Shop
Komfortowe nawierzchnie podłogowe - Plac zabaw
Amortyzujące i  bezobsługowe

Nawierzchnie amortyzujące na place zabaw

Uśmiechnięte dzieci siedzą na konstrukcji wspinaczkowej na placu zabaw z czerwonymi i zielonymi płytami amortyzującymi WARCO, które zapewniają ochronę przed poważnymi urazami w przypadku upadku w wysokości.

Plac zabaw to obszar, z którego regularnie korzystają dzieci i młodzież. Niekoniecznie musi być wyposażony w sprzęt do zabawy, taki jak huśtawki czy wieże wspinaczkowe. Piaskownica, stół do tenisa stołowego lub dmuchańce są stanowią również elementy typowego wyposażenia placu zabaw.

Czy na placach zabaw potrzebna jest specjalna nawierzchnia?

Ustawodawca wymaga jedynie podłoża o właściwościach zabezpieczających przed upadkiem powyżej pewnej wysokości upadku. Oznacza to, że w przypadku placu zabaw, na którym nie zainstalowano żadnych urządzeń do zabawy lub zainstalowano tylko takie o niskiej wysokości upadku, podłoże trawiaste jest całkowicie wystarczające. Kolejną kwestią jest to, jak długo trawa może wytrzymać obciążenie jako nawierzchnia placu zabaw.

Od wysokości upadku 100 cm należy zapewnić podłoże o właściwościach amortyzujących upadki. Istnieją tutaj różne opcje: piasek, żwir, ściółka z kory, wióry drewniane lub płyty chroniące w razie upadku wykonane z granulatu gumowego.

Każda nawierzchnia na plac zabaw ma swoje zalety i wady

Utrzymanie
Zabezpieczenie chroniące podczas upadku z wysokości wykonane z piasku, żwiru, ściółki z kory lub wiórów drewnianych wymaga stałej kontroli i konserwacji.

Do takich zabezpieczeń dostają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, potłuczone szkło i kapsle od butelek. Zwierzęta wykorzystują plac zabaw jako toaletę. Dlatego też taki rodzaj bezpiecznej nawierzchni musi być często czyszczony lub wymieniany.
Straty
Luźne materiały wypełniające są rozrzucane, przenoszone lub zdmuchiwane przez wiatr, a ściółka z kory i wióry drewniane gniją.

Dodatkowo bawiące się dzieci często lubią używać żwiru lub wiórów drewnianych jako pocisków.

Dlatego też tego typu zabezpieczenia muszą być zawsze uzupełniane.
Zastosowanie
Płyty amortyzujące zapewniają ochronę niezależnie od pory roku i pogody.

Jeśli nawierzchnia ochronna składa się z materiałów sypkich, jej zastosowanie jest ograniczone: w przypadku mrozu może zamarznąć. W suchych warunkach tworzy się pył, który może powodować alergie. W mokrych warunkach piasek, ściółka z kory lub wióry drzewne mogą się zbić i tworzyć kałuże oraz błoto
Inwestycja
W przypadku sypkich materiałów zabezpieczających początkowa inwestycja, tj. zakup materiałów i montaż, jest znacznie niższa niż w przypadku płyt amortyzujących.

Jednak początkowa przewaga kosztowa tego typu ochrony jest w krótkim czasie pochłaniana przez znaczne koszty kontroli, czyszczenia i uzupełniania materiałów sypkich.

Bestsellery WARCO na place zabaw: 

Optymalne rozwiązanie

„Płyty są szybkie i łatwe w układaniu. Idealnie nadają się na plac zabaw. Nawierzchnia ma właściwości termoizolacyjne i zapewnia dobrą ochronę w razie upadku. Nawet przejechanie po nich samochodem nie stanowi problemu.”

Hans-Dieter Engelmann, 27 kwietnia 2017 r.

Zielone nawierzchnie na place zabaw

Upadki jako najczęstsza przyczyna wypadków na placu zabaw dla dzieci

Plac zabaw w ogrodzie to marzenie wielu dzieci. Na powierzchni z czerwonych bezpiecznych płyt amortyzujących WARCO zainstalowano plastikowy domek do zabawy.

W Niemczech około 200 000 dzieci jest hospitalizowanych po wypadku w środowisku domowym. W samej Austrii, według Austriackiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KfV), około 6 900 dzieci doznaje tak poważnych obrażeń na placach zabaw, że wymagają one hospitalizacji. Upadki z drabinek i huśtawek są ich najczęstszą przyczyną (69%).

Kolejne 15% wypadków na placach zabaw to upadki spowodowane potknięciami i poślizgnięciami. Nawet bez konkretnej przyczyny, upadki małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić, są całkowicie normalne.

Nawierzchnia na plac zabaw, która pomaga zapobiegać wypadkom lub zmniejszać ich konsekwencje, ma zatem sens w każdym przypadku, nie tylko w odniesieniu do wyposażenia placu zabaw o krytycznej wysokości upadku przekraczającej 100 cm.

Jakie są zalety płyt amortyzujących upadki na placach zabaw?

Duży naturalny plac zabaw w Olsbergu, wykonany z szarych płyt WARCO, zapewnia dzieciom atrakcyjną i bezpieczną zabawę dzięki nawierzchni amortyzującej upadki.

Jako bezpieczna nawierzchnia na placu zabaw, płyty zabezpieczające przed upadkiem wykonane z granulatu gumowego oferują szereg zalet:

 • Rozsądna inwestycja początkowa bez dodatkowych kosztów utrzymania.
 • Certyfikowana ochrona w razie upadku zgodnie z normą EN1177.
 • Antypoślizgowa powierzchnia z przyjemnym odczuciem chodzenia po leśnej ściółce.
 • Plac zabaw może być używany bez ograniczeń o każdej porze roku i przy każdej pogodzie.
 • Tłumienie wibracji i hałasu przenoszonego przez konstrukcję; niskie natężenie hałasu dla sąsiadów.
 • Przepuszczalność wody - nie ma potrzeby uszczelniania podłoża.
 • Stosunkowo niska absorpcja ciepła w słońcu i dobra izolacja od zimnego podłoża.
 • Bogaty wybór formatów i kolorów.

Wysokość upadku i powierzchnia uderzenia

Aby móc zainstalować nawierzchnię w odpowiednim wariancie bezpieczeństwa i rozmiarze powierzchni, należy określić maksymalną wysokość upadku ze sprzętu do zabawy oraz powierzchnię uderzenia wokół niego. W przypadku nowych urządzeń do zabawy wartości te można znaleźć w instrukcji montażu producenta.

Bezpieczeństwo na placu zabaw nie kończy się na nawierzchni

Plac zabaw, którego fundamenty są niezwiązane, jest obecnie w budowie i został już oznaczony szarymi krawężnikami WARCO.

Oprócz nawierzchni na placu zabaw znajdują się inne obszary, w których elementy amortyzujące wykonane z granulatu gumowego pełnią użyteczną i ochronną funkcję:

 • Gumowe krawężniki lub palisady otaczające piaskownice, gry wodne lub podtrzymujące nasypy.
 • Elastyczne krawężniki wokół płyt amortyzujących, boisk do siatkówki plażowej lub ścieżek.
 • Elastyczne osłony muru do zabezpieczania betonowych lub kamiennych ścian lub bloczków do siedzenia.
 • Elastyczne nakładki do zabezpieczania krawężników betonowych.
 • Krawężniki klinowe zapewniające swobodne przejścia między różnymi powierzchniami.

Gumowe elementy zapewniające bezpieczeństwo na placu zabaw:

Układanie nawierzchni placu zabaw we własnym zakresie przy niewielkim wysiłku

Warstwa nośna z plastikowych kratek o strukturze plastra miodu stanowi optymalne podłoże placu zabaw dla nawierzchni amortyzujących WARCO, do samodzielnego ułożenia.

Profesjonalne ułożenie nawierzchni placu zabaw jest dziecinnie proste. Dlatego wielu klientów wykonuje tę pracę samodzielnie - i tym samym oszczędza pieniądze.

Płyty na plac zabaw można układać na każdym równym i trwale nośnym podłożu. Na betonie, płytkach, papach dachowych itp. nawierzchnia z płyt WARCO jest zwykle układana bezpośrednio.

Na naturalnym gruncie, plastikowe kratki stabilizujące grunt wypełnione tłuczniem sprawdzają się od wielu lat jako trwale i stabilne podłoże pod płytami na place zabaw.

W żadnym wypadku nie należy układać płyt bezpośrednio na piasku, żwirze lub tłuczniu. Wynika to z faktu, że małe kamienie lub ziarna piasku pod płytami migrują na boki w trakcie użytkowania powodując wgłębienia.

Dlaczego warto wybrać nawierzchnię WARCO na plac zabaw?

 • Certyfikowana ochrona przed upadkiem zgodnie z normą EN1177.
 • Do całorocznego użytku, niezależnie od warunków pogodowych.
 • Wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne i mróz.
 • Wodoprzepuszczalne i szybkoschnące.
 • Nie gnije, nie ulega zniszczeniu.
 • Antypoślizgowa w warunkach suchych i mokrych.
 • Przyjemna - izolacja ciepła, zimna i hałasu.
 • Łatwa w utrzymaniu dzięki efektowi samoczyszczenia.

Na tarasy do zabawy na związanym podłożu:

Płyty amortyzujące z kołkami montażowymi - krytyczna wysokość upadku od 90 do 300 cm:

Maty amortyzujące z zamknięciem typu puzzle - krytyczna wysokość upadku do 120 cm:

Elastyczne kostki i maty amortyzujące we wzór kostki:

Do projektowania i wytyczania placów zabaw, schodów, ścieżek i nasypów:

Do zapewnienia swobodnego dostępu i zabezpieczania elementów betonowych:

Akcesoria instalacyjne i montażowe:

Nawierzchnie na plac zabaw - najlepsze bezpośrednio od producenta

Tor wspinaczkowy z siatkami przymocowany do drzewa. Obok znajduje się kilka drewnianych słupów z workiem treningowym, drążkiem i huśtawką, zabezpieczone płytami WARCO.

WARCO od ponad 20 lat specjalizuje się w rozwoju i produkcji elementów wykonanych z granulatu gumowego wiązanego poliuretanem. Koncentruje się przede wszystkim na wysokiej jakości produktów i korzyściach dla użytkownika.

Obecnie gama produktów WARCO obejmuje ponad 5000 artykułów o różnych właściwościach. Aby móc polecić  dokładnie taki produkt, jaki jest odpowiedni dla indywidualnych wymagań każdego klienta, WARCO dysponuje wysoko wykwalifikowanym serwisem z doradcami-ekspertami, z którymi można skontaktować się osobiście w Galerii WARCO oraz zdalnie przez telefon, formularz kontaktowy lub e-mail.

Jest to bardzo korzystne dla klientów. Otrzymują oni bowiem najwyższą jakość, precyzyjnie dopasowany produkt, a dzięki sprzedaży bezpośredniej także korzystną cenę!