Maty do stajni, maty do boksów i maty na padok - porównanie i porady

Maty do stajni, maty do boksów i maty na padok stanowią idealną nawierzchnię do stajni, odpowiednią do hodowli różnych gatunków koni. Gumowe maty są łatwe w czyszczeniu, trwałe i wytrzymałe, a także pozwalają zaoszczędzić ściółkę i czas poświęcony na sprzątanie. Poniżej znajdziesz wszystko, co jest ważne w temacie mat do stajni!
- Maty do stajni i na padok - zalety w skrócie
- Maty na padok WARCO - solidne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne
- Maty do stajni WARCO - lepsze zdrowie i większy komfort
- Kostka gumowa - do obszarów narażonych na obciążenia dynamiczne
- Porównanie - przepuszczalne czy nieprzepuszczalne dla wody?
- Prawidłowy montaż wodoodpornych mat w stajni
- Toaleta - higiena w boksie i na padoku
- Maty do stajni przepuszczające wodę - łatwe do układania i czyszczenia!
- Maty dla koni WARCO - to się opłaca!
Maty do stajni i na padok - zalety w skrócie

Maty do stajni WARCO są wykonane z granulatu gumowego wiązanego poliuretanem, a ich elastyczność przypomina naturalne antypoślizgowe podłoże stepowe. Biorąc pod uwagę, że konie są z natury zwierzętami stepowymi oraz potrzebują solidnego i suchego podłoża, maty do stajni WARCO są idealnym rozwiązaniem dla tego gatunku.
Zapewniają odpowiednią izolację przed zimnem podłoża, są łatwe w pielęgnacji, nie wymagają konserwacji i są odporne na warunki atmosferyczne. Poza tym, montaż mat WARCO jest tak prosty, że prawie wszyscy klienci wykonują tę pracę samodzielnie.
Elastyczne maty do stajni WARCO są antypoślizgowe, w dużym stopniu odporne na podkowy z hacelami lub sztyftami widiowymi, nieszkodliwe dla zdrowia, pochłaniające dźwięk i amortyzujące wstrząsy. Są one łagodne dla stawów zwierząt, zapewniają dobry mikroklimat oraz niski poziom kurzu w stajni.
Ponadto, wytrzymałe i trwałe maty dla koni WARCO są szczególnie ekonomiczną nawierzchnią do stajni, dzięki ich zastosowaniu można zaoszczędzić na ściółce i oborniku aż do 70%!
Z doświadczenia dobre
„Zainstalowałem te maty w moich boksach dla koni kilka lat temu i jestem bardzo zadowolony. Mogę je tylko polecić...”
Bernhard Kössler, 3 stycznia 2020, Mata do stajni Pro SD 40 mm, zamówienie nr dn258997fs
Maty na padok WARCO - solidne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne

Każda powierzchnia, po której porusza się koń, musi wytrzymać silne obciążenia mechaniczne. Najważniejsze są dynamiczne i statyczne efekty oddziaływania podkutych kopyt. W przypadku mechanicznego usuwania obornika i w obiektach na zewnątrz dochodzi jeszcze obciążenie spowodowane przez poruszające się pojazdy mechaniczne i rolnicze, takie jak np. ładowarka.
Na terenach zewnętrznych (np. na padoku), nawierzchnia dla koni musi nadawać się do użytku bez ograniczeń przez cały rok. Aby to osiągnąć, musi być przede wszystkim wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne, mróz oraz gnicie.
Maty na padok i elastyczne kostki WARCO spełnią te wymagania przez wiele lat, pod warunkiem prawidłowego używania, ponieważ właśnie w tym celu zostały one zaprojektowane i wyprodukowane. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z płytami amortyzującymi, często pochodzącymi z recyklingu, które są czasami używane w stajni i na padoku. Dzieje się tak dlatego, że ich struktura i materiał są zoptymalizowane pod kątem pełnienia zupełnie innej funkcji (mianowicie absorpcji wstrząsów) i dlatego nie mogą dobrze funkcjonować w stajni dla koni.
Ogromne zalety
W przypadku zewnętrznego terenu wyłożonego matami na padok lub elastycznymi kostkami, nawet podczas długotrwałych opadów deszczu nie tworzy się błoto, a teren nadaje się do użytku. Co więcej, kopyta nigdy nie ulegają uszkodzeniom.
Maty do stajni WARCO - lepsze zdrowie i większy komfort

Maty do stajni WARCO stanowią komfortową nawierzchnię, doskonale nadającą się do stosowania w boksach dla koni, otwartej stajni, kojcu lub w wiacie na pastwisku. Z wysokością konstrukcji 40 mm i więcej, dobrze izolują od zimnego i wilgotnego podłoża - krótko mówiąc - są idealną podłogą dla koni. Zwierzęta korzystają z naturalnego komfortu stania i leżenia. W szczególności starsze konie, dzięki tej antypoślizgowej nawierzchni, mogą bezpiecznie i łatwo podnieść się z pozycji leżącej. Maty skutecznie zapobiegają poślizgnięciu się zarówno na suchym, jak i mokrym podłożu. W związku z tym ryzyko ugrzęźnięcia konia jest również zminimalizowane.
Lekko sprężysta płyta WARCO chroni stawy, ścięgna, kopyta i cały układ mięśniowo-szkieletowy konia. Maty do stajni WARCO pomagają zapobiegać typowym chorobom, takim jak podrażnienia dróg oddechowych, chroniczny kaszel lub alergie na kurz. Przyczyną tych chorób jest przede wszystkim standardowa ściółka. Maty WARCO poprawiają mikroklimat w stajni, dzięki znacznemu zmniejszeniu użycia ściółki zmniejszają koncentrację zarodników grzybów i kurzu w powietrzu.
Miękkie maty gumowe
Maty do stajni WARCO nie są zbyt miękkie ani zbyt grube, jak to niestety bywa w przypadku wielu mat stajennych lub legowisk dla koni wykonanych z piankowego tworzywa sztucznego, które w rzeczywistości mogą spowodować trwałe uszkodzenie ścięgien i więzadeł zwierząt. Dzieje się tak dlatego, że koń jest zwierzęciem stepowym, biegającym po twardym gruncie, a nie łosiem. Twarde kopyto konia ma małą powierzchnię nośną i wywiera duże obciążenie punktowe na podłoże.
W przypadku łosia, miękkie gumowe maty lub legowiska dla koni miałyby sens, ponieważ łoś naturalnie porusza się po miękkim, grząskim podłożu. Jest to zwierzę parzystokopytne i chodzi na rozstawionych pazurach o dużej powierzchni nośnej.
Kostka gumowa podwójne T - do obszarów narażonych na obciążenia dynamiczne

Bardzo popularna w stajniach dla koni jest kostka brukowa w kształcie podwójnego T, często nazywana Tetką. Kostka gumowa jest prasowana pod wysokim ciśnieniem ze specjalnej mieszanki granulatu gumowego i włókien gumowych. Dzięki temu kostki gumowe są szczególnie wytrzymałe i odporne, ale nadal przepuszczają wodę.
To sprawia, że gumowa nawierzchnia WARCO jest idealna do stosowania w karuzelach dla koni, w stajennych alejkach, miejscach do pielęgnacji i mycia zwierząt oraz na wszystkich ścieżkach i chodnikach w obiekcie jeździeckim, po których jeździ się konno lub prowadzi zwierzęta.
Kostka gumowa WARCO ma takie same wymiary i taki sam kształt H jak kostka brukowa BEHATON podwójne T. Dzięki temu oba materiały mogą być bezproblemowo stosowane na jednej powierzchni. Podobnie jak w przypadku kostki BEHATON, podczas układania między poszczególnymi elementami tworzy się niezwykle stabilne połączenie. Dzieje się tak dlatego, że każdy element ma kontakt powierzchniowy z sześcioma otaczającymi go kostkami. W ten sposób powstaje stabilne połączenie mechaniczne, które uniemożliwia przesuwanie się lub przechylanie kostek brukowych i jest w stanie wytrzymać duże obciążenia dynamiczne na powierzchni.
Porównanie - przepuszczalne czy nieprzepuszczalne dla wody?
Zdania na temat tego, czy w stajni, a zwłaszcza w boksie, lepszym wyborem są maty wodoprzepuszczalne, czy też te nieprzepuszczające wody, są podzielone. Pytanie to jest jednak źle postawione, ponieważ właściwość przepuszczalności wody jest jedynie konsekwencją decyzji podjętej na wcześniejszym etapie. Bardziej właściwym sformułowaniem byłoby: maty do stajni - cienkie i twarde czy grube i amortyzujące?
Różnice pomiędzy płytami wodoprzepuszczalnymi (grubymi i amortyzującymi) i nieprzepuszczającymi wody (cienkimi i twardymi) są wielorakie i wynikają z:
- granulacji (wielkości ziaren) stosowanego materiału,
- ciśnienia, z jakim płyty są prasowane podczas produkcji, oraz
- struktury spodniej strony płyty (gładka czy tłoczona).
Wszystkie maty do stajni mają jedną wspólną cechę: żadna nawierzchnia stajenna wykonana z gumowych mat nie jest odpowiednia dla koni, które będą na niej bezpośrednio oddawać mocz. Nie jest to ani przyjemne dla koni, ani higieniczne, ani korzystne dla żywotności mat stajennych.
Z zasady, w stajni powinno się unikać moczu w formie płynnej pod każdym pozorem! Dzieje się tak dlatego, że w wyniku rozkładu niezwiązanego moczu powstaje amoniak, a niebezpieczeństwo jakie za sobą niesie amoniak w stajni jest oczywiste dla każdego właściciela konia. Z tego powodu stajnia dla koni od wieków jest wyścielana materiałem o wysokiej chłonności (tj. słomą). Podściółka wiąże i neutralizuje płynny mocz.
Tak samo powinno być w przypadku stosowania gumowych mat w stajni dla koni: mocz nie może pozostawać w postaci płynnej; powinien być natychmiast związany. Należy zatem uniemożliwić przesiąkanie moczu przez gumową podłogę lub przez fugi między płytami.
Konie niechętnie sikają na twardej podłodze, ponieważ mocz rozpryskuje się. Wie o tym każdy powożący: kiedy konie wyjeżdżają na drogi utwardzone lub asfaltowe, wstrzymują mocz do czasu, aż chęć oddania moczu stanie się zbyt silna, albo do czasu, gdy znajdą się na łące lub naturalnym podłożu, dopiero wtedy opróżniają pęcherz moczowy.
W przypadku hodowli koni to, co zostało powiedziane do tej pory, oznacza, że miękkie, chłonne podłoże, albo w stajni, albo przed stajnią, musi być dostępne dla konia przez cały czas, niezależnie od pory dnia i roku, w celu oddawania moczu. Oznacza to również, że miejsca w budynku stajni, w których koń nie powinien oddawać moczu, są zaprojektowane z dość twardą podłogą.
- W związku z tym stajnia z cienkimi i twardymi (nieprzepuszczającymi wody) matami musi być zawsze i w całości wyłożona ściółką.
- Stajnia, która ma nieograniczony dostęp do padoku (z naturalnym podłożem) lub wybiegu i jest pokryta grubymi i amortyzującymi (przepuszczającymi wodę) matami, nie wymaga ściółki.
- W stajni, która jest zawsze lub tymczasowo zamknięta, na przykład w konwencjonalnym boksie dla koni, w którym ułożone są grube i amortyzujące (przepuszczające wodę) maty, nie ma ściółki, ale część powierzchni jest przeznaczona na kącik toaletowy (ze ściółką).
Jaka jest różnica między cienkimi i twardymi matami, a grubymi i amortyzującymi?
Kryterium | cienkie & twarde | grube & amortyzujące |
---|---|---|
Tęgość (grubość) | 10 - 20 mm | 30 - 55 mm |
Granulat gumowy | drobnoziarnisty | gruboziarnisty |
Gęstość fizyczna | > 1.050 kg/m3 | < 1.000 kg/m3 |
Powierzchnia | z zamkniętymi porami, z wytłoczeniem antypoślizgowym | o otwartych porach, antypoślizgowa |
Warstwa spodnia | płaska lub lekko ustrukturyzowana | mocno ustrukturyzowana |
Wodoprzepuszczalność | mata nieprzepuszczalna, spoiny przepuszczalne | mata przepuszczalna na całej powierzchni |
Dyfuzja | niemożliwa | otwarta na dyfuzję |
Izolacja termiczna | niewielka, około 0,16 W/(m·K) | odczuwalna, około 0,1 W/(m·K) |
Izolacja akustyczna | niewielka | dobra do bardzo dobrej |
Absorpcja wstrząsów | niewielka | słaba do dobrej |
Odporność na mocz | umiarkowana | zależy od materiału, od niskiej do umiarkowanej |
Instalacja | klejenie do powierzchni podłoża związanego | instalacja pływająca na podłożu związanym lub na kratkach stabilizujących |
Spoiny | konieczne klejenie (uszczelnienie) | bez klejenia |
Ściółka | boks musi być całkowicie pokryty ściółką, mała oszczędność | boks musi być całkowicie lub częściowo (w przypadku kącików na toaletę) pokryty ściółką, oszczędność od małej do wysokiej |
Podstawowe funkcje | ochrona podłoża, komfort, izolacja akustyczna | wyrzucanie obornika (tylko z kącika na toaletę), komfort, izolacja termiczna, izolacja akustyczna |
Prawidłowy montaż wodoodpornych mat w stajni

Cienkie i twarde (nieprzepuszczające wody) maty do stajni są przede wszystkim przeznaczone do ochrony podłogi. Chronią one podłogę w stajni, zwykle wykonaną z betonu, przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed kontaktem z końskim moczem. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy gumowa podłoga została w pełni uszczelniona. W tym celu należy skleić i uszczelnić szczeliny między matami, np. za pomocą kleju poliuretanowego OP83.
Cienkie i twarde (wodoszczelne) maty powinny być również przyklejone do podłoża na całej swojej powierzchni. Szczególnie dobrze sprawdza się w tym przypadku WARCO ALLESDICHT, trwale elastyczna gumowa powłoka do malowania lub szpachlowania.
Podczas jednej czynności istniejąca podłoga zostaje trwale uszczelniona i dodatkowo zabezpieczona. ALLESDICHT nakłada się w 2 do 3 warstwach - maty do stajni układa się na jeszcze wilgotnej ostatniej warstwie. Fuga jest wypełniana również podczas dociskania mat, nie ma potrzeby dodatkowego spoinowania.
Większa grubość & amortyzacja
Z reguły zalecane są grube i amortyzujące (przepuszczające wodę) maty do stajni. Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj płyt znacznie lepiej izoluje od zimna podłoża, a ich elastyczność odpowiada fizjologicznym wymaganiom koni.
Toaleta - higiena w boksie i na padoku

W szwajcarskim Beckenried, na asfaltowym, nie całkiem płaskim terenie, zbudowano mały padok. Przepuszczające wodę, o grubości 43 mm, maty do boksów dla koni zapewniają kucykom przyczepną i elastyczną podłogę.
Aby konie mogły swobodnie oddawać mocz i nie spływał on na drogę, lecz był natychmiast wiązany, w rogu padoku, od strony drogi, znajduje się obszerna toaleta.
Przed zainstalowaniem mat do boksów dla koni WARCO, podwórze było używane tylko jako wybieg lub padok, co widać po śladach podków na asfalcie.
W tylnym lewym rogu widać już miejsce, które zostało wyznaczone jako kącik na toaletę wyłożony ściółką.
Jeśli koń stoi przez wiele godzin w stajni lub w boksie, który jest wyłożony wodoprzepuszczalnymi, tzn. grubymi i amortyzującymi matami do stajni, to w każdym przypadku powinno być wyznaczone miejsce na toaletę z wystarczającą ilością ściółki.
Obszar toalety ma szerokość około jednego metra. Jest to pas lub prostokąt po jednej stronie stajni, wyraźnie oddzielony belką od reszty pomieszczenia. Drewniana belka na podłodze utrudnia rozprzestrzenianie się nieczystości na pozostałą część pomieszczenia. W rogu stajni znajduje się ściółka, która wiąże mocz.
Zalety: potrzebna jest niewielka ilość ściółki, a usuwanie obornika ogranicza się tylko do małej powierzchni. W ten sposób koszty związane ze ściółką i pracą w stajni zostają zredukowane o około 70%. W dodatku konie korzystają z właściwości izolującej podłogi stajni, która pozostaje przyjemnie czysta i sucha.
Nie zaleca się trzymania koni w zamkniętych boksach tylko na matach do stajni. Dzieje się tak dlatego, że mocz rozpryskuje się na podłodze, co konie uważają za nieprzyjemnie i im to faktycznie przeszkadza. W wyniku tego zwierzęta wstrzymują oddawanie moczu, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Ponadto, zbieranie się moczu lub jego zaschniętych resztek na, w i pod płytami jest po prostu niehigieniczne. Dlatego też konie zasadniczo nie powinny oddawać moczu na maty stajenne - zarówno przepuszczające wodę, jak i te nieprzepuszczalne.
Oddawania moczu na ściółce
„O dziwo, konie naprawdę nie oddają moczu na maty, ale zawsze szukają w tym celu kącika ze ściółką. Tylko odchody na nie trafiają, ale mogą być zbierane i usuwane w znacznie mniejszej ilości. Oszczędność na ściółce i oborniku. Oczywiście sprzątanie jest również znacznie szybsze.”
Ulrich Verlande, 21 grudnia 2019, Mata do stajni Pro SD 40 mm, zamówienie nr dn256946fs
Maty do stajni przepuszczające wodę - łatwe do układania i czyszczenia!

Stabilne maty do boksów dla koni i maty do stajni WARCO mają prosto ukształtowane boki. Dzięki temu można je łatwo podnieść w przypadku regularnego czyszczenia podłogi w stajni. Maty WARCO należy po prostu ułożyć na odpowiedniej warstwie nośnej, najlepiej z półprzesunięciem lub przesunięciem, tzn. z fugą T. Aby zapobiec rozsuwaniu się mat, ich powierzchnia powinna być obramowana; często wystarczy do tego ścianka oddzielająca lub drewniana belka.
Związana warstwa nośna powinna mieć około 2% nachylenie w kierunku odpływu. Niezwiązaną warstwę nośną, otwartą na infiltrację, można szybko i łatwo ułożyć z plastikowych kratek stabilizujących grunt na nawierzchni z gleby. Do cięcia mat na wymiar należy używać mocnej piły tarczowej z grubo ząbkowanym brzeszczotem lub piły łańcuchowej.
Czyszczenie nawierzchni stajennych WARCO - zarówno ręcznie jak i maszynowo - jest łatwe: na sucho miotłą lub zamiatarką albo na mokro wężem wodnym lub myjką wysokociśnieniową. Myjka wysokociśnieniowa zapewnia najlepszą czystość.
Bez żadnych komplikacji
„Łatwe do zainstalowania, łatwe do czyszczenia. Dostawa była szybka i bezproblemowa.”
Ulrich Haupt, 27 grudnia 2019, Mata do stajni Luksus 55 mm, zamówienie nr dn257791fs
Maty dla koni WARCO - to się opłaca!

Maty do boksów dla koni, płyty do stajni, elastyczne kostki, maty na padok i maty do stajni WARCO sprawdzają się od dziesięcioleci w stajniach na całym świecie. Ponieważ oprócz odpowiedniego dla danego gatunku koni i innych zwierząt kopytnych komfortu, jak również zalet funkcjonalnych, nawierzchnia do stajni WARCO jest wysoce opłacalną wykładziną podłogową. Nie bez powodu wielu weterynarzy, instytutów badawczych i rolniczych organów doradczych zaleca trzymanie koni na matach z granulatu gumowego.
Koszty zakupu podłogi do stajni WARCO szybko się zwracają, ponieważ całkowite koszty eksploatacyjne związane ze ściółką, obornikiem, jego usuwaniem i lekarzem weterynarii są często zredukowane o ponad połowę.
Nie ma żadnych nadmiernych kosztów dodatkowych dla zarządcy stajni, ponieważ płyty z granulatu gumowego WARCO są bezobsługowe. Żywotność prawidłowo zainstalowanej i użytkowanej podłogi WARCO wynosi do dziesięciu lub więcej lat. Ponadto w WARCO kupujecie Państwo bezpośrednio u producenta i korzystacie w ten sposób z niższych cen w sklepie.
Alpaki, lamy, kozy
Maty z granulatu gumowego WARCO są nie tylko idealne dla koni lub kucyków - są one również optymalnym podłożem stajennym dla alpak, lam, kóz, owiec i innych zwierząt kopytnych!
Nawierzchnia do stajni WARCO - Państwa korzyści
- trzymanie koni dostosowane do gatunku - sucha podłoga
- izolacja od zimna, pochłanianie dźwięków
- antypoślizgowość - mniejsze ugrzęźnięcie
- poprawa mikroklimatu w stajni - mniej chorób
- szybsze sprzątanie - mniej obornika
- sprawdzona jakość - solidna i trwała
- wiele rodzajów - dla każdego obszaru w stajni
- opłacalna inwestycja - bezpośrednio od producenta
Wodoprzepuszczalne maty do stajni produkowane są pod średnim naciskiem. Oznacza to, że pomiędzy granulkami gumy w macie zawsze znajdują się mikroskopijne szczeliny, które tworzą sieć mikrokanalików. Dlatego też przepuszczające wodę maty do stajni oferują dobrą izolację przed zimnem od podłoża oraz elastyczność, która jest przyjazna dla stawów i odpowiada anatomii konia stepowego. Pomocne jest również to, że spodnia strona przepuszczającej wodę maty posiada wytłoczoną strukturę, co za tym idzie mata nie leży płasko na ziemi, lecz stoi na kilku krótkich filarach.
Nieprzepuszczające wody maty spełniają przede wszystkim funkcję maty ochronnej na podłogę stajni. W produkcji tych mat granulat gumowy jest prasowany pod wysokim ciśnieniem do postaci jednorodnych arkuszy o grubości od 10 do 30 mm. Wodoodporne maty są więc tylko lekko elastyczne i w niewielkim stopniu izolują od zimna podłogi. Podłoga w stajni musi być wyścielona tradycyjną ściółką. Należy dokładnie i trwale uszczelnić połączenia między matami i połączeniem ze ścianą, aby zapobiec przedostawaniu się moczu i wody pod ich powierzchnię.
Dzięki wodoprzepuszczalnym matom do stajni, komfort stania i leżenia konia jest zapewniony. Koń może więc przebywać bezpośrednio na grubych matach stajennych wykonanych z granulatu gumowego. Jednakże w każdym przypadku należy zapobiegać temu, by koń regularnie oddawał mocz na maty i by leżały one w moczu. Wynika to z faktu, że koński mocz oddziałuje na maty stajenne i tworzy amoniak. Ponieważ konie oddają mocz na maty tylko w skrajnych przypadkach (z uwagi na rozpryskiwanie), przydatne okazało się stworzenie kącika toaletowego w stajni lub boksie, tj. wydzielonego obszaru wypełnionego tradycyjną ściółką.
Podłoga z cienkiej wodoodpornej maty stajennej (o wysokiej gęstości) jest twarda i zimna i nie daje koniowi prawie żadnego komfortu podczas stania lub leżenia. Bez ściółki koń stałby na gumowej macie nie w suchym, ale w swojej własnej papce końskich odchodów i moczu. Skutkiem tego byłyby choroby kopyt i układu oddechowego. Z tego powodu boksy lub kojce dla koni z podłożem z wodoodpornych mat muszą być zawsze całkowicie wyścielone ściółką.
Koszt zależy od różnych czynników, takich jak grubość, rozmiar i gęstość. Ale jedno jest niezmienne: dzięki unikalnemu systemowi montażu można samodzielnie układać nasze maty do stajni, wymieniać je i czyścić w łatwy sposób. Dzięki temu oszczędza się pieniądze.