed ułożeniem mat WARCO

Przed zainstalowaniem mat do boksów dla koni WARCO, podwórze było używane tylko jako wybieg lub padok, co widać po śladach podków na asfalcie.

W tylnym lewym rogu widać już miejsce, które zostało wyznaczone jako kącik na toaletę wyłożony ściółką.

Jak stworzyć kącik toaletowy dla koni?

Jeśli koń stoi przez wiele godzin w stajni lub w boksie, który jest wyłożony wodoprzepuszczalnymi, tzn. grubymi i amortyzującymi matami do stajni, to w każdym przypadku powinno być wyznaczone miejsce na toaletę z wystarczającą ilością ściółki.

Obszar toalety ma szerokość około jednego metra. Jest to pas lub prostokąt po jednej stronie stajni, wyraźnie oddzielony belką od reszty pomieszczenia. Drewniana belka na podłodze utrudnia rozprzestrzenianie się nieczystości na pozostałą część pomieszczenia. W rogu stajni znajduje się ściółka, która wiąże mocz.

Zalety: potrzebna jest niewielka ilość ściółki, a usuwanie obornika ogranicza się tylko do małej powierzchni. W ten sposób koszty związane ze ściółką i pracą w stajni zostają zredukowane o około 70%. W dodatku konie korzystają z właściwości izolującej podłogi stajni, która pozostaje przyjemnie czysta i sucha.

Miejsce na toaletę w małym boksie dla koni

Nie zaleca się trzymania koni w zamkniętych boksach tylko na matach do stajni. Dzieje się tak dlatego, że mocz rozpryskuje się na podłodze, co konie uważają za nieprzyjemnie i im to faktycznie przeszkadza. W wyniku tego zwierzęta wstrzymują oddawanie moczu, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Ponadto, zbieranie się moczu lub jego zaschniętych resztek na, w i pod płytami jest po prostu niehigieniczne. Dlatego też konie zasadniczo nie powinny oddawać moczu na maty stajenne - zarówno przepuszczające wodę, jak i te nieprzepuszczalne.

Co zaskakujące

„O dziwo, konie naprawdę nie oddają moczu na maty, ale zawsze szukają w tym celu kącika ze ściółką. Tylko odchody na nie trafiają, ale mogą być zbierane i usuwane w znacznie mniejszej ilości. Oszczędność na ściółce i oborniku. Oczywiście sprzątanie jest również znacznie szybsze.”

Ulrich Verlande, 21 grudnia 2019 r., Mata do stajni Pro SD 40 mm, zamówienie nr dn256946fs

Układanie i czyszczenie wodoprzepuszczalnych mat stajennych

Dwóch mężczyzn układa czerwone, wodoprzepuszczalne, antypoślizgowe maty do stajni WARCO w boksie dla koni bezpośrednio na betonowej kostce brukowej.

Solidne maty do boksów dla koni i maty do stajni WARCO mają proste boki. Dzięki temu można je łatwo podnieść w przypadku regularnego czyszczenia podłogi w stajni. Maty WARCO należy po prostu ułożyć na odpowiedniej warstwie nośnej, najlepiej z półprzesunięciem lub przesunięciem, tzn. z fugą T. Aby zapobiec rozsuwaniu się mat, ich powierzchnia powinna być obramowana; często wystarczy do tego ścianka oddzielająca lub drewniana belka.

Związana warstwa nośna powinna mieć około 2% nachylenie w kierunku odpływu. Niezwiązaną warstwę nośną, otwartą na infiltrację, można szybko i łatwo ułożyć z plastikowych kratek stabilizujących grunt na nawierzchni z gleby. Do cięcia mat na wymiar należy używać mocnej piły tarczowej z grubo ząbkowanym brzeszczotem lub piły łańcuchowej.

Czyszczenie nawierzchni stajennych WARCO - zarówno ręcznie jak i maszynowo - jest łatwe: na sucho miotłą lub zamiatarką albo na mokro wężem wodnym lub myjką wysokociśnieniową. Myjka wysokociśnieniowa zapewnia najlepszą czystość.

Dobrze izolujące (wodoprzepuszczalne) maty do stajni:

Bez żadnych komplikacji

Łatwe do zainstalowania, łatwe do czyszczenia. Dostawa była szybka i bezproblemowa.

Ulrich Haupt, 27 grudnia 2019 r., Mata do stajni Luksus 55 mm, zamówienie nr dn257791fs

Prawidłowy montaż wodoodpornych mat w stajni

ALLESDICHT w 25 kg wiadrze, uszczelnienie w płynie od WARCO, które tworzy bardzo elastyczną gumową nieprzepuszczalną powłokę.

Cienkie i twarde (nieprzepuszczające wody) maty do stajni są przede wszystkim przeznaczone do ochrony podłogi. Chronią one podłogę w stajni, zwykle wykonaną z betonu, przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed kontaktem z końskim moczem. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy gumowa podłoga została w pełni uszczelniona. W tym celu należy skleić i uszczelnić połączenia między matami, np. za pomocą kleju poliuretanowego OP83.

Zaleca się, aby cienkie i twarde (nieprzepuszczające wody) płyty SZ były całkowicie przyklejone do podłoża. Szczególnie dobrze sprawdza się w tym przypadku WARCO ALLESDICHT, trwale elastyczna gumowa powłoka do malowania lub szpachlowania.

Podczas jednej czynności istniejąca podłoga zostaje trwale uszczelniona i dodatkowo zabezpieczona. ALLESDICHT nakłada się w 2 do 3 warstwach - maty do stajni układa się na jeszcze wilgotnej ostatniej warstwie. Fuga jest wypełniana również podczas dociskania mat, nie ma potrzeby dodatkowego spoinowania.

Wodoszczelna płyta do stajni:

Zalety nawierzchni do stajni WARCO:

 • dostosowane do gatunku - sucha podłoga
 • izolacja od zimnej podłogi oraz od dźwięków uderzeniowych
 • antypoślizgowość - mniejsze ugrzęźnięcie
 • lepszy mikroklimat w stajni - mniej chorób
 • szybsze sprzątanie - mniej obornika
 • sprawdzona jakość - solidna i trwała
 • wiele rodzajów - dla każdego obszaru w stajni
 • opłacalne - bezpośrednio od producenta

Gumowe maty dla koni WARCO - to się opłaca!

Grupa 4 alpak stoi na swoim wybiegu przed wiatą wykonanym z elastycznych i trwałych płyt na padok z granulatu gumowego WARCO.

Maty do boksów dla koni, płyty do stajni, elastyczne kostki, maty na padok i maty do stajni WARCO sprawdzają się od dziesięcioleci w stajniach na całym świecie. Ponieważ oprócz odpowiedniego dla danego gatunku koni i innych zwierząt kopytnych komfortu, jak również zalet funkcjonalnych, nawierzchnia do stajni WARCO jest wysoce opłacalną wykładziną podłogową. Nie bez powodu wielu weterynarzy, instytutów badawczych i rolniczych organów doradczych zaleca trzymanie koni na matach z granulatu gumowego.

Koszty zakupu podłogi do stajni WARCO szybko się zwracają, ponieważ całkowite koszty eksploatacyjne związane ze ściółką, obornikiem, jego usuwaniem i lekarzem weterynarii są często zredukowane o ponad połowę.

Nie ma żadnych nadmiernych kosztów dodatkowych dla zarządcy stajni, ponieważ płyty z granulatu gumowego WARCO są bezobsługowe. Żywotność prawidłowo zainstalowanej i użytkowanej podłogi WARCO wynosi do dziesięciu lub więcej lat. Ponadto w WARCO kupujecie Państwo bezpośrednio u producenta i korzystacie w ten sposób z niższych cen w sklepie.

Alpaki, lamy, kozy

Maty z granulatu gumowego WARCO są nie tylko idealne dla koni lub kucyków - są one również optymalnym podłożem stajennym dla alpak, lam, kóz, owiec i innych zwierząt kopytnych!

Wszystkie produkty WARCO dla koni:

Najczęściej zadawane pytania

Które maty do stajni są najlepsze?                                           

Sytuacja na miejscu jest zawsze decydująca przy wyborze odpowiedniej maty do stajni. W większości przypadków obowiązują jednak następujące zasady:

 • Należy wybrać płyty o wymiarach 50 × 50 cm lub 100 × 100 cm o grubości co najmniej 40 mm.
 • Maty powinny być wykonane z granulatu gumowego i wodoprzepuszczalne. Płyty wodoodporne są alternatywą tylko w wyjątkowych przypadkach, jako proste zabezpieczenie podłogi.
 • Wykładziny z rolki i maty o grubości mniejszej niż 3 cm są zazwyczaj złym wyborem.
Czy można zrezygnować ze ściółki, stosując maty stajenne w boksie dla koni?

Instalacja mat stajennych w boksie dla koni nie oznacza, że można zrezygnować ze ściółki. Dotyczy to zarówno mat przepuszczających, jak i nieprzepuszczających wody. W każdym przypadku koń musi mieć miejsce, w którym może oddać mocz bez ochlapywania sobie nóg. Ponadto mocz musi być całkowicie wchłaniany, a nie wiązany. Dlatego ściółka jest niezbędna!

Jeśli płyty stajenne nie przepuszczają wody, boks dla konia musi być całkowicie wyścielony ściółką. W przypadku mat stajennych przepuszczających wodę, wystarczy zwykle kącik toaletowy w boksie.

Czy warto stosować maty stajenne w boksie dla koni?

Przy odpowiednim doborze i użytkowaniu, stosowanie mat do stajni zawsze się opłaca. Z jednej strony oszczędza się pieniądze i pracę przy ścieleniu i wyrzucaniu obornika, a z drugiej strony poprawia się klimat w stajni. Ważne jest jednak, aby maty nie nasiąkały moczem koni.