Shop
  Taras na dachu & nad garażem
Taras na dachu krok po kroku

Jak ułożyć taras na dachu płaskim lub nad garażem?

Na tarasie na dachu płaskim, wyłożonym kwadratowymi płytami WARCO w kolorze Maroko, znajduje się kącik wypoczynkowy z owocami cytrusowymi.

W wielu przypadkach płaski dach domu lub nad garażem może być świetnie wykorzystany jako taras. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak tanio i przy niewielkim wysiłku zbudować przestrzeń rekreacyjną na płaskiej powierzchni, tak, aby móc cieszyć się nią przez cały rok. Opisane prace można z łatwością wykonać samodzielnie lub zatrudnić fachową pomoc.

Idealny taras na płaskim dachu - Instrukcja krok po kroku:

 1. Czy dach płaski lub nad garażem nadaje się do wykorzystania jako taras?
 2. Jaką nawierzchnię podłogową wybrać na taras na dachu płaskim?
 3. Jak ułożyć nawierzchnię podłogową na dachu płaskim lub nad garażem?
 4. Jak układać płyty tarasowe WARCO na papach lub membranach dachowych?

Czy dach płaski lub nad garażem nadaje się do wykorzystania jako taras?

Budowa tarasu nad garażem lub na dachu płaskim jest, z prawnego punktu widzenia, zazwyczaj traktowana jako zmiana sposobu użytkowania budynku. Dlatego najpierw należy udać się do urzędu nadzoru budowlanego, aby dowiedzieć się, czy projekt nadaje się do zatwierdzenia.

Jeśli garaż znajduje się na granicy posesji, należy uzgodnić projekt z sąsiadem, aby uniknąć sporów. Oczywiście należy sprawdzić również warunki konstrukcyjne.

Nośność
Czy dach może być wykorzystany jako taras i jaka jest jego nośność?

Szczególnie w przypadku dachu wykonanego z drewna oraz na dachu garażu lub wiaty należy sprawdzić nośność konstrukcji.

Po dachu można chodzić i wykorzystywać go jako taras tylko wtedy, gdy jego nośność jest wystarczająca dla podłogi tarasu oraz dodatkowego obciążenia przez ludzi i meble tarasowe.
Szczelność
Czy dach jest szczelny? Czy uszczelnienie dachu jest uszkodzone lub zużyte?

Szczególnie w przypadku membran bitumicznych i papy, żywotność hydroizolacji dachu jest ograniczona. Dlatego należy sprawdzić, czy dach jest szczelny.

W razie jakichkolwiek wątpliwości nawierzchnię należy poddać gruntownej renowacji lub miejscami naprawić.
Nachylenie
Czy nachylenie  jest wystarczające? Czy system odwadniania jest sprawny?

Woda deszczowa musi mieć możliwość dobrego odpływu na tarasie. Nachylenie w kierunku odpływu od 1% do 2% jest zazwyczaj wystarczające.

Poprzez opróżnienie wiadra z wodą można łatwo sprawdzić na miejscu, czy nachylenie powierzchni jest wystarczające i czy jest ona nachylona w kierunku odpływu.
Istniejące pokrycie dachu
Czy istniejące pokrycie dachu może być użyte jako podłoże?

Zależy to od tego, z jakiego materiału wykonana jest istniejąca nawierzchnia i w jakim stanie jest ona zachowana. Ważną rolę odgrywa również materiał, z którego ma być wykonana nowa podłoga tarasowa.

Zwietrzałe drewno lub deski WPC powinny być zazwyczaj usunięte.

Każdy dach płaski musi być trwale uszczelniony i zabezpieczony przed przenikaniem wody. Do hydroizolacji mogą być stosowane różne materiały: membrany bitumiczne, papa, blacha dachowa, folia do dachów płaskich lub wylewana masa hydroizolacyjna.

Często hydroizolacja jest ostatnią warstwą dachu i dlatego jest bezpośrednio narażona na działanie czynników atmosferycznych.

Czasami hydroizolacja znajduje się pod warstwą ochronną z mat strukturalnych lub wypełnieniem ze żwiru lub wiórów. W przypadku dachu wykorzystywanego już jako taras, hydroizolacja dachu znajduje się pod posadzką. W przypadku posadzki kamiennej lub płyt na wspornikach, a także tarasu z drewna lub WPC, jest on łatwo dostępny. W przypadku płytek na jastrychu, hydroizolacja jest raczej niedostępna.

ALLESDICHT tworzy
elastyczną i trwale
wodoodporną
gumową powłokę
na każdej
powierzchni.

ALLESDICHT od WARCO jest łatwym w stosowaniu uszczelniaczem do dachów płaskich, który po wyschnięciu tworzy elastyczną gumową powłokę.
 • rozpuszczalna w wodzie - bez toksyn
 • samodzielna aplikacja według instrukcji
 • do ścian, podłóg i połączeń
 • zachowuje szczelność w przypadku napierającej wody
 • dla całej powierzchni lub wybranego fragmentu
 • na papę, płytki, beton itp.

Wskazówka eksperta!

 • Płyty tarasowe WARCO mają bardzo mały ciężar na jednostkę powierzchni i dlatego nadają się również do słabych konstrukcji dachowych.
 • Płyty tarasowe WARCO z reguły mogą być układane bezpośrednio na istniejącym uszczelnieniu dachu lub na płycie betonowej. Wsporniki lub gruba warstwa żwiru, piasku lub zaprawy murarskiej nie są konieczne.
 • Płyty tarasowe WARCO układane są najczęściej bezpośrednio na starych i popękanych płytach tarasowych z betonu, kamienia naturalnego lub betonu płukanego, a także na płytkach.

Jaka nawierzchnia podłogowa na taras na dachu płaskim?

Dzięki komfortowym płytom WARCO taras na dachu garażu stał się ulubionym miejscem wypoczynku rodziny i zwierząt domowych. Płyty tarasowe są układane bezpośrednio na hydroizolacji dachu.

Dobra nawierzchnia tarasowa powinna być wielofunkcyjna, choć nie wszystkie jej zalety są oczywiste na pierwszy rzut oka. Niektóre z nich są rozpoznawane dopiero wtedy, gdy podłoga jest już ułożona i pojawiają się nieoczekiwane problemy.

Podłoga tarasu na dachu powinna spełniać funkcje dekoracyjne - dobrze wyglądać i pasować do domu. Powinna służyć przez długi czas i wymagać niewielkich nakładów pracy w sprzątaniu. Po czym poznać, że wybrane płytki nie były dobrym wyborem? Felerne egzemplarze pękają i kruszą się, a drewniane deski odpryskują i gniją.

Jeśli to możliwe, podłoga powinna być antypoślizgowa w suchych i mokrych warunkach, aby zapewniać minimalny poziom bezpieczeństwa. Dla dzieci lub osób starszych zalecana jest podłoga o właściwościach amortyzujących (w razie upadku).

Szczególnie w przypadku słonecznego tarasu na dachu ważne jest, aby podłoga dobrze izolowała i nie nagrzewała się zbytnio, a jedynie pochłaniała niewiele ciepła. W przypadku gęsta zabudowy podłoga powinna pochłaniać dźwięk.

Ponadto istotną rolę odgrywa całkowita wysokość konstrukcyjna oraz ciężar pokrycia i konstrukcji nośnej, jak również koszt materiałów i montażu.

Świadomy wybór - porównanie różnych materiałów

Płyty tarasowe WARCO w szarym kolorze są układane na betonowym dachu garażu obok budynku mieszkalnego, aby przekształcić dach w komfortowy taras.

Przed podjęciem decyzji o wyborze systemu należy dokonać porównania dostępnych nawierzchni podłogowych w oparciu o obiektywne kryteria tj.:

 • Właściwości użytkowe i dane techniczne
 • Koszt podłogi
 • Koszty instalacji i materiałów pomocniczych
 • Koszty pielęgnacji, konserwacji i serwisowania
 • Żywotność

Oprócz obiektywnych kryteriów, w porównaniu odgrywają rolę również osobiste preferencje i wymagania. Nie należy jednak kierować się zbytnio uprzedzeniami, obietnicami czy fałszywymi oczekiwaniami.

W ramach można zestawić ze sobą oferty wykonawców oraz systemy podłogowe do samodzielnego montażu.

Szkic - plan instalacji nowego tarasu

Plan tarasu na dachu garażowym wraz z przyległym domem narysowany na papierze graficznym w formie szkicu.

Zmierz wielkość przyszłego tarasu na dachu i przenieś wymiary na rysunek. Często wystarczy szkic na papierze w skali 1:100, gdzie 1 cm na papierze odpowiada 1 m na tarasie, a jedna kratka na rysunku przedstawia płytę tarasową o wymiarach 50 x 50 cm.

Należy zwrócić uwagę na wszelkie nieregularności w nawierzchni, tj. wybrzuszenia, odpływy wody, poręcze i stopnie. Narysuj w skali na rysunku nową posadzkę tarasu na dachu. Trzeba również zwrócić uwagę na sposób układania, a w przypadku płyt betonowych, kamienia naturalnego, desek tarasowych WPC, drewna lub płytek - na fugi.

Na podstawie szkicu można dokładnie określić, ile materiału jest potrzebne do wykonania instalacji. Łatwo zauważyć, gdzie należy ciąć materiał, a gdzie można jeszcze go ułożyć tak, aby pasował do powierzchni. W ten sposób oszczędzasz materiał i unikasz niepotrzebnych ścinków i odpadów. Ponadto plan instalacji pomaga w projektowaniu nowego tarasu, umożliwiając wizualne wrażenie gotowego miejsca.

Plan instalacji jest również pomocny przy podejmowaniu decyzji, z jakiego materiału powinna być wykonana nowa podłoga na tarasie. Wynika to z faktu, że różnice pomiędzy materiałami są tu wyraźnie widoczne.

Jak ułożyć nawierzchnię podłogową na dachu płaskim lub nad garażem?

To, jakie prace należy wykonać, aby prawidłowo zamontować nowe płyty tarasowe, zależy od wybranego materiału i istniejącego podłoża. Z reguły pierwszym krokiem jest usunięcie starego pokrycia i wykonanie odpowiedniej, nowej konstrukcji nośnej.

Wyjątkiem są płyty tarasowe WARCO, ponieważ zwykle układane są bezpośrednio na uszczelnieniu dachu płaskiego lub nad garażem.

Deski drewniane lub kompozytowe WPC
W pierwszej kolejności na dachu budowana jest stabilna, wypoziomowana konstrukcja nośna z kantówek, która spoczywa na podkładkach z granulatu gumowego lub wspornikach. Następnie deski drewniane lub deski WPC są przykręcane lub zaciskane na legarach w odpowiedniej odległości od siebie.
Płytki lub kafelki
Na starannie oczyszczony i pokryty folią PE dach nakładana jest wylewka, która jest zacierana i wygładzana. Należy się upewnić czy występuje spadek w kierunku odpływu i szczelin dylatacyjnych. Po dokładnym wyschnięciu zaprawy można przyklejać płytki ceramiczne lub płytki z terakoty za pomocą kleju do płytek, a następnie należy je starannie spoinować (fugować).  
Beton lub kamień 
Płyty tarasowe z betonu, betonu płukanego, kamienia naturalnego lub sztucznego układane są luźno, tzn. z otwartą fugą. Starannie wyrównana warstwa żwiru może służyć jako podłoże. Często jednak płyty układane są również na plastikowych wspornikach. Należy użyć poziomicy, aby upewnić się, że płyty są ułożone prosto.
Płyty WARCO
Płyty WARCO układane są z reguły bezpośrednio na istniejącym podłożu, np. na papie, betonie, płytkach lub płytach kamiennych, bez żadnych dodatkowych prac przygotowawczych. W przypadku budowlanych mat ochronnych lub żwiru należy je usunąć. W przypadku membran hydroizolacyjnych z tworzywa sztucznego konieczne jest zastosowanie włókniny jako warstwy rozdzielającej. 

Jak układać płyty tarasowe WARCO na papach lub membranach dachowych?

Pomiędzy dwoma domami jednorodzinnymi znajduje się garaż z płaskim dachem, który został przekształcony w komfortowy taras dzięki czerwonym płytom tarasowym WARCO.
1. Rozpakowanie i rozmieszczenie

Na jeden lub dwa dni przed montażem należy rozpakować nowe płyty z palety i rozłożyć je, a przynajmniej podzielić na kilka małych stosów.

Przy rozpakowywaniu można ułożyć płyty według odcieni kolorystycznych, tak jak to się robi w przypadku parkietu, drewnianych desek podłogowych czy kamienia naturalnego. Oczywiście WARCO produkuje płyty w taki sposób, aby wzór kolorystyczny był jak najbardziej jednolity na całej powierzchni. Niewielkie różnice ożywiają powierzchnię i nie da się ich uniknąć.

2. Odpowiednia temperatura

Aby nowe płyty tarasowe dobrze leżały zarówno w lecie, jak i w zimie, należy zwrócić uwagę na temperaturę podczas ich układania. Idealne jest zachmurzone niebo i stała temperatura wynosząca od 15 do 20°C. Dzieje się tak dlatego, że płyty WARCO, jak wiele innych materiałów, podlegają rozszerzalności cieplnej.

3. Zniwelowanie kałuży na hydroizolacji

Na powierzchni tarasu dachowego nie powinny stale utrzymywać się kałuże. Płyty tarasowe WARCO nie powinny leżeć w wodzie. Membrany dachowe są często przyklejane mało starannie i nie równolegle do połaci. W czasie deszczu woda zbiera się między zakładkami poszczególnych warstw.

Za pomocą papy wyrównaj wszelkie nierówności podłoża. Przytnij kawałki papy tak, aby pasowały do wgnieceń i zniweluj nierówności. Papa dachowa może być również układana w kilku luźno ułożonych warstwach jedna na drugiej.

Kawałki papy nie gniją i skutecznie wypierają wodę. Nie ma nic prostszego!

4. Układanie według osi podłużnej i poprzecznej

Najpierw należy wyznaczyć środek powierzchni. W tym celu należy przeciągnąć sznurek z prawego tylnego narożnika do lewego przedniego narożnika, a drugi sznurek z lewego tylnego narożnika do prawego przedniego narożnika tarasu. Umieść pierwszą płytę na środku punktu przecięcia napiętych linek i wyrównaj ją.

W pierwszej kolejności należy ułożyć pierwszy rząd płyt w osi podłużnej i w osi poprzecznej, zaczynając od środkowej płyty. W ten sposób układamy płyty, aż do zewnętrznych krawędzi powierzchni. W razie potrzeby należy skorygować ustawienie osi, aby podłoga tarasu była atrakcyjna dla oka.

5. Ułożenie reszty płyt na całej powierzchni

Teraz pozostałe płyty tarasowe układane są na powierzchni w kierunku od środka i osi do krawędzi tarasu na dachu. Płyty tarasowe WARCO łączą się ze sobą tworząc szczelnie połączoną nawierzchnię.

Układanie od środka powierzchni w kierunku krawędzi jest w wielu przypadkach bardziej zalecane niż układanie od narożnika. Z jednej strony symetryczne krawędzie znacznie uatrakcyjniają układaną powierzchnię, a z drugiej strony niedokładności podczas układania nie sumują się na całej długości tarasu, lecz najwyżej na połowie jego długości.

6. Przycięcie płyt brzegowych na wymiar i zamocowanie

Po zakończeniu montażu płyty brzegowe są przycinane na wymiar. W najlepszym przypadku jedna płyta na rząd jest przecinana na pół - jedna połowa płyty jest umieszczana na początku, a druga na końcu rzędu.

Z reguły jednak dach garażu lub dach domu nie jest idealnie dopasowany do wymiarów płyt. W tym przypadku ze środka płyty wycinany jest pas o odpowiedniej szerokości, tak aby w jednym rzędzie płyt powstały dwie płyty brzegowe o tej samej wielkości.

Płyty tarasowe układa się równo ze ścianą domu lub z parapetem na dachu garażu, czyli bez fugi. Jeśli bok jest otwarty, jak na balkonie, płyty mogą wystawać 2 do 3 cm ponad powierzchnię dachu.

Do cięcia najlepiej używać piły do drewna, piły tarczowej, wyrzynarki lub piły szablastej. Miejsce dla balustrady najlepiej wyciąć wyrzynarką.

Instrukcja do pobrania w formacie PDF

This browser does not support PDFs. Please download the PDF to view it: Download PDF.

Oaza dobrego samopoczucia, czyli poczuj się we własnym domu jak na wakacjach...

W ten sposób można w prosty sposób stworzyć przyjemny i trwały taras na dachu garażu lub budynku za pomocą płyt tarasowych WARCO. Stosując się do podanej instrukcji, można wykonać instalację samemu, co wiąże się oczywiście z ogromną satysfakcją!

Z nawierzchniami podłogowymi WARCO przekształcenie nieużywanego dachu płaskiego w przyjemną i estetyczną oazę dla Państwa rodziny jest wyjątkowo łatwe. Co powiedzą Państwo na ogród na dachu? Warto ozdobić przestrzeń pięknymi okazami zieleni! Kwitnące rodzime rośliny i krzewy poprawiają jakość powietrza i tworzą przyjemny mikroklimat. Ponadto są one ważnym siedliskiem dla owadów i służą jako "parawany" oddzielające od sąsiadów.

W sklepie internetowym WARCO znajduje się ogromny wybór płyt tarasowych dla wszelkich nieruchomości, zarówno tych zamieszkałych przez właścicieli, jak i wynajmowanych.

Płyty tarasowe WARCO są również wygodne dla najemców, którzy chcieliby urządzić na nowo swoją powierzchnię. Wynika to z faktu, że poręczne płyty można zdemontować bez uszkodzeń podczas przeprowadzki i wykorzystać ponownie w innym miejscu, na balkonie, jak również na tarasie w ogrodzie, budynku mieszkalnym lub garażu.

Skorzystaj z aplikacji WARCO,                         aby zaplanować swoją podłogę!

Wypróbuj wybraną nawierzchnię podłogową w zaledwie kilku krokach, na miejscu     za pomocą smartfona lub skorzystaj z naszego planera instalacji.

 1. Wybierz odpowiedni produkt i uruchom podgląd.
 2. Zaznacz powierzchnię do ułożenia i wybierz odpowiedni kolor.
 3. Określ liczbę elementów potrzebnych do ułożenia nawierzchni podłogowej za pomocą planera instalacji.

Wybór nawierzchni podłogowej

AR App

Najlepsze produkty WARCO do tarasów na dachu:

Formularz i próbka 22 307 13 97 Pytania?