Łatwe cięcie nawierzchni podłogowych WARCO z granulatu gumowego
Podczas układania mat amortyzujących oraz innych płyt podłogowych z granulatu gumowego wiązanego poliuretanem dochodzi do momentu, w którym płyty należy przyciąć. Może to być cięcie proste, wykonane w celu zniwelowania wystającego poza powierzchnię kawałka płyty, albo nacięcie lub wycięcie w celu utworzenia miejsca dla barierki.
Zasadniczo maty chroniące przed upadkiem z wysokości lub inne płyty z granulatu gumowego mogą być obrabiane w podobny sposób jak drewno lite. Można je precyzyjnie piłować, wykonywać cięcia ukośne, wiercić w nich, a nawet frezować. Przy pomocy odpowiednich narzędzi można je przyciąć szybko, łatwo i co najważniejsze, w bezpieczny sposób.
Wystarczy ostry nóż lub odpowiednia piła, aby móc przyciąć precyzyjnie nawierzchnię

Wbrew pozorom, nie trzeba być ekspertem ani doświadczonym rzemieślnikiem, aby móc precyzyjnie przyciąć płyty z granulatu gumowego, np. płyty amortyzujące, balkonowe lub tarasowe.
Z reguły wystarczy ostry nóż lub piła z odpowiednim brzeszczotem. Kluczem jest dokładny pomiar i opracowanie dobrego planu układania, zgodnie z którym praca nie powinna być uciążliwa i stwarzać większych kłopotów.
W przypadku bardziej skomplikowanych cięć, np. dokładnego dopasowania do ściany z kamienia naturalnego, pomocne jest wykonanie najpierw szablonu z kartonu, a następnie przeniesienie go na płytę z granulatu.
Nieodpowiednimi narzędziami do cięcia mat amortyzujących są tarcza tnąca lub strunowa piła do metalu, przecinak do płytek itp.
Kilka praktycznych wskazówek dotyczących cięcia mat amortyzujących i płyt z granulatu gumowego

Pomiary i oznakowanie
Plan działania należy rozpocząć od pomiarów. Zmierz dokładnie miejsce, w którym chcesz przyciąć płytę.
W przypadku płyt ze zintegrowanym systemem łączenia należy uwzględnić zazębianie się płyt na krawędziach.
Zaznacz linię cięcia na płycie. Użyj kawałka kredy, ołówka kredowego lub markera.
W przypadku bardziej skomplikowanych cięć, należy najpierw wykonać dokładny szablon z kartonu, a następnie przenieść linię cięcia na płytę.

Ustawienie ogranicznika lub prowadnicy
Aby zapewnić bezpieczne cięcie, płyta przeznaczona do cięcia powinna być umieszczona na stabilnej podstawie. Płyta powinna być podparta w taki sposób, aby podczas cięcia narzędzie nie zakleszczało się pomiędzy jej częściami.
Najlepiej się tnie, gdy brzeszczot lub piła mogą przesuwać się wzdłuż stabilnej prowadnicy. Wiele ręcznych pilarek tarczowych wyposażonych jest w szyny prowadzące. Do czystego, prostego cięcia wystarczy jednak również prosta listwa z drewna lub metalu.

Cięcie nożem
Użyj bardzo ostrego noża z solidnym ostrzem. Nóż musi dobrze leżeć w dłoni, aby mógł być bezpiecznie prowadzony.
Wykonuj szybkie ruchy przeciągając nóż wzdłuż linijki lekko dociskając. Z każdym cięciem nóż wnika głębiej w płytę.
Praca z nożem wymaga pewnej wprawy ponieważ istnieje realne niebezpieczeństwo skaleczenia się i poważnych obrażeń!

Cięcie piłą tarczową
Użyj brzeszczotu do gumy lub brzeszczotu z grubymi zębami do drewna.
Piła powinna pracować na wolnych lub średnich obrotach. Jeśli podczas cięcia wyczuwalny wyczuwalny jest zapach gumy lub dymu, to oznacza że piła pracuje zbyt szybko!
Jeśli istnieje taka możliwość, to do cięć prostych należy stosować prowadnicę.

Wycinanie za pomocą wyrzynarki
Użyj brzeszczotu do gumy lub brzeszczotu z grubymi zębami do drewna.
Piła powinna pracować na wolnych lub średnich obrotach. Jeśli podczas cięcia wyczuwalny wyczuwalny jest zapach gumy lub dymu, to piła pracuje zbyt szybko!
Wyrzynarka umożliwia wykonywanie prostych cięć, ale jest również idealna do wycinania otworów na słupki lub zakrzywionych lini.

Wycięcia i przepusty
Wycięcia i otwory mogą być precyzyjnie wycięte ostrym nożem lub wyrzynarką.
Przed cięciem wymiary należy nanieść na płytę za pomocą kredy lub markera.
Podczas pomiarów należy uwzględnić rozszerzalność cieplną płyt wykonanych z granulatu gumowego. Temperatura powietrza podczas układania powinna wynosić około 17°C. Nie należy układać płyt w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych.






Jak przyciąć płyty na krawędź powierzchni?

Z reguły wymiary powierzchni, na których układane są maty amortyzujące, płyty tarasowe lub inne nawierzchnie WARCO, powodują konieczność przycięcia płyt w obszarze krawędzi.
Szczególnie pożądana jest symetryczność, gdy krawędź obszaru jest równo przycięta, tzn. pierwsza płyta w rzędzie jest tej samej wielkości, co ostatnia płyta z tego rzędu.
Ten atrakcyjny wzór układania można uzyskać w prosty sposób, przecinając jedną płytę w rzędzie na pół. Następnie rozpoczynamy rząd od jednej połowy płyty, a drugą połowę umieszczamy na końcu. Jeśli wielkość powierzchni nie pasuje, to płyta nie jest przecinana na pół, ale wycinana jest jej środkowa część, dzięki czemu powstają dwa kawałki krawędzi o tej samej wielkości.