Shop
Komfortowe nawierzchnie podłogowe - Ochrona przed upadkiem
Amortyzujące i  bezobsługowe

Płyty i maty chroniące w razie upadku z wysokości

Cztery uśmiechnięte dziewczynki stoją przed betonową ścianką wspinaczkową na placu zabaw z płytami amortyzującymi WARCO chroniącymi w razie upadku z wysokości.

WARCO produkuje maty i płyty amortyzujące w różnych wersjach. Są one certyfikowane zgodnie z normą EN 1177 i zapewniają wieloletnią ochronę w razie upadku z wysokości w miejscach publicznych i prywatnych. Wszystko, co musisz wiedzieć o zabezpieczeniu w razie upadku od WARCO, znajdziesz tutaj.

 1. Wszystkie zalety w skrócie
 2. Wysokość upadku i powierzchnia uderzenia
 3. Ochrona w razie upadku na publicznych placach zabaw
 4. Ochrona z materiałów sypkich
 5. Możliwość stosowania przez cały rok i bez ograniczeń
 6. Prawidłowy montaż przy niewielkim wysiłku
 7. Trzy systemy montażowe
 8. Wartość dodana dla właściciela i wygoda użytkownika
 9. Praktyczne przykłady zastosowań

Najwyższe oceny *****

„Doskonały produkt - Zamontowaliśmy płyty amortyzujące pod ścianką wspinaczkową w ogrodzie naszego przedszkola. Doskonale spełniają swoją rolę...”.

Przedszkole Infantarius Kindergärten gGmbH

„Bardzo dobre - To bardzo dobry produkt, łatwy w montażu. Fachowe doradztwo, prosty proces zamówienia i dostawa na czas. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny.”

Secret Gardens SPRL

„Dobry produkt, łatwy do ułożenia - płyty są proste w obróbce (cięcie na wymiar). Położyliśmy je w środku. Zapach gumy jest ledwo wyczuwalny.”

 Żłobek CJD Extertal Hans-Lenze Stiftung

Wszystkie zalety ochrony przed urazami WARCO w skrócie

Plac zabaw, wykonany z szarych amortyzujących uderzenia i upadki płyt WARCO, oferuje dzieciom atrakcyjną i bezpieczną zabawę.

Jako renomowany producent, WARCO posiada bogate doświadczenie w dziedzinie mat przeciwuderzeniowych. Kompetentny doradca WARCO chętnie pomoże we wszystkich fazach planowania i realizacji powierzchni o właściwościach amortyzujących.

 • Ponad 20 letnie doświadczenie.
 • Zabezpieczenie w razie upadku z każdej wysokości.
 • Alternatywa dla bezspoinowych zabezpieczeń upadków.
 • Klasa palności Efl lub Cfl-s1.
 • Wysokiej jakości nawierzchnie amortyzujące przy niskich kosztach zakupu.
 • Praktyczne - łatwe do zainstalowania.
 • Opłacalne - długa żywotność, łatwa pielęgnacja, niewymagające konserwacji.

Zabezpieczenie upadku do 300 cm krytycznej wysokości upadku:

Wysokość upadku i powierzchnia uderzenia

Schemat przedstawia zależność pomiędzy wysokością upadku a powierzchnią uderzenia przy różnych krytycznych wysokościach upadku ze sprzętu do zabawy.

Przy planowaniu powierzchni zabezpieczającej w razie upadku decydujące znaczenie mają wysokość upadku i przestrzeń upadku. Wartości te są zazwyczaj podawane przez producenta sprzętu do zabawy lub ścianki wspinaczkowej.

Wysokość upadku to największa prostopadła odległość między wyraźnie przewidzianym podparciem ciała a powierzchnią poniżej, np.

 • podczas stania na platformie, odległość między stopami a podłożem.
 • podczas zwisania na podwieszeniu - odległość między powierzchnią chwytną a podłożem.
 • podczas huśtania - odległość od środka siedziska prostopadle do podłoża przy kącie huśtania 60°.

Strefa upadku to dowolny obszar wokół sprzętu do zabawy, który musi zapewniać ochronę w razie upadku jako potencjalna powierzchnia uderzenia. Strefa upadku, tj. długość powierzchni upadku, musi wynosić co najmniej 150 cm i jest obliczana na podstawie 150 cm wysokości swobodnego upadku zgodnie ze wzorem: długość powierzchni upadku = (2/3 wysokości swobodnego upadku) + 0,5.

Ochrona w razie upadku na publicznych placach zabaw

Wokół wieży wspinaczkowej ze zjeżdżalnią została utworzona strefa ochronna przed upadkiem zgodnie z obowiązującymi normami przy użyciu czerwonych płyt amortyzujących WARCO.

Norma EN 1176 określa wymogi bezpieczeństwa dla publicznych placów zabaw, niezależnie od tego, czy są one zarządzane przez samorządy czy organizacje prywatne. Zawiera ona również przepisy dotyczące nawierzchni amortyzujących, tj. zabezpieczeń w razie upadku.

W praktyce oznacza to, że pod sprzętem do zabawy należy zainstalować nawierzchnię amortyzującą upadki. Wióry drewniane, ściółka z kory lub żwir są odpowiednimi materiałami zabezpieczającymi w razie upadku. Jednak tylko bezobsługowe i ekonomiczne maty amortyzujące wykonane z granulatu gumowego zapewniają odpowiednią ochronę w razie upadku przez wiele lat.

Zalety mat amortyzujących są oczywiste: z jednej strony poręczne płyty można układać na odpowiedniej warstwie bazowej (WARCO zaleca tutaj plastikowe kratki stabilizujące grunt) bez przeprowadzania skomplikowanych prac ziemnych.

Z drugiej strony, maty amortyzujące są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają konserwacji i mają długą żywotność. A jeśli płyta zostanie uszkodzona, można ją łatwo wymienić, tak więc plac zabaw może być używany o każdej porze roku i przy każdej pogodzie.

Wyszukiwarka produktów - znajdź szybko odpowiednią nawierzchnię amortyzującą :

Bezpieczne nawierzchnie z materiału sypkiego - na dłuższą metę niezalecane!

Trawiaste podłoże nie jest odpowiednie jako zabezpieczenie przed upadkiem na publicznym placu zabaw. Trawa pod huśtawką jest uszkodzona i tworzy się błoto.

Tylko na pierwszy rzut oka sypkie materiały, tj. wióry drewniane, ściółka z kory, żwir lub piasek, wydają się być tańszym zabezpieczeniem w razie upadku z wysokości. Jeśli jednak spojrzeć nie tylko na cenę materiału, kalkulacja wygląda zupełnie inaczej:

 • Materiały te są często używane przez zwierzęta jako toaleta.
 • Odchody, resztki jedzenia, potłuczone szkło i inne odpady mieszają się z materiałem zabezpieczającym.
 • Ściółka z kory lub wióry drewniane gniją.
 • Małe dzieci często wkładają ściółkę z kory lub wióry drewniane do ust.
 • Odłamki szkła i drewna stwarzają wysokie ryzyko obrażeń.
 • Żwir zabezpieczający przed upadkiem lub wióry drewniane są używane jako materiał do rzucania.
 • Sypkie nawierzchnie są przenoszone albo przerzucane na grunt i muszą być uzupełniane.
 • Sypkie nawierzchnie tworzą pył, gdy są suche albo błoto, gdy są mokre.

Pewność bezpieczeństwa

Wybierając odpowiednią nawierzchnię amortyzującą WARCO do swojego projektu placu zabaw, trwale chronisz bawiące się dzieci przed urazami spowodowanymi upadkiem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W dłuższej perspektywie chronisz siebie przed roszczeniami odszkodowawczymi związanymi z wypadkami.

Maty amortyzujące z granulatu gumowego - mogą być używane z powodzeniem przez cały rok

Plac zabaw wyposażony w bezpiecznie płyty amortyzujące upadki od WARCO jest łatwy do utrzymania w czystości oraz można z niego korzystać przy każdej pogodzie.

Na zewnątrz, obszar zabezpieczony płytami amortyzującymi może być używany przez cały rok i przy każdej pogodzie. Przepuszczające wodę maty z granulatu gumowego umożliwiają szybkie odprowadzanie opadów atmosferycznych bez tworzenia się kałuż. Powierzchnia płyt bardo szybko schnie. Pozostaje antypoślizgowa zarówno w warunkach suchych. Jak i mokrych.

W niskich temperaturach powierzchnia chroniąca w razie upadków wykonana z granulatu gumowego znacznie izoluje przed zimnem podłoża. Wibracje i hałas przenoszony przez konstrukcję są tłumione. Zwiększa to komfort użytkowników i mieszkańców obszar, w którym taka nawierzchnia jest zainstalowana.

Maty amortyzujące WARCO są nieszkodliwe dla zdrowia; zastosowany EPDM spełnia nawet wymagania stawiane zabawkom dla niemowląt. Maty są produkowane w klasach palności Efl lub Cfl-s1.

Płyty amortyzujące WARCO - prawidłowy montaż przy niewielkim wysiłku

Antypoślizgowe maty amortyzujące WARCO z granulatu gumowego są łatwe do samodzielnego układania. Rodzice dzieci szkolnych postanowili sami ułożyć je na placu zabaw.

Bezpieczne nawierzchnie WARCO są łatwe do ułożenia. Wymagane jest jedynie stabilne i równe podłoże. Jeśli dostępne jest już podłoże związane lub z kratek, płytki można zazwyczaj układać bez dalszych prac przygotowawczych.

W przypadku gruntu rodzimego lub nawiezionej ziemi ("zielona łąka "), WARCO zaleca instalację warstwy bazowej z plastikowych kratek stabilizujących grunt o strukturze plastra miodu.

Podłoże z piasku, wiórów lub żwiru nie nadaje się do montażu elastycznych płyt wykonanych z granulatu gumowego, ponieważ prędzej czy później spowoduje to tak zwane "łódkowanie" płyt amortyzujących (tworzenie się wgnieceń w podłożu).

Natomiast plastikowe kratki ułożone na cienkiej warstwie tłucznia i wypełnione również tłuczniem tworzą idealną, stabilną warstwę nośną, która jest otwarta na infiltrację. Ma ona nośność ok. 400 t/m2 i może być wykonana przy niewielkim wysiłku i bez większych prac ziemnych.

Trzy systemy montażowe - zawsze łatwy montaż

Systemy montażowe są zintegrowane z bokami płyt WARCO. Podczas instalacji, tworzą one po prostu mechaniczne połączenie pomiędzy poszczególnymi płytami. Rezultatem jest spójna nawierzchnia z płyt. Najpewniejsze połączenie uzyskuje się za pomocą łączenia typu puzzle lub jaskółczy ogon (system montażowy w postaci zamka formowanego).

Prawidłowo zainstalowane płyty amortyzujące WARCO są odporne na akty wandalizmu. Jednak można je również układać w taki sposób, aby można je było w dowolnym momencie zdemontować bez ich uszkodzenia i ponownie zainstalować w innym miejscu. To sprawia, że płyty amortyzujące WARCO są korzystniejsze niż bezspoinowe wylewki amortyzujące.

Układanie płyt amortyzujących WARCO z kołkami montażowymi z półprzesunięciem na podbudowie z kratek stabilizujących grunt.

Plastikowe kołki montażowe łączą płyty z sąsiednich rzędów, które są ułożone z półprzesunięciem względem siebie. Połączenie to jednak nie zapobiega rozsuwaniu się płyt. 

Układanie mat amortyzujących – puzzle WARCO z zamkiem formowanym na podbudowie z plastikowych kratek stabilizujących grunt.

Symetrycznie rozmieszczone ze wszystkich stron zęby systemu montażowego w postaci zamka formowanego tworzą stabilne połączenie między płytami poprzez proste dociśnięcie ich do siebie. Automatycznie tworzy to stabilną i trwale połączoną nawierzchnię. 

Ten typ płyt jest również znany jako puzzle.

Układanie mat amortyzujących – puzzle WARCO z zamkiem ukrytym na podbudowie z plastikowych kratek stabilizujących grunt.

Podczas układania, zęby systemu montażowego w postaci zamka ukrytego znajdujące się w połowie grubości płyty, umieszczone na dwóch jej sąsiednich bokach, pasują do precyzyjnie uformowanych dwóch krawędzi kolejnej płyty. Zamek ukryty zapewnia dopasowane i trwale stabilne połączenie. Na powierzchni powstaje prosty, kwadratowy wzór spoiny.

Maty amortyzujące WARCO - wartość dodana dla właściciela i użytkownika

Przestrzeń przed ścianką wspinaczkową jest pokryta płytami amortyzującymi WARCO z granulatu gumowego, które gwarantują bezpieczną zabawę oraz ochronę w przypadku upadku.

Dla użytkowników powierzchni chroniącej w razie upadku z wysokości, zakup płyt amortyzujących WARCO jest opłacalny pod wieloma względami.

Dzięki fachowemu doradztwu, przed zakupem otrzymujesz kompetentną i obiektywną pomoc w planowaniu powierzchni zabezpieczającej w razie upadku z wysokości oraz w wyborze najbardziej odpowiednich mat amortyzujących.

Na etapie planowania inwestycji można skorzystać z atrakcyjnych cen producenta i rabatów zależnych od wartości zamówienia. Z przyjemnością odkyjesz, że montaż mat amortyzujących może być przeprowadzony szybko i niedrogo własnymi siłami lub przy pomocy odpowiedniego usługodawcy.

Podczas eksploatacji maty WARCO stanowią niewielkie obciążenie dla budżetu, z uwagi na fakt, że są trwałe, solidne i łatwe w utrzymaniu. Ponadto zapewniają certyfikowaną ochronę w razie upadku.

Zabezpieczenie w razie upadku od WARCO - praktyczne przykłady

Bezpieczne maty amortyzujące WARCO - wszystkie zalety w skrócie:

 • Ochrona w razie upadku z wysokości zgodnie z normą EN 1177:2018.
 • Do stosowania wewnątrz i na zewnątrz - z klasą palności Efl lub Cfl-s1.
 • Wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i mróz.
 • Wodoprzepuszczalne i szybkoschnące.
 • Nie gniją i nie odwarstwiają się.
 • Antypoślizgowe w suchych i mokrych warunkach.
 • Komfortowe i izolujące od ciepła, zimna i hałasu.
 • Łatwe w utrzymaniu dzięki efektowi samoczyszczenia.

Płyty amortyzujące z kołkami montażowymi - krytyczna wysokość upadku od 100 do 300 cm:

Płyta amortyzująca (HIC 140 cm) Płyta amortyzująca (HIC 140 cm)

Płyta amortyzująca (HIC 140 cm) FS

Słomkowo-beżowy

od 86,00 zł / szt. od 344,00 zł / m²

Pokaż produkt

Maty amortyzujące z zamknięciem na zamek - krytyczna wysokość upadku do 120 cm:

Elastyczne kostki i maty amortyzujące we wzór kostki:

Krawężniki i palisady do obramowania placów zabaw:

Krawężniki klinowe i nakładki do krawężników betonowych:

Akcesoria instalacyjne i montażowe: